„Konsumentowi należy pokazać całą ścieżkę powstania produktu „od pola do stołu”

Według badań 82% konsumentów oczekuje od produktów wysokiej jakości w niskiej cenie. Klienci przywiązują też wagę do etyki biznesu, który prowadzi firma oraz lokalnego pochodzenia produktów. Jak więc sprostać rosnącym oczekiwaniom na rynku i jak w oparciu o nie budować swoje portfolio. Na te pytania odpowiadali uczestnicy bloku dyskusyjnego poświęconego innowacyjności w podejściu do potrzeb klienta i kształtowania jego postaw podczas tegorocznego Poland&CEE Retail Summit 2022.


Istotną rolę w kształtowaniu postaw konsumenckich jest edukacja, która pomaga odróżnić rzeczywiste działania marek od zalewających nas zjawisk takich jak np. „Fake news”. Drugim ważnym aspektem jest też język, jakim mówi do nas firma i to czy odpowiednio komunikuje drogę powstania swoich produktów.

Bardzo ważnym zagadnieniem z punktu widzenia producenta jest prowadzenie działalności, tak by pożyczać, a nie czerpać bezpowrotnie ze środowiska. Natura daje nam nagrodę, za to jak ją traktujemy w postaci wartościowych surowców, z których możemy przygotowywać następnie nasze produkty. Ten aspekt, ta droga produktu „od pola do stołu” powinna być jasno pokazana konsumentom.” – podkreśla Paweł Nowak, Prezes Goodvalley Polska

Zdaniem eksperta Goodvalley, rosnąca świadomość konsumentów przyczyni się do rozwoju marek lokalnych. Ze sklepowych półek znikną natomiast produkty wysoko przetworzone ustępując jednocześnie miejsca tym z krótką i „czystą etykietą”.

„Sprostanie rosnącym oczekiwaniom konsumentów, wynikającym z rosnącej świadomości żywieniowej, jest możliwe poprzez działania informacyjne. Pokazywanie całej drogi i historii powstania produktu, jego pochodzenia, łańcucha dostaw i jakie to ma przełożenie na walory zdrowotne i smakowe jest odpowiedzią na potrzeby Klientów. Dzięki temu konsument wie, co ujęte jest w cenie produktu” – zaznacza Paweł Nowak

Goodvalley jasno komunikuje i pokazuje jak powstają produkty z portfolio firmy na poszczególnych etapach produkcji. Marka prowadzi własne uprawy, stanowiące bazę do pasz dla zwierząt, wykorzystuje odpady z upraw dla użyźniania pól lub jako paliwo do własnych biogazowni. Posiadanie własnego zakładu przetwórczego umożliwia Goodvalley kontrolowanie całego procesu produkcji „od pola do stołu”.

O firmie

Firma Goodvalley została założona w Polsce ponad ćwierć wieku i od tamtej pory na stałe wrosła w krajobraz terenów rolnych Pomorza. To firma rolniczo-przetwórcza ze skandynawskimi korzeniami specjalizująca się w produkcji wieprzowiny. Dodatkowo firmę wyróżnia to, że w swoich produktach nie stosuje konserwantów, a opakowania produktów pochodzą z recyklingu. Cały proces produkcji jest zrównoważony i prowadzony zgodnie z zasadami produkcji „od pola do stołu”. Firma szczególną uwagę przywiązuje do zagadnień związanych z ochroną klimatu.

Goodvalley ogranicza emisję gazów cieplarnianych na każdym etapie swojej działalności oraz produkuje zieloną energię we własnych biogazowniach. Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, Goodvalley jest aktywnym partnerem lokalnych społeczności i blisko z nimi współpracuje.

Firma stanowi synonim nowoczesnego polskiego rolnictwa. Wyznaczając trendy w hodowli, uprawie roślin i produkcji biogazu tworzy ponad 1500 miejsc pracy, operując na areale przekraczającym 13 tysięcy hektarów.

Spółka jest zarówno pionierem technologii, jak i największym producentem czystej energii pochodzącej z biogazowni rolniczych.