Zrównoważony rozwój w praktyce. System zamkniętego obiegu palet drewnianych

Firma URSA jest znanym producentem mineralnej wełny szklanej. Wyroby z wełny szklanej są bardzo popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, doskonale chronią przed utratą ciepła w zimie oraz przed przegrzewaniem się pomieszczeń w okresie letnim. Dodatkowo, wełna szklana jest odporna na ogień, co czyni ją bezpiecznym rozwiązaniem dla domów i budynków użyteczności publicznej. Dzięki swojej elastyczności, łatwo dopasowuje się do kształtu powierzchni, co ułatwia montaż. W ofercie URSA znajdziemy zarówno wyroby w formie rolek takie jak PLATINUM, GOLD, SILVER jak i płyt takie jak SILENTIO, PROFILO, VENTO. Cechą charakterystyczną jest szeroka oferta w zakresie grubości poszczególnych produktów jak również dostępność wyrobów o najlepszych lambdach od wartości 0,031. Warto dodać że wszystkie wyroby produkowane w zakładzie w Dąbrowie Górniczej dostarczane są do klientów na paletach zwrotnych. Obieg zamknięty palet drewnianych to w większości przypadków standard na rynku dzięki któremu ograniczamy zużycie zasobów leśnych, redukujemy emisję CO2.

Jedną z głównych korzyści związanych z obiegiem zamkniętym palet jest ograniczenie zużycia drewna. Palety drewniane są produktem, który po pewnym czasie ulega zużyciu lub zniszczeniu. Dzięki systemowi obiegu zamkniętego można zredukować ilość zużywanego drewna poprzez naprawę i odnowienie używanych palet, zamiast kupowania nowych. W efekcie, zmniejsza się ilość drewna potrzebnego do produkcji nowych palet, co bezpośrednio przekłada się na  ochronę zasobów naturalnych. Oczywiście ponowne wykorzystanie palet wielokrotnego użytku sprawia, że w obiegu znajduje się mniej tego typu opakowań. Automatycznie przekłada się to na mniejsze zużycie drewna do produkcji palet. Do przygotowania palety wielokrotnego użytku potrzeba około 15 kilogramów drewna. Jeżeli 1000 sztuk zostanie wykorzystanych więcej niż jeden raz, to w ten sposób ochronimy aż 15 drzew. Pamiętajmy, że do momentu pozyskania drewna pojedyncze drzewo musi rosnąć kilkadziesiąt lat.

Kolejną zaletą obiegu zamkniętego palet drewnianych jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Produkcja nowych palet drewnianych generuje emisję CO2 zarówno podczas wyrębu drzew, jak i procesu produkcji. Dzięki systemowi obiegu zamkniętego można zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe palety, co z kolei redukuje emisję dwutlenku węgla związanego z produkcją i transportem nowych palet. Według najnowszych obliczeń, wykorzystanie ponowne 1000 palet URSA sprawia, że emisja maleje o ponad 13 ton CO2.

Korzystanie z opakowań zwrotnych to także sposób na oszczędność pieniędzy i miejsca. Wykorzystywanie palet wielokrotnego użytku sprawia, że redukujesz koszty związane z wywozem odpadów, nie będziesz też miał żadnych problemów w przypadku kontroli organów zewnętrznych na placu budowy lub w hurtowni budowlanej. Pamiętaj że utylizacja opakowań zwrotnych na własną rękę grozi karami finansowymi i wysokimi mandatami.

Nasze rozwiązanie  związane z zamkniętym obiegiem opakowań wychodzi naprzeciw regulacjom wprowadzanym sukcesywnie przez Europejski Parlament. Na przełomie listopada i grudnia 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy dokument pt. Regulation on Packaging and Packaging Waste. Nowelizacja rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych będzie miała bardzo duży wpływ na rynek. Nowe rozporządzenie ma zastąpić dyrektywę 94/62/WE, która wciąż obowiązuje. Wszystko po to, aby walczyć z problemem zanieczyszczeń opakowaniowych i niejako wymusić producentów wykorzystywać opakowania i palety wielokrotnego użytku.

Dodatkowo od roku 2024 wybrane duże przedsiębiorstwa  zgodnie z dyrektywą CSRRD oprócz raportu finansowego będą musiały przygotowywać raport oparty o zunifikowane wskaźniki ESG (Enviromental Social Governance). Co ważne raport ten nie dotyczy jedynie procesów związanych z wytwarzaniem produktów w zakładzie produkcyjnym. Obejmuje on zarówno poddostawców komponentów wsadowych sięgając aż po źródło ich wytworzenia jak i firmy zajmujące się sprzedażą, montażem wytwarzanych produktów łącznie z fazą wbudowania ich w strukturę budynku. Obowiązek ten w kolejnych latach będzie sukcesywnie rozszerzany o część małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie stanowił dla inwestorów ważny element porównawczy pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. Wymusi w naturalny sposób przyjęcie celów środowiskowych dla przedsiębiorstw i ich realizację. Istotnym elementem wchodzącym w skład raportu jest miedzy innymi gospodarka obiegu zamkniętego opakowań.

Podsumowując, obieg zamknięty palet drewnianych to korzystne rozwiązanie zarówno dla środowiska, jak i dla biznesu. Dzięki temu systemowi można zmniejszyć zużycie drewna, emisję CO2 oraz oszczędzić czas i pieniądze. Warto zatem promować  tego typu systemy w swojej działalności, aby realnie przyczynić się do ochrony środowiska.