Miasto Reggio Calabria zaprezentowało w Katowicach potencjał turystyczny swojego terytorium jako doskonałego punktu wyjścia do rozwoju współpracy międzyregionalnej opartej na wymianie handlowej, kulturalnej i edukacyjnej. Jej podstawą jest bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski, Katowice – Reggio Calabria, uruchomione w październiku ubiegłego roku.
Izba Handlowa w Reggio Calabria, przy wsparciu Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, zorganizowała spotkanie dla branży turystycznej i dziennikarzy, które odbyło się 7 maja w Katowicach. Wydarzenie było okazją dla włoskich partnerów do zaprezentowania mocnych stron Reggio Calabria i rozpoczęcia dialogu z przedstawicielami województwa śląskiego, w tym Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Urzędu Miasta Katowice, aby omówić potencjalne obszary współpracy.
Reggio Calabria – kompletna destynacja turystyczna
Reggio Calabria wraz ze swoją prowincją, sercem Morza Śródziemnego, to jeden z najbardziej fascynujących obszarów Kalabrii dzięki bogactwu dziedzictwa kulturowego, artystycznego, przyrodniczego, architektonicznego i kulinarnego. To obszar grekański o wyjątkowym znaczeniu historycznym, z ponad 4000 lat historii i korzeniami mitologicznymi, będący jedną z ostatnich wysp językowych, gdzie wciąż mówi się dialektem pochodzącym ze starożytnej greki.
Jak podkreślił Antonino Tramontana, prezes Izby Handlowej w Reggio Calabria, reprezentujący touroperatorów, agentów, hotele, obiekty noclegowe, restauracje, muzea, firmy transportowe, przewodników, w szczególności Parku Narodowego Aspromonte, podmioty te połączyły siły, aby wspólnie promować specyfikę Reggio Calabria, tworzyć nowe możliwości i stymulować dalszy rozwój.
„Jesteśmy tutaj, aby zaprezentować potencjał Reggio Calabria, zaskoczyć Państwa naszą wielowiekową kulturą, smakami i tradycjami enogastronomicznymi – od wina po nasze cenne cytrusy – oraz bogactwem przyrody. Chcemy sprawić, byście zakochali się w tej ziemi. Reggio Calabria to także miejsce, które oferuje serdeczną gościnność i wysoki profesjonalizm ze strony tour operatorów, którzy potrafią zapewnić niezapomniane doświadczenia podróżnicze” – podkreślił Antonino Tramontana.
Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, zwrócił uwagę na strategiczną wartość tej współpracy.
„Reggio Calabria to doskonały przykład włoskiej doskonałości – piękna, historii i autentyczności.”
Reggio Calabria oferuje ponad 300 dni słonecznych w roku, 200 km wybrzeża, rozciągającego się od Wybrzeża Fiołkowego nad Morzem Tyrreńskim po Wybrzeże Jaśminowe nad Morzem Jońskim, zapewniając idealne połączenie morza, gór i kultury. Różnorodność terenu i bogactwo dziedzictwa sprawiają, że to miejsce, gdzie oprócz turystyki plażowej, miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu znajdą doskonałe warunki do jazdy na rowerze, trekkingu, snorkelingu czy nurkowania w pełnym bezpieczeństwie, pod opieką wykwalifikowanych przewodników nurkowych. To także jedyne miejsce we Włoszech, gdzie w krótkim czasie można dotrzeć w góry na narty, a przy tym obserwować czynny wulkan Etna.
Podczas wydarzenia szczególną uwagę poświęcono lokalnej gastronomii. Od tradycyjnych wędlin, przez miecznika z Wybrzeża Fiołkowego, ser caciocavallo z Ciminà, dorsza z Mammoli, granitę z Gerace po migdałowe słodycze – każdy produkt opowiada o silnej tożsamości regionu. Szczególne miejsce zajmuje bergamotka, unikalny cytrus uprawiany tylko w tej części świata, ceniony na arenie międzynarodowej za produkcję olejków eterycznych wykorzystywanych w przemyśle perfumeryjnym.
Współpraca między regionami
W konferencji wzięli udział m.in. German Carboni, szef Biura Handlowego Ambasady Włoch w Polsce i przedstawiciele polskich instytucji: Maciej Biskupski, wiceprezes Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Magdalena Kolka, zastępca szefa Biura Inwestorów Miasta Katowice.
Szczególna część została poświęcona bezpośredniemu połączeniu lotniczemu Katowice – Reggio Calabria, działającemu od października 2024 dzięki współpracy SACAL – Zarządzanie Portami Lotniczymi Kalabrii i Lotniska w Katowicach. Szczegóły trasy i jej perspektywy przedstawili Monika Krzykawska (Marketing Manager, Lotnisko w Katowicach), Mauro Bolla (Dyrektor Handlowy, SACAL) oraz Alicja Wójcik-Gołębiowska (Country Manager CEE & Kraje Bałtyckie, Ryanair).
„Widzimy duży potencjał w połączeniu Katowice – Reggio Calabria, dodanym minionej jesieni. Połączenie to cieszy się popularnością od pierwszego lotu i mamy nadzieję, że będziemy kontynuować oferowanie tego i innych włoskich tras z Katowic w nadchodzących sezonach, wspierając turystykę i relacje biznesowe” – powiedziała Alicja Wójcik-Gołębiowska, Head of Comms CEE & Baltics, Ryanair.
Od uruchomienia połączenia linia lotnicza przewiozła już ponad 16 000 pasażerów, realizując ponad 100 operacji lotniczych od października.
Podczas spotkania zaprezentowano także pakiety turystyki doświadczeniowej, trasy przyrodnicze oraz propozycje ślubów za granicą.
Wydarzenie zakończyło się networkingiem polskich i włoskich operatorów, mającym na celu stworzenie podstaw do trwałej i konkretnej współpracy między regionami.
Więcej informacji o Reggio Calabria można znaleźć na stronie www.reggiocalabriawelcome.com.