Wysyłanie dokumentów drogą mailową. Niezbędne środki ostrożności

Z raportu przygotowanego przez ClickMeeting wynika, że zaledwie 20% z nas nie obawia się utraty swoich danych. 41% pytanych potwierdziło, że czuje się bezpiecznie w sieci. W czasach, gdy technologia wywiera olbrzymi wpływ na ludzkie życie, a Internet jest niezbędnym narzędziem do pracy i rozrywki, wysyłanie dokumentów mailem stało się naturalnym procesem. To szybkie, wygodne i efektywne narzędzie, które umożliwia udostępnianie informacji zaledwie kilkoma kliknięciami. Niemniej jednak za tym ułatwieniem kryją się pewnie istotne aspekty dotyczące bezpieczeństwa, które nie powinny być bagatelizowane.

W badaniu zrealizowanym przez ClickMeeting prawie 1/3 respondentów wskazała, że nie czuje, aby dane online były bezpieczne. 52% ankietowanych przyznało, że zna i orientuje się w narzędziach poprawiających bezpieczeństwo w sieci. Niestety, 28% z nas nie zna takich rozwiązań. Co ciekawe, 20% osób uznało, że nigdy nie interesowało się szukaniem informacji na ten temat. Jednocześnie tylko 36% zadeklarowało skrupulatne dbanie o prywatność w Internecie. 56% stara się to robić, jednak nie przykuwa do tego większej wagi.

Wysyłanie dokumentów drogą mailową do niewłaściwego adresata lub przypadkowe ujawnienie poufnych danych może wynikać z błędów ludzkich, które mogą mieć poważne konsekwencje. Ponadto, osoby trzecie mogą wykorzystać oszukańcze metody, takie jak phishing, aby zdobyć poufne dane, jak hasła dostępu do dokumentów lub konta mailowego. Wysyłając dokumenty, istnieje ryzyko, że odbiorca może zostać oszukany lub zaatakowany. Niezabezpieczony e-mail może stać się również łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy mogą przechwycić wiadomość i uzyskać dostęp do zawartości dokumentów. To może z kolei prowadzić do naruszenia prywatności oraz wycieku poufnych informacji.

Wysyłanie dokumentów mailem może być bezpieczne, jeśli stosujemy odpowiednie środki ostrożności. Dwuetapowa weryfikacja, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, silne hasła, a także szyfrowanie to tylko niektóre z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo informacji jest wspólnym wysiłkiem nadawców i odbiorców. W związku z tym warto zastanowić się, czy zastosowane środki ochrony są wystarczające, aby zapewnić poufność i integralność naszych danych – mówi Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.

Istnieje kilka sposobów, które warto znać, chcąc wysyłać ważne pisma mailem. Jednym z nich jest włączenie dwuetapowej weryfikacji dla konta, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez dodatkową warstwę ochrony przy logowaniu. Warto również upewnić się, czy komputer jest chroniony aktualnym oprogramowaniem antywirusowym, aby minimalizować ryzyko przechwycenia danych przez złośliwe oprogramowanie. Odbiorca zawsze powinien być świadomy potencjalnych zagrożeń i ostrożnie otwierać załączniki lub linki.

Zarówno nadawca, jak i odbiorca dokumentów powinni korzystać z silnych, unikalnych haseł do swoich kont mailowych. Zmniejsza to ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Dla ochrony dokumentów kluczowe jest wykorzystywanie szyfrowania end-to-end. Pozwala ono zakodować treści wiadomości w taki sposób, że tylko zamierzony odbiorca będzie w stanie ją odczytać. Prowadząc korespondencję, warto także unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być narażone na przechwycenie danych.

***

AIQLABS Sp. z o.o. – zaawansowany FinTech od 2015 r. działający w branży consumer finance. Misją firmy jest dostarczanie produktów finansowych dopasowanych do zdolności kredytowej i potrzeb klientów, dzięki zaawansowanej analityce, technologii i nowoczesnym procesom obsługi. Spółka oferuje kompletny ekosystem usług związanych z finansowaniem gotówkowym potrzeb zakupowych klientów, w tym kredyty konsumenckie, finansowanie usług medycznych oraz odroczone płatności za zakupy.

Więcej informacji:

http://aiqlabs.pl/

https://kupujteraz.pl/

https://supergrosz.pl/