Bonifraterskie Dni Ortopedyczne pn. „Ortopedyczne zabiegi rekonstrukcyjne – nowe horyzonty” 18-20 maja 2023 r.

MIEJSCE: Sala br. Ferrary, Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie, ul. Trynitarska 11.

ORGANIZATOR: Bonifraterskie Centrum Medyczne, Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie

Wyjątkowa konferencja dotycząca tematów z zakresu ortopedii odbędzie się w dniach 18-20 maja 2023 r. w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie. Dlaczego wyjątkowa? W trakcie wydarzenia zaplanowane są wykłady i warsztaty, podczas których podjęte zostaną najważniejsze i najbardziej aktualne tematy z zakresu chorób narządu ruchu. Zaprezentowane zostaną najnowsze techniki operacyjne, zalecenia czy optymalne metody diagnostyczne i terapeutyczne. Głównym punktem wydarzenia są trzy zabiegi operacyjne zaplanowane na 19 maja br., które będą wykonywane na żywo, a transmisja zostanie udostępniona online i każdy kto interesuje się najnowszymi technikami w chirurgii ortopedycznej będzie mógł ją obejrzeć. W tym dniu również odbędzie się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Polskiego Związku Biathlonu z siedzibą w Katowicach ze Szpitalem Zakonu Bonifratrów w Krakowie, w zakresie zabezpieczenia medycznego Reprezentantów Polski w Biathlonie.

W dniach 18-20 maja br. ortopedzi z trzech bonifraterskich szpitali zaprezentują lekarzom, kierownikom oddziałów szpitalnych, rehabilitantom, pielęgniarkom oraz osobom zainteresowanym przedmiotową tematyką, na żywo i online, najnowsze małoinwazyjne metody operacyjne z zastosowaniem nowoczesnych technik videochirurgii. Ortopedzi zaangażowani w wydarzenie uznawani są za czołowych specjalistów w Polsce. Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie, opiekuje się m.in. polską reprezentacją skoczków narciarskich, a lekarze wykonują 700 skomplikowanych zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii rocznie. Podczas konferencji wraz ze współpracownikami z ośrodków bonifraterskich z Łodzi i Katowic podzielą się swoją wiedzą.

Pokazowe operacje będą wykonywane 19 maja 2022 r. i transmitowane na żywo – online (link dostępny na stronie wydarzenia https://konferencja-krakow.bonifratrzy.pl/). Osoby zainteresowane obejrzą zabiegi w czasie rzeczywistym wraz z komentarzem operatora w trakcie.

Specjaliści ze Szpitali Zakonu Bonifratrów z Krakowa, Łodzi i Katowic wykonają: rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego – jednego z najważniejszych więzadeł w stawie kolanowym, osteotomii – alternatywy dla endoprotez kolanowych oraz rekonstrukcji stawu kolanowego metodą „dwa w jednym” co skraca proces leczenia pacjenta aż o pół roku!

Rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego wykona zespół medyczny z Krakowa pod przewodnictwem doktora Stanisława Szymanika – specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz medycyny sportowej, kierownika Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie.

W największym uproszczeniu operacja będzie polegała na wywierceniu dwóch kanałów w kości udowej i piszczelowej, przez który przeciągnięty i umocowany zostanie przeszczep z tkanki pobranej od pacjenta. Jedną z istotnych różnic w porównaniu z innymi technikami jest system mocowania – zamiast klasycznej śruby użyty zostanie tzw. endobutton. Co ważne: samo ścięgno będzie podczas operacji „wyjęte” z ciała pacjenta, umieszczone w specjalnym urządzeniu, gdzie będzie rozciągane przez dwie minuty siłą 300 niutonów, przez co wydłuży się o pół centymetra.

– Wykonujemy około trzystu podobnych operacji rocznie. Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wskazany jest u tych pacjentów, którzy planują powrót do pełnej aktywności sportowej sprzed urazu (nie tylko wyczynowych sportowców ale i amatorów) jak również dla osób chcących uchronić kolano przed szybką destrukcją wynikającą z przewlekłej niestabilności stawu. Po zabiegu rekonstrukcyjnym i rehabilitacji pacjent już po paru tygodniach zaczyna normalnie funkcjonować, a do pełnej sprawności, pozwalającej na uprawianie sportu wraca od 6 miesięcy do 1 roku – wylicza lek. Michał Starmach z krakowskiego zespołu medycznego.

Korekcja kości, która może pomóc tysiącom chorych

Zwyrodnienie stawów zostało uznane przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że co trzeci z seniorów będzie wymagał przeprowadzenia zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. W Polsce systematycznie wzrasta liczba zrealizowanych endoprotezoplastyk. W przypadku stawu kolanowego z 4072 w roku 2005 do 27 653 w 2017, a stawu biodrowego z 26 091 do 56 688. W 2018 roku w całym kraju wykonano 56 983 endoprotezoplastyk stawu biodrowego oraz 29 950 endoprotezoplastyk stawu kolanowego.

Jednak doskonałą alternatywą dla endoprotez jest osteotomia polecana zwłaszcza pacjentom aktywnym. To szansa dla tysięcy chorych na to, by szybko wrócili do pełnej sprawności. Zabieg osteotomii korekcyjnej kości piszczelowej, zostanie wykonany przez zespół medyczny z Katowic pod przewodnictwem dr n. med. Jerzego Cholewińskiego, kierownika Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach. – U wielu pacjentów po osteotomii istnieje szansa na rezygnację z endoprotezoplastyki i wieloletnie funkcjonowanie z własnym stawem kolanowym bez dolegliwości bólowych. Operację wykonujemy z użyciem nowoczesnych implantów umożliwiających szybkie uruchomienie i natychmiastową rehabilitację pacjenta – wyjaśnia doktor Cholewiński.

Dwa zabiegi – jedna operacja, dwa razy szybszy powrót do zdrowia

Kolejnym zabiegiem będzie połączenie podczas jednej operacji dwóch skomplikowanych zabiegów: rekonstrukcji więzadła kolanowego tzw. metodą QT oraz osteotomii kości piszczelowej, którą wykona zespół medyczny z Łodzi pod przewodnictwem lek. Grzegorza Sobieraja, ordynatora Oddziału Ortopedycznego w łódzkim Szpitalu Zakonu Bonifratrów.

Ze względu na czas zabiegu i jego trudność wykonuje się zazwyczaj dwie operacje, ale rekonwalescencja po pierwszej wynosi około 5-6 miesięcy, zatem minimalny czas leczenia pacjenta wynosi minimum 12-13 miesięcy.  – Dzięki naszej metodzie „dwa w jednym” skracamy czas leczenia pacjenta o połowę, czyli o sześć miesięcy – tłumaczy doktor Grzegorz Sobieraj. – Chory odczuwa dwa razy mniej bólu, wraca szybciej do normalnego życia, nie wydaje pieniędzy i nie inwestuje czasu w kolejne wizyty lekarskie.

Organizator Bonifraterskie Centrum Medyczne to ogólnopolska grupa medyczna, która powstała po połączeniu pięciu samodzielnie działających w Polsce spółek medycznych. Potencjał BCM to ponad 670 łóżek szpitalnych, kilkanaście tysięcy pacjentów miesięcznie w poradniach POZ, specjalistycznych i rehabilitacyjnych, 2500 pracowników, w tym prawie 2000 lekarzy i pielęgniarek, umowy na świadczenia medyczne z Narodowym Funduszem Zdrowia o wartości blisko 270 mln złotych, szpitale i placówki medyczne w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.

Serdecznie zapraszamy.