Zawiedziony premierami nowych smartfonów podczas IFA? Te zeszłoroczne modele wciąż są warte uwagi.

Podczas IFA – największych targów związanych z elektroniką użytkową – producenci smartfonów zaprezentowali modele składane, wyjątkowo smukłe, z jeszcze lepszymi parametrami aparatu i nowymi, zaawansowanymi funkcjami. Podzespoły najnowszej generacji i eksperymenty ze składaną formą cieszą niektórych koneserów elektroniki, natomiast wykraczają poza potrzeby przeciętnego użytkownika. A przede wszystkim nie uzasadniają coraz wyższych cen najnowszych flagowców. Wraz z ich premierą, możemy liczyć na spadki cen starszych, wciąż atrakcyjnych smartfonów.

Entuzjaści nowych technologii zauważają stagnację na rynku urządzeń mobilnych, a jako przyczynę takiego stanu rzeczy podają nie tylko rosnące ceny, ale i coraz mniej zauważalne różnice między nowymi modelami a ich poprzednikami. Dotychczasowe premiery wiodących producentów podczas IFA utwierdzają w przekonaniu, że w ofercie brakuje znaczących nowości czy przełomowych rozwiązań. Dlatego przy wymianie sprzętu zdecydowanie warto rozważyć zeszłoroczne flagowce.

Podczas gdy 87 proc. Polaków zmienia smartfon co trzy lata lub częściej, zakup starszego modelu iPhone’a jest dobrym wyborem ze względu na długotrwałość. Apple zapewnia swoim smartfonom aktualizacje oprogramowania przez 5 lat od premiery, dzięki czemu zeszłoroczny flagowiec nadal może być sprzętem na lata.

iPhone 14 Pro i Pro Max

Zeszłoroczna premiera nowych iPhone’ów 14 Pro i Pro Max wprowadziła na rynek smartfony z nowymi funkcjami i o większej wydajności. Wyposażone w odpowiednio 6,1- i 6,7-calowy wyświetlacz SuperRetina HDR smartfony po raz pierwszy zyskały funkcję Always on Display. Jedynie te dwa modele otrzymały dotąd również Dynamic Island, która będzie obecna w każdym wariancie iPhone’a 15.

Poza dodatkowymi funkcjami iPhone 14 Pro i Pro Max mają po prostu solidną specyfikację. Najwyższa jakość obrazu, adaptacyjne odświeżanie ekranu z częstotliwością od 1 Hz do 120 Hz, energooszczędny i wydajny procesor A16 oraz trzyobiektywowy aparat zapewniający najlepsze zdjęcia i wideo.

Niezależnie od IFA, 12 września czeka nas jeszcze premiera serii iPhone 15. Apple lubi wraz z wypuszczeniem nowych modeli rezygnować z produkcji poprzednich w wariancie Pro, co skutkuje ich stopniowym wycofywaniem z rynku. Wówczas warto zdecydować się na odnowione, używane smartfony z poprzednich lat. Firmy z branży refurbished, takie jak Luxtrade, oferują odnowiony i przetestowany sprzęt z dwuletnią gwarancją, nawet po wycofaniu go z salonów sprzedaży w oficjalnej dystrybucji.

iPhone 14 Plus

Nieco tańszym, a nadal pojawiającym się w rankingach najlepszych smartfonów zeszłego roku, jest iPhone 14 Plus. Jego największym atutem jest najlepsza żywotność baterii w historii iPhone’ów i w tym aspekcie smartfon bije nawet droższe warianty Pro i Pro Max.

Ekran iPhone’a 14 Plus jest równie duży, co wariantu Pro Max, a pod względem specyfikacji niezauważalnie odbiega od droższego modelu. Większość użytkowników nie odczuje braku odświeżania 120Hz czy różnicy wydajności procesorów, a dla przeciwników Dynamic Island to najlepszy – i najpewniej ostatni – model Apple’a, który jest pozbawiony tej funkcjonalności – mówi Tomasz Kowalczyk, prezes firmy Luxtrade, z branżą elektroniki cyrkularnej związany od przeszło sześciu lat.

Tańszy iPhone 14 Plus oferuje duży ekran i typową dla urządzeń z jabłuszkiem, wysoką jakość obrazu, profesjonalny aparat oraz długą pracę na baterii i wydajność nie gorsze od droższych wariantów. Jego specyfikacja z pewnością sprosta oczekiwaniom większości wymagających użytkowników.

Smartfony z lat poprzednich: wybór ekonomiczny i ekologiczny

Rynek smartfonów od przynajmniej roku nie ujrzał przełomu i w obecnej sytuacji najpewniej nie ulegnie to zmianie. Technologia użytkowa osiągnęła już taki pułap, że jej kolejne innowacje nie mają znaczącego wpływu na komfort użytkowania czy możliwości smartfonów.

Co chwila słyszymy o premierach kolejnych smartfonów, jednak faktem jest, że przeskoki technologiczne między kolejnymi modelami są niewielkie. Zależy nam na tym, by upowszechniać w społeczeństwie zakup elektroniki, która jest równie dobra, co nowe urządzenia, w 100 proc. sprawna, wciąż atrakcyjna wizualnie, a przy tym przyjazna dla portfela i na pewno proekologiczna, dla świadomych klientów – podkreśla Tomasz Kowalczyk.

W ostatnim czasie najczęściej kupowanymi przez klientów Luxtrade są modele iPhone 11, iPhone XR oraz iPhone 12 Mini. Mocną stroną “jedenastki” są z pewnością szybki procesor oraz bateria, która pozwala na korzystanie z telefonu przez cały dzień, bez dodatkowego ładowania. Model ten dysponuje systemem dwóch aparatów, które rozpoczęły nową jakość nagrywanych materiałów wideo, nieosiągalną dla poprzednich modeli marki Apple.

Kolejny z lubianych smartfonów, iPhone XR, posiada wyświetlacz Liquid Retina 6,1”, wykonany w technologii LCD. Telefon wykorzystuje również optyczną stabilizację obrazu (technologię Focus Pixel), a także – w porównaniu do starszych wersji – wyróżnia się racjonalnym zużyciem energii.

Ostatni z wymienionych modeli – iPhone 12 Mini – jest nie tylko superoszczędny i superszybki. Jego wysoka rozdzielczość wzmacnia wartość produktu, a warstwa Ceramic Shield czterokrotnie zwiększa jego odporność na upadki. Czy warto zatem przepłacać, wybierając premierowe modele marki Apple, biorąc pod uwagę fakt, że konsumenci mają coraz lepszy dostęp do odnowionego sprzętu bardzo dobrej jakości?

Rozwój branży refurbished i wprowadzenie unijnych regulacji pozwolą wydłużyć średni okres życia smartfonu. Nadchodzące zmiany jeszcze bardziej umocnią trend kupowania starszych i używanych modeli, które – jak widać na przykładzie iPhone’ów serii 14 – wcale nie tracą na aktualności wraz z pojawieniem się ich następców.


Luxtrade – lider rynku odnawianej elektroniki. Od 2017 roku czyni recommerce pierwszym wyborem zakupowym Polaków, oferując bezpieczne i najwyższej jakości produkty refurbished. Marka może się poszczycić stale rosnącą siecią stacjonarnych salonów sprzedaży, równolegle rozwijając kanały sprzedaży online. Celem Luxtrade jest osiągniecie poziomu miliona zadowolonych klientów do 2026 roku.