Baumit prezentuje najpiękniejszą fasadę Europy

Prestiżowe grono architektów i przedstawicieli firm budowlanych wiwatowało podczas gali wręczenia nagród Baumit Life Challenge 2022. 19 maja br. w Walencji międzynarodowe jury wybrało Fasadę Roku Baumit 2022. Jurorzy do samego końca w napięciu trzymało widownię zgromadzoną w niezwykłym budynku L’Hemisfèric, by po przyznaniu nagród w 6 kategoriach, wreszcie obwołać „Cukrarna Gallery” ze Słowenii najpiękniejszą fasadą spośród ponad 300 europejskich projektów zgłoszonych do konkursu. 

 W czwartek, 19 maja 2022 nadszedł długo wyczekiwany moment. Baumit po raz piąty wręczył nagrodę Baumit Life Challenge. Walencja, stolica designu 2022, stała się miejscem spotkania najpiękniejszych fasad z całej Europy. Tego dnia stało się jasne, które projekty spośród 36 finalistów otrzymają tytuł Europejskiej Fasady Roku w poszczególnych kategoriach i która realizacja zdobędzie nagrodę główną dla najlepszej z najlepszych fasad.

Oprócz projektu, wyglądu i rzemiosła w ocenie wzięto pod uwagę inne kryteria, takie jak aspekty społeczne, zrównoważony rozwój i wykorzystanie materiałów budowlanych oszczędzających zasoby. Zwycięski projekt Cukrarna Gallery w Słowenii jest doskonałym przykładem tego, jak stary, nieużytkowany budynek przemysłowy zyskał nowe życie i nową funkcję dzięki przemyślanemu planowaniu i pracom renowacyjnym.

Gala finałowa Baumit Life Challenge 2022 

Po dogłębnej analizie 13-osobowe międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców w sześciu kategoriach: dom jednorodzinny, dom wielorodzinny, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny, budynek zabytkowy po renowacji oraz „stunned by texture”. 

Robert Schmid – dyrektor generalny Grupy Baumit oraz inicjator konkursu Baumit Life Challenge 

Tym samym kolejne cztery kraje miały tego wieczoru powody do świętowania. Austria zdobyła nagrody w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” za projekt Friedensburg Schlaining oraz w kategorii „stunned by texture” – Live in the Green_Joseph Lister-Street. Niemcy z kolei ucieszyły się ze zwycięstwa w kategoriach „budynek po termomodernizacji – Volkach Comprehensive School i „budynek niemieszkalny – Bayernkolleg Augsburg. Po raz pierwszy eksperckie jury zdecydowało się uhonorować projekt z Irlandii – Connemara II House, przyznając mu pierwsze miejsce w kategorii „dom jednorodzinny”. Hiszpania, kraj goszczący, wygrała w kategorii „dom wielorodzinny” – LaScalA.

 Wszystko rozpoczęło się w 2014 roku, kiedy to postanowiliśmy zaprosić wszystkie europejskie kraje, w których obecny jest Baumit, do pokazania szerokiej publiczności swoich najpiękniejszych fasad. Dziś dotarliśmy do miejsca, w którym Baumit Life Challange jest pożądanym europejskim konkursem, w którym możemy podziwiać, co osiąga idealna symbioza wyobraźni i kunsztu oraz jak fascynujące fasady powstają z połączenia innowacyjnych materiałów, struktur, kształtów i kolorów– mówi Robert Schmid, dyrektor generalny Grupy Baumit i inicjator konkursu. 

Europejska Fasada Roku 2022 – zwycięskie projekty 

Laureat nagrody głównej:

  • Cukrarna Gallery, Słowenia 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/projects/historical-renovation/3955/cukrarna?year=2022 

Zwycięzcy sześciu kategorii: 

  • Kategoria „dom jednorodzinny” – Connemara II House, Irlandia 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/winners/single-family-house

  • Kategoria „dom wielorodzinny” – LaScalA, Hiszpania 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/winners/multi-family-residential

  • Kategoria „budynek niemieszkalny” – Bayernkolleg Augsburg, Niemcy 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/winners/single-family-house

  • Kategoria „budynek po termomodernizacji” – Volkach Comprehensive School, Niemcy

https://baumit.pl/lifechallenge2022/projects/thermal-renovation/4077/verbandschule-volkach?year=2022 

  • Kategoria „budynek historyczny po renowacji” – Friedensburg Schlaining, Austria 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/projects/historical-renovation/3678/friedensburg-schlaining?year=2022

  • Kategoria „stunned by texture” – Live in the Green_Joseph Lister-Street, Austria 

https://baumit.pl/lifechallenge2022/projects/stunned-by-texture/3921/wohnen-im-grunen-joseph-lister-gasse?year=2022 

Sukces polskiej architektury

Choć polskim projektom nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium, to mimo wszystko bardzo pozytywnie należy ocenić ich udział w Baumit Life Challenge 2022. Az pięć polskich realizacji zameldowało się w wielkim finale konkursu: Barka Cieślika w Białej (dom jednorodzinny), Braniborska 44 we Wrocławiu (budynek wielorodzinny), kamienica „Pod Aniołem” w Kożuchowie (budynek historyczny po renowacji) oraz Pawia 18 we Wrocławiu i Centrum Sportów Wodnych w Żninie (stunned by texture). Bycie w TOP 6 w swojej kategorii to świetny wynik – szczególnie gdy popatrzeć przez pryzmat licznej i silnej konkurencji. Warto również przypomnieć, że mieliśmy swojego zwycięzcę w głosowaniu publiczności – w kategorii „budynek po termomodernizacji” europejska społeczność najwyżej oceniła gmach Starostwa Powiatowego w Pile. Tak więc i w Polsce mamy powody do zadowolenia.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.