2 sierpnia 2022 – Kancelaria DLA Piper rozszerzyła działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, organizując warsztaty edukacyjne z zakresu przepisów prawa. Podczas nieodpłatnych szkoleń uchodźcy ze statusem ochrony tymczasowej otrzymali fachową wiedzę na temat regulacji dotyczących zatrudnienia, podatków, dostępu do pomocy prawnej oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Warsztaty zostały zorganizowane przez prawników warszawskiego biura DLA Piper we współpracy m.in. z Agencją ONZ ds. Uchodźców oraz Jezuickim Centrum Społecznym „W Akcji”. Wpisują się w ogólnoświatowy program pro bono kancelarii na rzecz pomocy uchodźcom i azylantom – “Know Your Rights” (“Poznaj Swoje Prawa”). Celem programu jest pokazanie różnych aspektów życia w krajach, do których trafili uchodźcy, oraz wsparcie ich w zakresie lepszej integracji, ochrony ich interesów oraz rozwoju zawodowego i osobistego.
– Ta ogromna grupa niezwykle dzielnych ludzi buduje teraz dla siebie nowe życie w Polsce. Jako prawnik cieszę się, że we współpracy z partnerskimi instytucjami możemy wesprzeć ich w tych działaniach – powiedziała Marta Frąckowiak, partnerka odpowiadająca za koordynację działań pro bono w warszawskim biurze DLA Piper oraz szefowa praktyki prawa handlowego, fuzji i przejęć oraz prawa spółek.
– Podczas naszych spotkań z gośćmi z Ukrainy usłyszeliśmy wiele pytań dotyczących realiów życia w Polsce. Przekonaliśmy się, jak wielkie znaczenie i jak bardzo potrzebna jest edukacja dotycząca spraw związanych z długoterminowym osiedleniem się w naszych kraju – powiedziała Małgorzata Krok, senior associate w warszawskim biurze DLA Piper.
Potrzebę organizowania warsztatów edukacyjnych najlepiej oddają komentarze jego uczestników: – Przebywam w Polsce z córką i nie byłam pewna, czy będę mogła jeszcze wrócić do Warszawy w późniejszym okresie, ponieważ nasz pobyt przekroczył już 90 dni. Niezwykle istotne jest dla nas, by uzyskać fachową poradę bezpośrednio od ekspertów prawa, a nie z drugiej ręki, czyli od znajomego znajomej, który tylko słyszał, że gdzieś jakaś inna osoba z Ukrainy znalazła się w podobnej sytuacji.
Oprócz Polski DLA Piper oferuje podobne szkolenia dla migrantów w Rumunii i planuje rozszerzyć działania w innych krajach, w tym m. in. na Węgrzech, w Czechach, Holandii i Hiszpanii.
Jako jedna z największych firm prawniczych na świecie, DLA Piper rozwija praktykę pro bono na niespotykaną skalę. W jej ramach eksperci DLA Piper oferują wsparcie podmiotom, których nie stać na opłacenie usług prawnych. Wśród beneficjentów zespołu pro bono są osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy społeczni, instytucje naukowe, organizacje międzynarodowe, a także kraje rozwijające się.
W związku z wojną w Ukrainie, blisko 60 prawników i pracowników warszawskiego biura kancelarii, zaangażowanych jest w pomoc dla Ukraińców oraz innych obywateli uciekających z tego kraju. Oprócz bezpłatnych usług prawnych, kancelaria zapewniła pomoc w zakresie organizacji zakwaterowania, żywności i odzieży dla uchodźców, koordynowała transport z granicy polsko-ukraińskiej do różnych miejsc w Polsce i Europie, a także wsparła finansowo osoby i instytucje.
Ponadto, w maju w warszawskim biurze utworzono osobne stanowisko prawnika pro bono, aby lepiej koordynować działania pomocowe. Objęła je ukraińska adwokatka Anna Kalinichenko.
O DLA Piper
DLA Piper jest globalną firmą prawniczą wspierającą klientów w ponad 40 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie,w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach, co umożliwia jej zaspokajanie potrzeb prawnych klientów na całym świecie.
W Polsce zespół DLA Piper liczy ponad 100 prawników. Warszawskie biuro Kancelarii rekomendują międzynarodowe rankingi Chambers and Partners, IFLR1000, a także The Legal 500 EMEA, który wyróżnia DLA Piper we wszystkich 21 kategoriach dla Polski, z czego 19 przypada na Tier 1 i Tier 2. Więcej informacji na temat biura i zakresu świadczonych usług można znaleźć na stronie: www.dlapiper.com.