Złóż wniosek o paszport roślinny – sprzedaż internetowa sadzone

Rośliny do sadzenia, które można kupić w Internecie (np. na aukcjach internetowych, w sklepach internetowych, na Olx, Allegro czy Facebooku), muszą być zawsze zaopatrzone w paszporty. Czym jest paszport roślin i jak go zdobyć dowiesz się z poniższego artykułu.

Paszport roślin to dokument, który potwierdza, że rośliny zostały skontrolowane i są wolne od agrofagów (np. szkodników i czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby). Są one obowiązkowe dla wszystkich roślin do sadzenia, do których zaliczamy nie tylko wszelkie sadzonki, drzewa, krzewy, bulwy i cebulki, ale również typowe rośliny doniczkowe, których przeznaczeniem będzie dekoracja pomieszczeń. Paszporty roślin nie są natomiast stosowane przy wysyłce kwiatów ciętych, gdyż wymóg ten ich nie dotyczy.

Każda osoba sprzedająca przez Internet nawet małe ilości roślin ze swojego prywatnego ogrodu lub domu musi:

  • być zarejestrowana w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) oraz
  • uzyskać upoważnienie do wydawania paszportów roślin. W określonych sytuacjach paszporty roślin mogą być również wydawane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Proces rejestracji podmiotów profesjonalnych w urzędowym rejestrze jest bardzo prosty. Na stronie internetowej PIORiN można znaleźć wniosek, który należy wypełnić, a następnie złożyć we właściwej, ze względu na miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności, jednostce PIORiN. Po zatwierdzeniu wniosku otrzymuje się numer wpisu do rejestru. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie upoważnienia do samodzielnego wydawania paszportów roślin. Upoważnienie takie można uzyskać po zdaniu egzaminu. Dla wygody zdających od 5 sierpnia tego roku wprowadzono nowe rozwiązanie i egzamin jest przeprowadzany w formie zdalnej. Dzięki temu można do niego podejść w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy tylko dostęp do Internetu.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy na naszą stronę internetową lub do kontaktu z jednostkami terenowymi PIORiN – mówi Pani Diana Zając, starsza specjalistka z Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Dzięki informacjom zawartym w paszporcie możemy zidentyfikować pochodzenie danej rośliny, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy na zakupionym przez nas towarze zostały wykryte agrofagi. Podejmowanie działań, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się agrofagów, jest skuteczniejszym podejściem niż próba ich zwalczania, gdy pojawią się już na naszych uprawach czy w środowisku.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisja Europejska (KE) oraz organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) prowadzą kampanię #PlantHealth4Life. Jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za wspólne dobro. Głównym hasłem kampanii jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii oraz mediów społecznościowych PIORiN, z których można dowiedzieć się więcej o inicjatywie #PlantHealth4Life.

https://www.efsa.europa.eu/pl/plh4l

https://www.instagram.com/one_healthenv_eu

https://x.com/EFSA_EU

https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny

https://www.facebook.com/pioringovpl

https://www.instagram.com/pioringovpl/

https://twitter.com/pioringovpl/

O kampanii

#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej Unii Europejskiej. W tym roku kampania obejmie 21 państw członkowskich i jeden kraj kandydujący, dwukrotnie zwiększając swój zasięg z poprzedniego roku. Te kraje to: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Łotwa, Litwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Czarnogóra.

Źródło: EFSA

O EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 r. Działa ona w charakterze bezstronnego źródła doradztwa naukowego dla podmiotów zarządzających ryzykiem oraz informowania o zagrożeniach związanych z łańcuchem dostaw żywności.

Urząd współpracuje z zainteresowanymi stronami, aby promować spójność unijnego doradztwa naukowego. Zapewnia również podstawę naukową dla przepisów ustawowych i wykonawczych. Działa w celu ochrony europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością – od uprawy do spożycia.