Bzyczący problem: co zrobić, by Twój biznes nie padł jak mucha

Chociaż muchy często kojarzymy tylko z irytującym bzyczeniem, ich obecność w sklepie, restauracji czy hotelu może nieść poważne konsekwencje dla biznesu. – Przenoszą aż 6 milionów mikroorganizmów na swojej powierzchni i do 30 milionów w układzie pokarmowym, roznosząc grzyby, bakterie, wirusy i pasożyty, które wywołują groźne choroby, takie jak dur brzuszny, zatrucia pokarmowe czy gruźlica – mówi ekspert od Pest Control. Utrzymanie czystości i higienicznych warunków oraz korzystanie z nowoczesnych technologii pomagają pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Latem problem z muchami staje się najbardziej odczuwalny, ponieważ owady te najlepiej rozwijają się w ciepłych, nasłonecznionych miejscach. Zmiany klimatyczne również sprzyjają wzrostowi populacji much, także w Polsce, podnosząc ryzyko infekcji i chorób, stanowiąc wyzwanie dla biznesów, które muszą wprowadzać dodatkowe środki zaradcze, kontrolujące szkodniki.

Metoda na muchę w biznesie: zamknięte pojemniki i regularne wietrzenie

Dla właścicieli lokali, w których serwuje lub sprzedaje się jedzenie, uporczywe muchy to nie tylko zagrożenie zdrowotne, ale także potencjalne straty finansowe. Klienci, którzy napotkają problemy z owadami, często nie wracają, a negatywne recenzje mogą poważnie zaszkodzić reputacji firmy. W erze mediów społecznościowych, jedno negatywne doświadczenie opisane w sieci może skutkować spadkiem liczby klientów.

Rentokil Photography 2018

Co więcej, larwy much mogą zagnieździć się w produktach spożywczych, co prowadzi do konieczności wycofania całej partii towaru, generując straty dla producentów i hurtowników. Odszkodowania, wymiana towarów i utrata zaufania konsumentów to tylko niektóre z konsekwencji, znacząco obciążających budżet firmy.

-Ochrona przed muchami zaczyna się od utrzymania wysokich standardów higieny. Odpady należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, regularnie wietrzyć pomieszczenia, dbać o czystość pomieszczeń i urządzeń produkcyjnych, zamykać drzwi oraz zapewnić „szkodnikoszczelność” pomieszczeń produkcyjnych . Moskitiery w oknach to kolejny skuteczny sposób na zapobieganie przedostawaniu się much do wnętrz. Jednak same zasady higieny mogą nie wystarczyć – mówi Ziemowit Rudy, ekspert Pest Control Rentokil Initial.

Lampy LED zamiast pestycydów, czyli ochrona w atrakcyjnym designie

Skutecznym narzędziem w walce z muchami mogą być również nowoczesne ledowe lampy owadobójcze.  Badania mówią, że oferują one aż 80%* większy zasięg działania od lamp wyposażonych w tradycyjne świetlówki, co czyni je odpowiednimi do dużych przestrzeni. Ponadto, żywotność listew ledowych jest trzykrotnie dłuższa niż zwykłej świetlówki. Listwy ledowe są ekologiczne, energooszczędne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie stwarzają zagrożenia zanieczyszczenia produktów stłuczonym szkłem oraz metalami ciężkimi. Projekty nowoczesnych lamp owadobójczych inspirowane są współczesnymi trendami we wzornictwie przemysłowym, dzięki czemu można zamontować je w dowolnym miejscu lokalu bez obawy o kwestie estetyczne. Wtapiają się one w swoje otoczenie, a martwe owady nie są widoczne dla pracowników i klientów.

Rentokil Photography 2018 Rentokil Photography 2018 Rentokil Photography 2018

Lampy LED zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i higieny – znacznie ograniczając konieczność stosowania pestycydów i ryzyko zanieczyszczenia produktów przez fragmenty szklanych świetlówek. Wyposażone są, również w specjalne taśmy lepowe, które zapobiegają zanieczyszczeniu produktów spożywczych oraz pomieszczeń przez schwytane wcześniej owady. Lepy w lampach umożliwiają również dokładną identyfikację odłowionych owadów co pozwala na prowadzenie precyzyjnych działań zapobiegawczych ograniczających ryzyko namnażania się owadów. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, urządzenia takie nie zużywają nadmiernych ilości energii. Te cechy sprawiają, że jest to rozwiązanie bezpieczne i efektywne w użytkowaniu.

– Choć życie muchy trwa zaledwie 4 tygodnie, w tym czasie intensywnie poszukuje pożywienia, co może prowadzić do skażenia jedzenia spożywanego przez ludzi. Ma to ogromne znaczenie dla właścicieli lokali gastronomicznych oraz zakładów produkcyjnych, ponieważ kwestie higieny są niezwykle ważne dla klientów, którzy chętnie dzielą się recenzjami w sieci. Często zdarza się, że internet obiegają zdjęcia muchy w potrawie, co mocno nadszarpuje reputację lokalu. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, warto wyposażyć się w dobrej jakości lampy owadobójcze zabezpieczające żywność oraz cały obiekt przed inwazją much. – dodaje Ziemowit Rudy.

*badania Rentokil Initial, wrzesień 2023 r.