Blisko 80% Polaków stawia na przytulność we wnętrzach. Gdzie szukamy inspiracji?

Współczesne podejście do aranżacji wnętrz to efekt głęboko zakorzenionych wzorców kulturowych, rosnącej świadomości ekologicznej, ale coraz częściej również mediów społecznościowych. Obecnie korzysta z nich prawie 70% polskiego społeczeństwa i ponad 60% światowej populacji. Platformy takie jak Pinterest, TikTok czy Instagram stanowią źródło inspiracji nie tylko w dziedzinie mody czy stylu życia, ale także wystroju wnętrz, pokazując, jak funkcjonalnie i w zgodzie ze współczesnymi trendami urządzić swoje mieszkanie.

Z instagramowej rolki do wnętrza

Choć jeszcze do niedawna wyznaczanie trendów w aranżacji przestrzeni było przypisywane wyłącznie popularnym magazynom, obecnie modę kształtują również influencerzy oraz aktywni użytkownicy platform społecznościowych. Badania wskazują, że Internet stanowi główne źródło inspiracji dla zdecydowanej większości osób samodzielnie aranżujących swoje wnętrza. Już przed kilkoma laty aż 76% osób zadeklarowało, że głównym źródłem ich pomysłów są portale branżowe poświęcone tematyce wnętrzarskiej, a dla 74% miejscem poszukiwania inspiracji są media społecznościowe. Pozwala to projektantom i markom na łatwą identyfikację i analizę potrzeb konsumentów.

Wśród dominujących obecnie trendów w na platformach, takich jak Pinterest czy Instagram, wyróżnia się styl japandi, łączący najlepsze cechy japońskiej kultury ze skandynawską estetyką. Styl ten odzwierciedla filozofię zen, harmonijną przestrzeń, która jednocześnie jest przytulna i funkcjonalna. Popularność zyskał także koncept „hygge”, typowy dla szwedzkich i norweskich mieszkań, oznaczający ciepłą, przyjazną przestrzeń uzyskiwaną dzięki prostocie, jasnym kolorom i naturalnym materiałom.

Nowe standardy w aranżacji wnętrz kształtują również zyskujące na popularności trendy proekologiczne. Influencerzy coraz częściej mówią o wykorzystaniu produktów z drugiej ręki oraz naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy drewno.

Mieszkanie to coś więcej nieruchomość – coraz częściej odzwierciedla istotne dla nas wartości i indywidualną definicję dobrostanu. Dbanie o komfort przejawia się we współczesnym podejściu do aranżacji wnętrz, rosnącym zainteresowaniu rozwiązaniami typu smart home oraz popularności zrównoważonych praktyk ekologicznych. Z danych opublikowanych w Barometrze Archicom wynika, że 83% młodych Polaków uważa ekologię za istotne kryterium przy wyborze przyszłego lokum. W tym kontekście kierują swój wzrok m.in. na systemy do optymalnego zarządzania energią, ale także doceniają zrównoważone rozwiązania osiedlowe – panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED w przestrzeniach wspólnych. Pokazuje to, że dla obecnych konsumentów niezwykle istotne jest by funkcjonalność i zielone rozwiązania szły w parze – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.

Jak mieszkają Polacy?

Polacy chętnie czerpią inspiracje z mediów społecznościowych, ale równie ważny jest dla nas indywidualny charakter wnętrz. W przygotowanym przez Archicom Barometrze pt. „Wyjątkowo Mieszkać” wykazano, że polskie mieszkania charakteryzuje połączenie globalnych trendów z tradycyjnymi akcentami – przede wszystkim rękodziełem. Jako naród dbamy o detale i indywidualny styl, decydując się na unikatowe meble i ręcznie wykonane dekoracje. Badania potwierdzają, że w aranżacji wnętrz stawiamy na przytulność. Obok lokalizacji i przestrzeni to kluczowa cecha dla 79% Polaków. Wybieramy miękkie oświetlenie, ciepłe kolory i przyjemne w dotyku tkaniny, co idzie w zgodzie z globalnymi trendami i odpowiada popularnemu w mediach społecznościowych konceptowi „hygge”.

Dla większości z nas priorytetem jest jednak nie estetyka, a ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Nadając priorytet funkcjonalności, Polacy często wykazują się kreatywnością w efektywnym wykorzystaniu dostępnego metrażu, doceniając tym samym lokale zaprojektowane w przemyślany sposób. Do preferowanych rozwiązań należą wielofunkcyjne meble, inteligentne sposoby przechowywania i optymalne wykorzystanie każdego centymetra. Dodatkowo przykładamy dużą wagę do przestrzeni zewnętrznej, tworząc miejsca wypoczynku i relaksu na balkonach oraz w ogrodach, szczególnie w cieplejszych miesiącach.

Wierzymy, że z czasem na znaczeniu zyskają popularne już dziś kryteria proekologiczne, dlatego poprzez wdrażanie tego rodzaju rozwiązań chcemy wspierać mieszkańców w zmianie nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska. Mieszkania służą dziś nie tylko jako „dach nad głową”. Łączą w sobie wiele funkcji, zapewniając przestrzeń do pracy, relaksu, zabawy z dziećmi, integracji, nauki czy pasji. W związku z tym staramy się tworzyć mieszkania nie tylko estetyczne, „zielone”, ale także praktyczne i adaptowalne. Funkcjonalność i ergonomia stanowią priorytety w naszych projektach – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.

Jak czytamy w Barometrze Archicom, sposób, w jaki urządzamy i adaptujemy swoje mieszkania, może powiedzieć dużo o naszej osobowości, potrzebach czy wartościach. Przestrzeń, w której żyjemy, jest w związku z tym swoistym manifestem tego, w co wierzymy i jacy jesteśmy. Podejście do aranżacji wynika bez wątpienia również ze współczesnych trendów, wzorców kulturowych i co najważniejsze – zrównoważonych praktyk ekologicznych. Konsumenci z mediów społecznościowych, jak Pinterest i Instagram, czerpią inspirację do odkrywania nowych możliwości aranżacyjnych. Tworzą funkcjonalne, estetyczne przestrzenie, które nie tylko odzwierciedlają ich osobiste gusta, ale również wspierają ekologię.

O nas

Archicom to ogólnopolski deweloper, który od niemal 40 lat realizuje marzenia Polaków o idealnym mieszkaniu. Korzenie firmy wywodzą się z wrocławskiego studia projektowego, w którym od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Po połączeniu kompetencji i projektów mieszkaniowych z Echo Investment, od sierpnia 2023 roku Archicom jest obecny w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Działalność firmy opiera się na tworzeniu przyjaznych miejsc, w których można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać i korzystać z rozrywek. Archicom jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od maja 2024 Archicom wprowadził nowy logotyp, odświeżony lecz nawiązujący do historii firmy.