ID LOGISTICS WPROWADZA NOWA GENERACJĘ AUTONOMICZNYCH ROBOTÓW DO INWENTARYZACJI W MAGAZYNACH

ID Logistics, operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, przedstawia ASTRID, pierwszego autonomicznego robota inwentaryzacyjnego opartego o sztuczną inteligencję. Urządzenie opracowane zostało przez ID Logistics przy współpracy z E-Dentic i Wyca. ASTRID, nowość w światowej logistyce, nie potrzebuje już pomocy człowieka, aby poznać swoją trasę, sterować lub wykonywać prace inwentaryzacyjne.

PRECYZYJNA KONTROLA ZAPASÓW DLA NIEZAWODNEJ INWENTARYZACJI

Przeprowadzenie inwentaryzacji jest zadaniem złożonym i czasochłonnym zarówno dla firmy logistycznej jak i jej klienta. Kiedy dochodzi do zakłóceń w dostawach, w wyniku trudności w łańcuchu dostaw czy globalnego kryzysu wywołanego pandemią, zwiększa się zapotrzebowanie na zapasy i usługi magazynowe. Dostawcy usług logistycznych muszą znaleźć rozwiązania zapewniające niezawodny monitoring wszystkich zapasów. Powinien być regularny, autonomiczny i niezawodny, tak aby zagwarantować dostępność produktów i wydajność magazynu. 

ID Logistics, przy współpracy z francuskimi firmami E-Dentic i Wyca, opracował nowe urządzenie do zarządzania zapasami: autonomicznego robota inwentaryzacyjnego ASTRID. Technologia ta pozwala sprostać dwóm wyzwaniom:

  • Regularne uzupełnianie stanów magazynowych, dzięki przeprowadzeniu szybkiej inwentaryzacji palet w 100% autonomiczny sposób.
  • Dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji niezbędnych do właściwego zarządzania łańcuchem dostaw klientów

WSPÓŁPRACA TRZECH CZOŁOWYCH GRACZY W OBSZARZE INNOWACJI

Autonomiczny robot inwentaryzacyjny ASTRID jest efektem współpracy ID Logistics, Wyca Robotics i E-Dentic. ID Logistics, dzięki znajomości specyfiki biznesu, był inicjatorem i koordynatorem projektu. Wyca Robotics specjalizuje się w robotach AMR i liniowej inwentaryzacji sklepów, jest pionierem w rozwoju robotów autonomicznych. E-Dentic, od 2016 r. partner ID Logistics, jest integratorem IT specjalizującym się w sztucznej inteligencji. E-Dentic i ID Logistics wspólnie opracowały już metody śledzenia ładunków za pomocą e beaconów, wdrożyły też rozwiązania w zakresie video trackingu. W projekcie ASTRID firma Wyca Robotics odpowiada za platformę robotyczną, a E-Dentic za interfejs HMI (Human Machine Interface) oraz analizę zdjęć wykonanych przez sztuczną inteligencję.

Technologia ma być wdrażana w trzech etapach:

– wdrożenie we Francji dla klientów ID Logistics –  instalacja 11 robotów w latach 2022/2023.

– komercjalizacja we Francji, od września 2022 r.

– wprowadzenie na rynki międzynarodowe, dla spółek zależnych ID Logistics, od 2023 r.

E-Dentic, który jest integratorem rozwiązania, ma odpowiadać za marketing, wdrożenie, infolinię, a także koordynację prac konserwacyjnych.

„ASTRID to najnowsze osiągnięcie naszego działu innowacji i, po 3 latach badań i rozwoju, jesteśmy dumni, że możemy rozpocząć jej wdrażanie operacyjne. To prawdziwie przełomowa innowacja, która spełnia potrzeby klientów, oczekujących jeszcze bardziej niezawodnego zarządzania ich zapasami, a także poprawia warunki pracy naszych zespołów. Dziękujemy partnerom Wyca Robotics i E-Dentic za towarzyszenie nam w tym procesie” – Eric Hémar, prezes ID Logistics.

„Jesteśmy dumni z partnerstwa technologicznego z ID Logistics, głównego gracza logistyki kontraktowej, znanego z oferty o wysokim poziomie technologicznymi i doskonałości operacyjnej. Ta współpraca oddaje  roboty w służbę firmom i ludziom, ułatwiając codzienne zadania pracownikom i jednocześnie zwiększając niezawodność procesów. Innowacja potwierdza ambicje Wyca Robotics ukierunkowane na  dostarczanie mobilnych pojazdów i robotów zdolnych do działania w złożonych środowiskach w sposób interaktywny, bez pomocy z zewnątrz lub adaptacji środowiska. Nowa generacja pojazdów autonomicznych jest decydującym krokiem dla wprowadzania mobilnych robotów usługowych do wszystkich sektorów, dostępnych społeczeństwu i profesjonalistom. To też dowód wyjątkowego know-how naszych zespołów w zakresie robotyki przemysłowej i wewnętrznych pojazdów autonomicznych” Patrick Dehlinger, dyrektor zarządzający Wyca Robotics.

