Wymiana okien – kiedy ją przeprowadzić?

Okna to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Oprócz dostępu do światła dziennego, powinny także chronić przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Dlatego ważne jest, aby kontrolować ich stan, a w razie potrzeby – wymienić na nowe. Kiedy podjąć decyzję o wymianie okien i o czym trzeba pamiętać?

Wymiana okien często wydaje się niezwykle dużym przedsięwzięciem – zarówno finansowym, jak i czasowym. Musimy przecież zdemontować stare okna wraz z ościeżnicą, kupić nowe oraz je zamontować. I przede wszystkim podjąć decyzję: czy opłaca się zmieniać okna?

fot. VELUX

Wysokiej jakości okna mogą nam posłużyć przez dłuższy czas bez konieczności ich wymiany – nawet kilkadziesiąt lat. Ich stan zależy przede wszystkim od tego, z jakich materiałów zostały wykonane, od sposobu konserwacji oraz oczywiście poprawnego, montażu, który powinien być wykonany przez fachowca. Gdzie go szukać? Z pomocą przychodzą bazy profesjonalnych firm dekarskich w Internecie. Początek jesieni to ostatnia chwila na takie decyzje. Co powinno nas przekonać do wymiany okien?

Kierunek – energooszczędność

Okna przez wiele osób traktowane są głównie jako źródło strat ciepła. Dotyczy to przede wszystkim okien zainstalowanych kilkadziesiąt lat temu – ich parametry są nieporównywalne do sprzedawanych obecnie nowoczesnych okien, a ich właściwości energooszczędne uległy pogorszeniu w miarę użytkowania (np. w skutek rozszczelnienia). Tymczasem, dobre okna są ważnym elementem energooszczędnego domu i gwarancją niższych rachunków. ​​

fot. VELUX

Jeśli wciąż odczuwamy delikatny przeciąg, latem jest nam niezwykle gorąco, a zimą czujemy chłód mimo stałego ogrzewania naszych czterech kątów – możemy mieć nieszczelne okna. Świadczyć o tym może także zbierająca się od strony pomieszczenia wilgoć, której obecność może doprowadzić do pojawienia się pleśni lub poziom hałasu, zmieniający się tylko nieznacznie przy otwartym oknie. To nie tylko uciążliwe, ale także nieekonomiczne: przez nieprawidłowo działającą termoizolację, a więc nieszczelne okna, jesteśmy zmuszeni dogrzewać nasz dom oraz płacić dużo wyższe rachunki.

Prawidłowy ciepły montaż okien

Nawet najlepsze okna źle zamontowane nie ochronią naszego domu przed stratami ciepła. Wymiana okien wymaga wiedzy i przygotowania – tak więc najlepiej skorzystać z fachowej ekipy wykonawczej. Niezwykle ważne jest połączenie okna z warstwami izolacji ściany lub dachu. Producenci oferują gotowe rozwiązania systemowe, które zapewniają ciepły i prawidłowy montaż. Warto z nich skorzystać, aby uniknąć powstawania mostków termicznych na styku okna ze ścianą lub dachem. ​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ponadto w przypadku planowania wymiany okien połaciowych, bardzo ważny jest stan techniczny konstrukcji dachu. Zatem zanim zabierzemy się do wymiany, uzyskajmy poradę dekarza, który oceni jego obecny stan. ​​ Warto także skorzystać z kompleksowych usług, które oferują producenci np. program RenoVator VELUX gwarantuje pełną obsługę w zakresie wyceny, zakupu produktów oraz montażu okien dachowych VELUX w jednym punkcie handlowym. Wystarczy zarejestrować chęć wymiany okien dachowych on-line. Eksperci VELUX nie tylko doradzą przy wyborze produktów, lecz także pokierują do sprawdzonych hurtowni i wykonawców. Dzięki temu wszystko przebiegnie fachowo, a poszukiwanie wykonawcy nie będzie już wyzwaniem.

Okna poprzedniej generacji wymagają odpowiednej konserwacji i pielęgnacji, a niekiedy i wymiany. Ponadto, drewniane, ramy, szczególnie w domach do remontu, mogą nie spełniać już swoich funkcji. Okna mogą być też zbyt małe i nie zapewniać dostępu do światła dziennego pozostawiając pokój nieodpowiednio doświetlony.

Jak podkreśla Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX, wymiana okna dachowego to dobry moment, by zadbać o lepsze doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym i spojrzeć na okno pod względem funkcjonalności – Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz, a tym samym komfort użytkowania poddasza należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia połaci. Im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Okna dachowe można montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie powiększymy przestrzeń pomieszczenia oraz wpuścimy do niego znacznie więcej światła i świeżego powietrza. Możemy je też łączyć z oknami pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na światło i otoczenie wokół budynku – dodaje.

Trzy sposoby montażu przy wymianie okna

Okna dachowe można wymienić na trzy sposoby. Profesjonalny dekarz doradzi, który z nich jest najbardziej odpowiedni w twoim przypadku, biorąc pod uwagę techniczne możliwości.

Wymiana okien dachowych z zachowaniem wnęki okiennej to najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wymaga demontowania poprzedniej wnęki i instalowania nowej. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się podczas wymiany okna dachowego na nowe. W takiej sytuacji wymagany jest specjalny kołnierz uszczelniający.

fot. VELUX

Inny sposób to przeprowadzenie wymiany z częściowym zachowaniem wnęki okiennej. Podczas montażu demontuje się górną część starej wnęki. Taki sposób oznacza, okno dachowe osadzone będzie głębiej w konstrukcji dachu, co poprawi jego izolację termiczną.

Trzecim sposobem jest wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Podczas montażu nowego okna wykorzystuje się najczęściej system ciepłego montażu. Rama izolacyjna VELUX zapewnia precyzyjne i bezpieczne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu, podczas gdy paraizolacja BBX gwarantuje szczelne i trwałe połączenie okna z paroizolacją pomieszczenia, chroniąc przed wilgocią. Aby ułatwić pracę można skorzystać z gotowej wnęki okiennej, która jest wyjątkowo estetyczna oraz trwała, wyeliminujemy w ten sposób prace wykończeniowe z karton-gipsem. Taki sposób to pozornie najdroższe i najbardziej czasochłonne rozwiązanie, jednak pozwala całkowicie i precyzyjnie uszczelnić przestrzeń wokół okna, a jednocześnie poprawić estetykę wnętrza.

Szeroki wybór wysokiej jakości, energooszczędnych okien dachowych marki VELUX dostępny jest w zintegrowanej sieci hurtowni dachowych 4D Grupa.

Więcej informacji o programie renoVator VELUX dostępnych jest tutaj: https://www.velux.pl/renovator

_________________

O 4D Grupa:

4D Grupa to zintegrowana sieć hurtowni dachowych, zrzeszająca duże hurtownie i współpracujących z nimi największych producentów. Oparta jest na 4 fundamentach: DACH jest kluczową częścią biznesu Partnerów Handlowych grupy, DOM, bo grupa nie ogranicza się tylko do sprzedaży i dystrybucji materiałów dachowych, ale oferuje również inne materiały budowlane, DESIGN stoi za nowoczesnością w działaniach marketingowych, DIALOG jest podstawą kultury organizacyjnej w firmie. Więcej informacji znajdziesz na https://4dgrupa.pl/