Co trzecia firma nie może znaleźć wykwalifikowanych kandydatów w sektorze IT

Rekrutacja pracowników w sektorze IT stanowi duże wyzwanie – wynika z raportu G DATA “Cyberbezpieczeństwo w liczbach”.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników staje się jednym z największych wyzwań transformacji cyfrowej. Problemem jest przede wszystkim brak wystarczających kwalifikacji lub zbyt wysokie wymagania płacowe wśród kandydatów. Z badania wynika również, że wysokie są także wymagania potencjalnych kandydatów dotyczące warunków pozapłacowych, na przykład w postaci work-life balance, czy pracy z domu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, czy duże firmy, około 36 procent przedsiębiorstw ma trudności z rekrutacją wykwalifikowanego personelu – wynika z aktualnego raportu „Cyberbezpieczeństwo w liczbach”, przeprowadzonego przez G DATA CyberDefense AG, Statista i brand eins. Brak odpowiedniej wiedzy specjalistycznej ze strony wykwalifikowanego personelu, na przykład w obszarach technologii przyszłości i cyfryzacji sprawia, że cierpi innowacyjność. Na dłuższą metę firmy nie nadążają za zmianami w środowisku i nie są już konkurencyjne. Decydującym punktem strategii przeciwdziałania braku wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników jest zwiększenie atrakcyjności pracodawców.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników – broń obosieczna

Dla firm największym wyzwaniem w rekrutacji nowych pracowników w sektorze IT jest brak odpowiednich kwalifikacji wśród kandydatów. Drugim największym problemem są nadmierne żądania płacowe. Ponadto pojawiają się również rosnące wymagania kandydatów wobec pracodawcy, takie jak: możliwości rozwoju kariery, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz elastyczny czas pracy na home office. Czynniki te są bardzo ważne dla potencjalnych kandydatów. Firmy są zatem pod presją, aby reagować na zmieniające się wymagania potencjalnych kandydatów, aby przeciwstawić się niedoborowi wykwalifikowanych pracowników i przyciągnąć odpowiednich ekspertów.

„Szczególnie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa istnieje ogromna konkurencja w poszukiwaniu specjalistów. Aby przyciągnąć nowych pracowników, coraz ważniejsze stają się elastyczne modele miejsca pracy. Dlatego firmy powinny sprawdzić, czy dostosowanie procesów w codziennym życiu biurowym do elastycznej pracy ma sens i jest wykonalne. – mówi Andreas Lüning, współzałożyciel i Prezes Zarządu G DATA CyberDefense.

Wyrównanie zewnętrznymi dostawcami usług IT niedoboru wykwalifikowanych pracowników w firmie

Pomimo wszelkich starań czasami nie jest możliwe zatrudnienie odpowiednich ekspertów IT. W takim przypadku alternatywą dla wypełnienia luki w umiejętnościach może być Managed Endpoint Detection and Response, w skrócie Managed EDR. Daje on firmom możliwość oddania swoich zabezpieczeń IT w ręce doświadczonych ekspertów ds. bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że analitycy monitorują systemy informatyczne firmy i wykrywają cyberataki, zanim wyrządzą one szkody.

——————

G DATA

G DATA Software to pionier w dziedzinie oprogramowania antywirusowego. Pierwszy program antywirusowy został opracowany przez firmę ponad 30 lat temu. Obecnie G DATA to jedna z czołowych firm na świecie zajmujących się dostarczaniem zabezpieczeń IT.

We wszystkich najważniejszych testach przeprowadzonych między rokiem 2005 a 2022 firma G DATA uzyskała bardzo dobre wyniki w zakresie skuteczności wykrywania wirusów. Również w skali światowej produkt G DATA Internet Security otrzymał tytuł najlepszego pakietu ochrony internetowej przyznawany przez czasopisma adresowane do użytkowników z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Hiszpania czy USA. Oferta firmy obejmuje rozwiązania z zakresu zabezpieczeń dla klientów końcowych, jak również małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwiązania z zakresu zabezpieczeń od G DATA są dostępne w ponad 90 krajach na całym świecie.