3S otwiera nowe centrum danych w Gdańsku

3S uruchomił w Gdańsku nowoczesne data center o powierzchni 500 m2. Jest to 7 obiekt na terenie Polski i pierwszy w Trójmieście należący do operatora. Umożliwi on świadczenie lokalnym firmom usług w obszarze kolokacji, chmury obliczeniowej, dostępu do Internetu oraz bezpieczeństwa IT. 

Grupa 3S, należąca do spółki P4, operatora sieci Play, uruchomiła w Gdańsku nowe data center. Oddane do użytku centrum danych przy ul. Nowy Świat 40, to obiekt przejęty przez operatora w ubiegłym roku, a następnie gruntownie zmodernizowany. Wcześniej budynek był dzierżawiony przez globalnego dostawcę technologii informatycznych, który świadczył tam usługi dla jednego ze swoich międzynarodowych kontrahentów. 

Nowe usługi dla trójmiejskich przedsiębiorstw

Uruchomienie data center to kolejna inwestycja 3S mająca zapewnić trójmiejskim firmom kompletny pakiet usług w obszarze outsourcingu IT: m.in. kolokacyjnych, chmurowych, bezpieczeństwa oraz telekomunikacyjnych. Wcześniej, w czerwcu 2020 r. firma uruchomiła w Gdańsku biuro regionalne i zaczęła sukcesywnie rozbudowywać sieć światłowodową. Dziś liczy ona blisko 200 km i obejmuje swoim zasięgiem Gdańsk, Sopot oraz Gdynię.  Nowy obiekt został do niej podłączony. 

Gdańsk to ważny punkt na mapie naszych data center. Od kilkunastu miesięcy rozwijamy na północy własne struktury i budujemy sieć światłowodową. Centrum przetwarzania danych była w tym regionie naszym brakującym ogniwem. Dzięki jego uruchomieniu możemy oferować klientom z Trójmiasta pełen zakres usług z portfolio naszych usług i rozwiązań. – mówi Monika Roś-Gruszczyk, członek zarządu Grupy 3S. 

72 godziny bez prądu 

Centrum danych o mocy 1,2 MW w tym 0,8 MW mocy IT pomieści 192 szafy rack i umożliwia podłączenie do sieci dowolnego operatora telekomunikacyjnego. Dzięki redundancji zasilania i chłodzenia: dwóm niezależnym liniom energetycznym, systemom UPS i agregatom prądotwórczym, gwarantuje 72 godziny działania przy pełnym obciążeniu w przypadku odcięcia obiektu od bieżących dostaw energii.  Dodatkowo w data center wykorzystano m.in. technologię free-coolingu, chłodzenia w oparciu o system wody lodowej i podział na zimne i ciepłe korytarze, dzięki czemu uzyskano współczynnik efektywności energetycznej PUE na poziomie 1.5. 

Komora przeznaczona na sprzęt IT to “budynek w budynku” zapewniający odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo obiekt jest monitorowany 24/7 zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest wyposażony w system kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń i gazowy system przeciwpożarowy, który zapewnia pełne bezpieczeństwo sprzętu IT klientów w razie pożaru.

7 obiekt w klastrze 

Gdańskie centrum przetwarzania danych to 7 obiekt należący do 3S. W 2011 roku 3S otworzyło swoje pierwsze data center przy ulicy Gospodarczej 12 w Katowicach. Od tego czasu, prócz dwóch następnych w Katowicach, podobne obiekty powstały w Warszawie, Krakowie i Bytomiu. Obecnie powierzchnia wszystkich obiektów w klastrze data center Grupy 3S wynosi ponad 5300 m2.

Zapotrzebowanie na usługi centrów danych jest rekordowo wysokie, co wynika z inicjatyw związanych z transformacją cyfrową, optymalizacją kosztów i rosnącym popytem na rozwiązania w chmurze. Gartner przewiduje, że globalne wydatki na usługi centrów danych wzrosną do 226 miliardów dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 11,4% w skali roku. Biorąc pod uwagę panujące trendy na rynku przetwarzania danych, Grupa 3S planuje dalsze inwestycje w rozbudowę swojego klastra data center.