„Wdrożenie innowacji technologicznej polega na przekonaniu i wytrwałości w realizacji pomysłu. A jeśli jest ona wspólna, rezultat jest tym bardziej satysfakcjonujący” Gilles Tassery, prezes zarządu E-Dentic

ASTRID: SZTUCZNA INTELIGENCJA DLA INWENTARYZACJI

Prawdziwy klejnot technologiczny, ASTRID (Autonomous Stock Taking Robot by ID Logistics) to autonomiczny robot mobilny, zaprojektowany z myślą o wspieraniu zarządzających zapasami w ich codziennej pracy. Potrafi fotografować palety i odczytywać kody kreskowe, a także wykrywać puste i pełne lokalizacje. W nocy może pracować autonomicznie i w trybie współdziałania, zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Inwentaryzacja w rekordowo szybkim tempie

ASTRID sprawdza 5 tys. palet na godzinę, czyli 20 razy szybciej niż dron, zazwyczaj wymagający obecności operatora, i 100 razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku inwentaryzacji ręcznej. To zwiększa częstotliwość inwentaryzacji, bez zaangażowania managerów zarządzających zapasami. Umożliwia automatyczne przeprowadzenie inwentaryzacji, poprawia jakość obsługi, zapewnia niezawodność zapasów i wzrost wydajności pracy. 

Pracownik może wykorzystać robota regularnie lub wyznaczyć mu jednorazowe zadania. ASTRID przeprowadza inwentaryzację i wysyła zdjęcia i/lub raporty na platformę internetową. Po jej zakończeniu możliwe jest przeanalizowanie rozbieżności lub zmian w stanie magazynowym. 

Najnowsze technologie dla ASTRID

ASTRID został wyposażony w najnowocześniejsze technologie, umożliwiające przeprowadzenie inwentaryzacji i zarządzanie zapasami bez udziału człowieka. 

Nawigacja SLAM: w 100% autonomiczna, nie wymaga interwencji człowieka lub infrastruktury.

Wizja robotyczna: szybkość odczytu bliska 100%, odczyt wszystkich rodzajów kodów kreskowych.

Sztuczna inteligencja: automatyczna analiza wszystkich typów palet (80×120, 100×120, ponadgabarytowe).

Wysuwany maszt z kamerami: przejazdy, zarządzanie przeszkodami na wysokości i robienie zdjęć do 11,5 m przy zachowaniu pełnej autonomii.

Ładowanie indukcyjne: ciągła praca w dzień i nocy, także w obecności pracowników. 

Najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa: np. Lidar 3D, który wykrywa przeszkody i umożliwia natychmiastowe zatrzymanie robota

Zwrot z inwestycji w ASTRID wynosi mniej niż 18 miesięcy, ze względu na znaczne oszczędności na kosztach ogólnych, a także wartość dodaną, jaką jest większa dostępność produktów dla klienta.

INNOWACJE: DNA ID LOGISTICS

Inwestycje w nowe technologie stanowią podstawę strategicznej wizji ID Logistics. Operator opracowuje przełomowe projekty innowacyjne, których celem jest poprawa jakości i wydajności procesów. ASTRID jest wynikiem 3 lat prac rozwojowych i testów, a jego produkcja seryjna rozpoczyna się już dziś.

ID LOGISTICS NA ŚWIECIE

ID Logistics, zarządzany przez Erica Hemara, jest międzynarodową grupą specjalizującą się w logistyce kontraktowej, z przychodami na poziomie 1,91 mld EUR w 2021 r. ID Logistics zarządza 360 magazynami w 18 krajach, w tym blisko 8 mln mkw. powierzchni magazynowej w Europie, Ameryce, Azji oraz Afryce. Firma zatrudnia 28 tys. pracowników. Z portfolio klientów reprezentujacych branże handlu detalicznego, przemysłu, detail picking, healthcare i e-commerce, ID Logistics wyróżnia się ofertą o wysokim poziomie technologicznym. Rozwijając podejście społeczne i prośrodowiskowe przez wdrażanie już od momentu powstania w 2001 roku wielu autorskich projektów, Grupa angażuje się w ambitne działania na rzecz CSR. Akcje ID Logistics są notowane na rynku regulowanym Euronext w Paryżu, Compartment A (ISIN Code: FR0010929125, Ticker: IDL). Więcej informacji na: www.id-logistics.com

ID LOGISTICS POLSKA S.A.

ID Logistics Polska S.A., zarządzany przez Yanna Belgy, jest częścią międzynarodowej Grupy ID Logistics i wiodącym operatorem w dedykowanej logistyce kontraktowej dla branży retail (spożywczy i specjalistyczne sieci handlowe), FMCG, e-commerce, kosmetycznej, odzieżowej i dóbr luksusowych. Zapewnia pełne wsparcie w efektywnym zarządzaniu w ramach łańcucha dostaw. W Polsce ID Logistics obsługuje klientów w 15 centrach logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej 600 tys. mkw., posiada też 3 oddziały transportowe. Obecnie zatrudnia ok. 5 tys. osób. Siedziba główna mieści się w Katowicach. ID Logistics Polska, w oparciu o cele globalnej strategii CSR Grupy, kieruje się zasadami odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na:  www.id-logistics.com/pl. 

WYCA ROBOTICS

WYCA Robotics projektuje pojazdy zdolne do autonomicznego i bezpiecznego poruszania się w złożonych środowiskach, w których przebywają ludzie lub inne pojazdy, tj. zakłady przemysłowe, magazyny czy supermarkety. Architektura produktów WYCA Robotics sprawia, że integratorzy i klienci w bardzo prosty sposób mogą projektować autonomiczne roboty mobilne dostosowane do ich potrzeb, jednocześnie umożliwiając zarządzanie ruchem i bezpieczeństwem. Więcej informacji na: https://www.wyca-robotics.fr