Kanie na 5 sposobów. W takim wydaniu jeszcze ich nie jadłeś!

Spis treści:

Kania to najpopularniejsza nazwa tego specyficznego grzyba. Często określany jest także gapą, gularką, sową czy dropem. W największych ilościach dostępny jest we wrześniu. Kani można poszukiwać już tak naprawdę od czerwca – głównie w lasach, na polanach oraz łąkach. To bardzo wartościowy grzyb, który zawiera wiele wartości odżywczych i przede wszystkim jest bardzo uniwersalny w przygotowaniu. Znamy go głównie w formie “schabowych”. Tymczasem warto przyrządzić kanię również na inne sposoby. 

Kania – właściwości 

Kania to grzyb nie tylko pyszny, ale także bardzo zdrowy. 100 g czubajki zawiera tylko 21 kalorii. W takiej ilości znajdują się także 2 g białka, 2 g tłuszczu oraz 2 g węglowodanów. W kani znajdziemy także mnóstwo wartościowych dla organizmu człowieka składników odżywczych. Są to przede wszystkim witamina A, B, C, B1, B2, PP, fosfor, mangan, potas oraz liczne sole mineralne. Czubajka kania składa się w 80% z wody. 20% to właśnie wymienione wyżej składniki odżywcze. 

Kania ceniona jest także ze względu na duże ilości białka, które wspiera funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Grzyb ten warto jednak traktować jako urozmaicenie diety wegetariańskiej, a nie jej podstawę. Większość białka znajdującego się w kani jest bowiem trudno przyswajalna przez ludzki organizm. To chityna, która czyni grzyb ten ciężkostrawnym. Z tego powodu kanie nie są polecane dla osób borykających się z problemami trawiennymi oraz osobom starszym. 

Kania to również świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolenowego, który niweluje stany zapalne oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca czy innych chorób układu krążenia. W kapeluszu kani znajdziemy też sporo potasu, fosforu, wapnia czy selenu. Składniki te wzmacniają kości oraz zęby, jak również układ odpornościowy. Pozwalają także utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. 

Czy dzieci mogą jeść kanie? 

Zastanawiasz się, czy dzieci mogą jeść kanie? Trzeba pamiętać, że w kani znajduje się ciężkostrawna chityna. Dlatego nie zaleca się, aby grzyb ten był spożywany przez dzieci poniżej 6. roku życia. Osoby starsze czy te z problemami trawiennymi także powinny odpuścić potrawy z tym grzybem w roli głównej. 

Jak rozpoznać kanię? 

By cieszyć się pysznymi potrawami z kanią w roli głównej, trzeba wiedzieć jak rozpoznać ten grzyb, chyba że otrzymaliśmy go z pewnego źródła. Z czym można pomylić kanię? Często podkreśla się, że czubajki przypominają silnie trujące muchomory sromotnikowe. Niektóre opinie zaś potwierdzają, że różnice pomiędzy tymi dwoma grzybami są ogromne.

Zatem jak rozpoznać kanię? Grzyb ten, szczególnie w dużej i dojrzałej wersji, sporo różni się od trującego muchomora. Kania jest grzybem blaszkowym. Pod jej kapeluszem można znaleźć gęste oraz szerokie blaszki niedochodzące do trzonu. Posiada dość duży kapelusz do 30 cm w kształcie parasola z małym garbem na środku. Kolor kani jest białawy, beżowy z bladobrązowymi łuskami, które lekko odstają od skórki. Jej brzegi są zazwyczaj białe i dość postrzępione. Trzon mierzy do 2 cm, a u dołu zakończony jest większą bulwą. Na trzonie znajdziemy ruchomy pierścień, a nad nim gładki trzon. Miąższ nie jest biały i nie będzie sinieć po uszkodzeniu. Smak i zapach kani są łagodne. 

Różnice pomiędzy kanią a muchomorem sromotnikowym widoczne są dopiero u dojrzałych okazów. Muchomor sromotnikowy charakteryzuje się zielonkawym odcieniem, a pierścień często jest nawet mało widoczny, a jeżeli już występuje – nie przesuwa się łatwo po trzonie tak jak u czubajki kani. Blaszki muchomora charakteryzują się białym kolorem, a nie beżowym. Jego kapelusz jest dość gładki. Zapach muchomora odznacza się słodkim oraz mdłym zapachem.   

Już wiesz, z czym można pomylić kanię. Nie zapomnij także o muchomorze jadowitym, który odznacza się biało-żółtym kolorem. Jego blaszki są białe, gęste, a na kapeluszu często występują łatki. U muchomora pierścień będzie przerośnięty do trzonu, a u kani będzie ruchomy. 

Kania – przepisy 

Jak przyrządzić kanię? Z tego grzyba można przygotować wiele pysznych dań. Nie musisz przyrządzać kani wyłącznie tak jak schabowego, choć niewątpliwie ta wersja jest naprawdę wyjątkowa i smakuje chyba wszystkim. Sprawdź inne receptury, które na pewno pozytywnie Cię zaskoczą! 

Kanie w mleku – prosty przepis 

Rozpływające się w ustach kanie w mleku to świetny pomysł na obiad czy danie podawane gościom na ciepło podczas domówki. Składniki: 4 kapelusze kani, jedna szklanka mąki pszennej, 2,5 szklanki mleka, 2 jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, sól i pieprz, olej roślinny. 

