Ekoenergetyka wprowadza ultranowoczesne ładowarki przy Autostradzie Wielkopolskiej. To najszybsze systemy ładowania w Polsce

Systemy ładowania Ekoenergetyka-Polska S.A. przy Autostradzie Wielkopolskiej. Źródło: Polenergia eMobility

Polenergia uruchomiła najszybsze stacje ładowania aut elektrycznych w Polsce. Chłodzone cieczą ultraszybkie ładowarki o mocy 400 kW stanęły przy Autostradzie Wielkopolskiej. Stacje znajdują się na terenie MOP-u Chociszewo, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Frankfurtem nad Odrą i niedaleko trasy ekspresowej S3. To jedyne w Polsce stacje ładowania pojazdów elektrycznych o tak dużej mocy.

Uruchomione stacje ładowania dla samochodów osobowych oraz elektrycznych ciężarówek to pierwszy etap inwestycji Polenergii w rozbudowę infrastruktury wzdłuż koncesyjnego odcinka Autostrady A2. Docelowo największa polska prywatna grupa energetyczna postawi ładowarki w ośmiu Miejscach Obsługi Podróżnych dostępnych na tej trasie.

– Polenergia eMobility buduje gęstą sieć stacji ładowania na terenie całego kraju. Dziś do tej sieci dołącza flagowy produkt, najszybsze ładowarki w Polsce. Urządzenia o mocy 400 kW zaoferują kierowcom możliwość naładowania baterii pojazdów elektrycznych w ciągu kilkunastu minut. Dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania w zachodniej Europie to fakt. Nasz ruch jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie kierowców, którzy poruszają się po Polsce. Wierzymy, że skok technologiczny, który proponujemy naszym klientom, stanie się impulsem do dalszego, szybkiego wzrostu polskiego sektora elektromobilności – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Stacje ładowania Ekoenergetyka-Polska S.A. przy Autostradzie Wielkopolskiej. Źródło: Polenergia eMobility

Współpraca z Autostradą Wielkopolską

Autostrada Wielkopolska to jedna z najpopularniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Uruchomione stacje ładowania Polenergii znajdują się na terenie MOP-u Chociszewo, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Frankfurtem nad Odrą. To około 10 minut od trasy ekspresowej S3, która stanowi fragment międzynarodowej trasy E65 i leży w transeuropejskim korytarzu transportowym TEN-T.

Docelowo ładowarki Polenergii będą dostępne w ośmiu MOP-ach: Chociszewo, Rogoziniec, Dopiewiec, Konarzewo, Targowa Górka, Chwałszyce, Skarboszewo i Lądek.  Sebastian Joachimiak, Członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej, podkreśla znaczenie tego kroku dla kierowców, którzy korzystają z koncesyjnego odcinka Autostrady A2 Świecko – Konin.

– Nieustannie podnosimy zakres i jakość świadczonych usług, zapewniając kierowcom komfort jazdy i bezpieczeństwo. Rozwój sieci ładowarek EV jest wyrazem naszej dbałości zarówno o potrzeby kierowców, którzy coraz częściej wybierają podróż autem elektrycznym, jak i o środowisko. Wybierając dostawców stacji ładowania kierowaliśmy się gwarancją wysokiej jakości usług, aby zapewnić użytkownikom Autostrady Wielkopolskiej najlepsze z możliwych opcji. Dążymy do rozwoju sieci stacji ładowania na koncesyjnym odcinku autostrady A2, aby były one dostępne w każdym z 22 MOP pomiędzy Świeckiem i Koninem – mówi Sebastian Joachimiak, Członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

Na pokładzie polski producent – Ekoenergetyka

Do postawienia najszybszych ładowarek w kraju, Polenergia wybrała polskiego producenta stacji ładowania, firmę Ekoenergetyka. To dostawca nowoczesnych rozwiązań ładowania, znany klientom elektrycznych aut w całej Europie. Systemy ładowania Ekoenergetyki napędzają zeroemisyjny transport w Paryżu, Madrycie, Sztokholmie, Berlinie czy Monachium, a w Polsce – między innymi w Warszawie i Krakowie.

„Współpraca z Polenergią ma dla nas kluczowe znaczenie. Realizacja pierwszej w Polsce ogólnodostępnej stacji o tak wysokiej mocy przy trasie szybkiego ruchu jest istotna dla rozwoju europejskiej infrastruktury ładowania. Symboliczne jest to, że projekt ten realizujemy przy Autostradzie Wolności, która łączy zachodnią i centralną Europę. Wybrano nas ze względu na naszą niezawodną technologię” – mówi Bartosz Kubik, Współzałożyciel i Prezes Ekoenergetyka-Polska S.A.


System ładowania Ekoenergetyka-Polska S.A. przy Autostradzie Wielkopolskiej. Źródło: Polenergia eMobility

Od zapowiedzi do czynów

Za rozbudowę sieci ładowania pojazdów elektrycznych Polenergii odpowiada spółka Polenergia eMobility. Stacje zasilane są energią elektryczną w standardzie Energia 2051, która pochodzi z odnawialnych źródeł należących do Grupy. W godzinach, gdy nadprodukcja energii elektrycznej z OZE osiąga swoje szczyty, Polenergia eMobility oferuje znaczne obniżki cen dla użytkowników stacji ładowania.

Do końca sierpnia 2024 roku na wszystkich stacjach Polenergii obowiązuje promocja „Godziny i weekendy z OZE”. Ładowanie samochodu od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-15:00 wynosi 1,39 zł/kWh dla stacji DC oraz 1,60 zł/kWh dla stacji AC. Poza wyznaczonymi godzinami obowiązuje cennik standardowy. W weekendy obie oferty są identyczne i wynoszą 1,39 zł/kWh na stacjach DC oraz AC.

Informacje o aktualnych promocjach, a także nowych lokalizacjach stacji ładowania są dostępne w aplikacji mobilnej Polenergia eMobility oraz na stronie www.polenergia-emobility.pl

***
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł, sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych
oraz budowy sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem,
które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę
przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW. W 2018 roku gazeta Giełdy
i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80.
Więcej na www.polenergia.pl oraz www.polenergia-emobility.pl

Ekoenergetyka-Polska S.A. to innowacyjna firma technologiczna i lider wśród producentów infrastruktury ładowania dużej mocy
w Europie. Z 15-letnim doświadczeniem na światowym rynku e-mobilności, firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szybkich systemów ładowania dla elektrycznych pojazdów ciężarowych, osobowych oraz autobusów elektrycznych. Ekoenergetyka dostarczyła infrastrukturę ładowania dla operatorów transportu publicznego w głównych miastach europejskich, w tym w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu, a 80% jej rodzimego rynku znajduje się w Polsce. Dzięki inwestycji wiodącego środkowoeuropejskiego funduszu private equity Enterprise Investors, firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania operatorom punktów ładowania (CPO),
którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.

Autostrada Wielkopolska jest spółką koncesyjną odpowiedzialną za budowę i eksploatację autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla, o długości 106 km oraz z Nowego Tomyśla do Konina, o długości 149 km. Na mocy posiadanej koncesji jest wykonawcą największego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w strukturze i systemie koncesyjnym w Polsce. Jest częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa – Berlin. Jest integralną częścią Autostrady Wolności łączącej Rzeczpospolitą Polską z siecią autostrad zachodnioeuropejskich. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i wysokim standardom realizacji budowy i utrzymania, spółka zapewnia szybkie i bezpieczne połączenie drogowe, wyznacza nowe kierunki w rozwoju autostrad, bezpieczeństwa ruchu drogowego i infrastruktury przyjaznej środowisku.