Biura podróży – imprezy letnie dużo droższe od zeszłorocznych


Plaża w Macadi Bay/fot. AG

Średnia cena sierpniowej imprezy sprzedawanej w biurach podróży była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 679 złotych, co jednocześnie oznacza najwyższy roczny wzrost cen w sezonie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 10 złotych. Największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Cyprze i Malcie – o 177 i 174 złotych, a w mniejszej skali na Synaju – o średnio 63 złote. Największy spadek cen wystąpił na Lanzarote – o średnio 129 złotych, a mniejsze na Chalkidiki i Hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 120 i 112 złotych.

Średnia cena imprezy dużo wyższa niż w 2021

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 679 złotych, co jednocześnie oznacza najwyższy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022.
Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz – o średnio 1183 złote, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Costa del Sol i na Synaju – o 1022 i 1011 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

Egipt i Kanary – duży roczny wzrost cen

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 893 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 822 złote. Nieco skromniejsze były zwyżki cen w Bułgarii i Grecji – o 612 i 600 złotych, a najmniejsze w Turcji – o 391 złotych.

Portugalia i Hiszpania o wiele droższe

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii – o 1102 i 1008 złotych. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły na Cyprze i we Włoszech – o 801 i 725 złotych, a w jeszcze mniejszej w Albanii, Maroku, na Majorce i w Tunezji – o odpowiednio 654, 561, 543 i 440 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano zdecydowanie najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 103 złote.

Najwięcej niskich cen wciąż w TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 52 ofert (poprzednio też 52 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 35 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 28 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 20 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 22 oferty).

Egipt najtańszy w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Exim Tours i Sun&Fun – po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland – 8 ofert oraz biura Exim Tours i Rainbow – 7 i 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – po 8 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel – 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty.

Źródło: www.waszaturystyka.pl