Opracowana przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu i NSG Group wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” dostępna będzie dla zwiedzających w nowym miejscu. Od 14 czerwca będzie można ją oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Najpierw piasek, potem szyba
Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” zadebiutowała w 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy mogli zobaczyć ją mieszkańcy Sandomierza i okolic. Ekspozycja jest efektem wspólnego działania Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz NSG Group, jednego z największych producentów szkła na świecie, którego piec z linią produkcyjną znajdują się właśnie w Sandomierzu. Miasto słynie z tradycji szklarskich, a początki jego produkcji sięgają trzeciej dekady XX wieku.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że współtworzona przez nas wystawa spotyka się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Mariusz Kołodziej, dyrektor sprzedaży w pionie szkła architektonicznego NSG Group Region Wschodni. – Dotychczas odwiedziło ją ponad 45 tysięcy osób, co pokazuje, że temat szkła jest dla zwiedzających ciekawy. Cieszymy się, że kolejną lokalizacją będzie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Współpraca z muzeami i placówkami edukacyjnymi układa się świetnie i jest jednym z naszych priorytetów.
„Od piasku do szkła” to przekrojowa wystawa pokazująca historię produkcji szkła w Polsce oraz jego obecne i historyczne zastosowania. Część eksponatów stanowią różne rodzaje szkieł produkowanych na co dzień przez NSG Group.
Szkło nowoczesne, szkło kosmiczne
Kolejną, piątą, lokalizacją wystawy będzie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, jedyne centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Działa od listopada 2013 roku w dawnych budynkach młyna zbożowego i silosów, a jego celem jest popularyzacja nauki i techniki oraz działalność kulturalna. Centrum dysponuje łącznie ponad 5 tysiącami m2 sal ekspozycyjnych, pracowni naukowych i innej przestrzeni, w której można zapoznać się z osiągnięciami współczesnej nauki i techniki, a także odwiedzić ekspozycje o charakterze kulturalnym.
Po raz pierwszy w historii Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będziemy gościli wystawę o tematyce poświęconej technologii produkcji szkła. Zagadnienia ekspozycji są dość szerokie, gdyż obejmują proces technologiczny związany z wytwarzaniem szkła, w tym również istotną narrację historyczną. Ekspozycja ma charakter łączony – znajdziemy na niej elementy interaktywne oraz multimedialne. Znaczącym wkładem NSG Group jest dopasowanie niektórych elementów wystawy do miejsca jej prezentowania. Toruń jest miastem bardzo mocno kojarzącym się z astronomią i Mikołajem Kopernikiem, więc pojawi się na niej szklany Układ Słoneczny wraz z ciekawostkami na temat powiązań związków chemicznych niezbędnych do produkcji szkła z Kosmosem, dostępnymi po zeskanowaniu kodu QR – mówi dr Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
„Od piasku do szkła” to pierwsza współpraca pomiędzy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu a Muzeum Zamkowym w Sandomierzu i NSG Group. Zwiedzający docenią wystawę m.in. ze względu na wielość eksponatów i interaktywną formę.