Przygotowanie: Kanie oczyść i zamocz w mleku. Wstaw do lodówki na całą noc. Rano przygotuj ciasto naleśnikowe. Jajka wymieszaj z mlekiem od moczenia kani, proszkiem do pieczenia oraz mąką. Nie zapomnij dodać soli i pieprzu. Ciasto powinno być gęste. Grzyby mocz w cieście, a następnie smaż na gorącym oleju. Podawaj z sałatką. 

Kanie z kurczakiem 

To ciekawa odmiana kani, bardzo prosta do przygotowania. Składniki: trzy kanie, 1 filet z kurczaka, 2 garście mrożonych warzyw, trochę sera żółtego, dwie garści grzanek, 3 jajka, olej, bułka tarta. 

Wykonanie: Kanie oczyść i oprósz solą oraz pieprzem. Panieruj w bułce i usmaż na rumiano. Odsącz na papierowym ręczniku. Mięso wypłucz, oprósz przyprawami i obsmaż na patelni. Dodaj mrożone warzywa i podduś je. Mieszankę rozłóż na kaniach. Grzyby posyp startym serem. Wyłóż grzanki i zapiecz w piekarniku do rozpuszczenia sera. 

Kanie w cieście 

Proste i pyszne! Składniki: trzy kanie, pół szklanki mleka, 1 jajko, 8 łyżek mąki pszennej, pół łyżeczki soli, trochę pieprzu, szczypta sody oczyszczonej, olej do smażenia. 

Wykonanie: składniki na ciasto dokładnie wymieszaj, a następnie wymocz w nim oczyszczone kanie. Smaż z obu stron na patelni na rozgrzanym oleju, a następnie odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawaj od razu. 

Jajecznica z kaniami 

Jak jajecznica z grzybami to tylko z kurkami? Mylisz się. Kanie świetnie pasują do jajek. Sprawdź poniższy przepis, a przyznasz nam rację. Składniki: 5 jajek, 2 kanie, łyżka masła, 1 cebula, sól i pieprz. 

Przygotowanie: Kanie wyczyść i pokrój na małe kawałki. Cebulę pokrój w drobną kostkę i usmaż na łyżce masła. Po dwóch minutach duszenia cebuli na patelni dodaj grzyby i duś, aż staną się miękkie. W miseczce wymieszaj jajka z solą i pieprzem i dolej do grzybów. Smaż do momentu, aż jajka się zetną. Jajecznicę podawaj ze świeżym chlebem oraz warzywami. 

Kania à la pizza 

Pizzowe plasterki? Brzmi abstrakcyjnie, ale to pomysł na szóstkę. Składniki: 6 kani, litr mleka, 4 jajka, bułka tarta, mąka, masło, keczup, papryka marynowana, pomidor malinowy, czarne oliwki, szynka konserwowa, starta mozzarella, sól i pieprz. 

Wykonanie: grzyby oczyść, usuń trzpienie, wymocz w mleku przez około godzinę. Następnie osusz je papierowym ręcznikiem. Kapelusze obtocz w mące, rozmąconym jajku z dodatkiem soli i pieprzu oraz bułce tartej. Smaż na maśle na złoto. Odsącz z nadmiaru tłuszczu. Kanie posmaruj keczupem, następnie dodaj pokrojoną paprykę, oliwki, pomidory, szynkę, mozzarellę i zapiecz przez 15 minut około 180 stopniach. 

Pyszne kanie – podsumowanie 

Zdrowe, pyszne i uniwersalne w kuchni. To właśnie kanie. Właściwości tych grzybów są nieocenione. Podobnie jak ich smak oraz konsystencja. Grzyby te możesz przyrządzić na wiele sposobów. Szukasz inspiracji do stworzenia dań z kani? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.  

Smażone kanie

Przepis znany i lubiany ale nie mogłam się oprzeć aby pochwalić się tymi pysznościami.

Składniki

  • grzyby kanie
  • Jajo kurze 1-2 szt
  • mąka pszenna Typ 500
  • Bułka tarta
  • Sól
  • Olej rzepakowy

Składniki

  • grzyby kanie
  • Jajo kurze 1-2 szt
  • mąka pszenna Typ 500
  • Bułka tarta
  • Sól
  • Olej rzepakowy

Przygotowanie

1

Zebrałam kanie. Właściwie czubajki kanie- miąższ jest biały, rzadko robaczywy, nie ciemnieje przy uszkodzeniu, pierścień na nóżce jest ruchomy, samych trzonów się nie je bo są łykowate. Najlepiej grzyby jest zebrać w całości i potem kilkukrotnie porównać ze opisami i zdjęciami z atlasu grzybów. Młodych się nie zbiera- są nieswoiste a poza tym niewygodnie się je panieruje i smaży.

zoom

2

Bezpośrednio przed smażeniem kanie należy oczyścić z piasku, można nawet je opłukać.

zoom

3

Kapelusze panieruje się w mące, rozkłóconym jaju i w bułce tartej. Smaży na rumiano i soli po wierzchu.

zoom

Smacznego 🙂