Badanie G DATA pokazuje: osoby z dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa IT są bardziej ostrożne w korzystaniu z telefonów komórkowych, laptopów i tabletów.
Wiele osób nadal lekceważy bezpieczeństwo własnych urządzeń. Aktualne badanie „Cyberbezpieczeństwo w liczbach” przeprowadzone przez G DATA we współpracy ze Statista pokazuje: ponad 40 procent ankietowanych nie sprawdza regularnie stanu bezpieczeństwa swojego smartfona, laptopa lub tabletu!
Tylko 60 procent użytkowników Internetu regularnie sprawdza zabezpieczenia swoich urządzeń elektronicznych. To wynik aktualnej ankiety przeprowadzonej przez G DATA we współpracy ze Statista. Po bliższym przyjrzeniu się liczbom można zauważyć, że osoby o dużej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa IT są bardziej ostrożne w sieci niż osoby o wiedzy niewielkiej. Podczas gdy około 75 proc. ankietowanych osób o wysokich umiejętnościach regularnie sprawdza stan bezpieczeństwa swoich urządzeń, w przypadku osób o niewielkich umiejętnościach liczba ta wynosi tylko 43 proc.
Każdy, kto nie sprawdza regularnie stanu bezpieczeństwa własnych urządzeń, postępuje nieodpowiedzialnie i naraża przechowywane dane na niepotrzebne ryzyko. Użytkownicy, którzy aktywowali automatyczne aktualizacje smartfonów, laptopów i tabletów lub którzy regularnie wykonują kopie zapasowe, powinni nadal sprawdzać, czy aktualizacja się powiodła, ponieważ przerwane połączenie WLAN lub niski poziom naładowania baterii wystarczy, aby urządzenie było narażone na cyberatak. Zwłaszcza jeśli urządzenie nie było używane przez długi czas, jego właściciel powinien zaktualizować program antywirusowy przed pobraniem i otwarciem plików z Internetu.
Robert Dziemianko
PR Manager, G DATA
Korzystanie z urządzeń prywatnych w pracy
Pandemia koronawirusa spowodowała, że korzystanie z prywatnych urządzeń w pracy stało się bardziej popularne. Wiele firm ustanowiło specjalne zasady i pozwoliło na pracę ze swojego prywatnego urządzenia. Z ankiety wynika jednak, że nie wszyscy użytkownicy przestrzegają ustalonych reguł. Tylko dwie trzecie respondentów twierdzi, że przestrzega środków bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń prywatnych w pracy. Ostatnie dwa lata pokazały, że cyberprzestępcy w szczególności wykorzystali sytuację pandemiczną oraz pracę “na home office” i nasilili próby ataków. Jeśli pracownicy zaniedbują wytyczne firmy dotyczące zabezpieczania używanych urządzeń, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i całą firmę.