W Zakopanem powstaje rodzinna osada premium Cyrhla Villas. To hołd dla kultury Podhala, w duchu eco-thinking

Koncept Zakolovers tworzy w Zakopanem, na malowniczej, widokowej działce położonej w spacerowej odległości od kluczowych szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego rodzinną, rekreacyjną osadę premium – Cyrhla Villas. Inwestycja ma być ukłonem dla podhalańskiej sztuki, architektury i lokalnej przyrody. Jej ideą jest połączenie nowoczesnego budownictwa w duchu inteligentnych, proekologicznych rozwiązań z unikalnym, podhalańskim designem, za którym stoją lokalni artyści i rzemieślnicy. Docelowo, osada Cyrhla Villas, ma być rodzinnym, całorocznym miejscem wypoczynku, pełnym atrakcji pielęgnujących kulturę podhalańską, z jednoczesnym poszanowaniem dla tatrzańskiego ekosystemu. Pierwszy etap Cyrhla Villas zostanie oddany w 3. kwartale 2023 roku.

Twórcy Cyrhla Villas podkreślają, że nie jest to kolejna inwestycja skierowana do osób poszukujących atrakcyjnych nieruchomości w turystycznych lokalizacjach, ale przemyślany, rodzinny koncept mający stanowić hołd dla podhalańskiej kultury, natury oraz sztuki.

– Cyrhla Villas to mój “projekt życia” oparty na wieloletniej obserwacji lokalnego rynku nieruchomości, starannym poszukiwaniu malowniczej lokalizacji z dala od turystycznego zgiełku i w końcu, na moim osobistym uwielbieniu do kultury Podhala. Dlatego, realizując tę inwestycję, traktuję ją tak, jakbym tworzył tu własny, wymarzony dom. Chcę, by było to rodzinne, komfortowe miejsce wypoczynku kategorii premium – gdzie będziemy poprzez zabawę i szereg atrakcji zachęcać do odkrywania unikalnej, podhalańskiej kultury i przyrody. Z drugiej strony zależało mi również na tym, by inwestycja była oparta na nowoczesnych rozwiązaniach budowlano-architektonicznych, zgodnych z ideą eco-thinking, co przełoży się m.in. na optymalizację kosztów jej utrzymania i jej “symbiozę” z otoczeniem – mówi Adam Michańków, twórca konceptu Zakolovers realizującego inwestycję Cyrhla Villas.

Działka z dala od miejskiego zgiełku

Cyrhla Villas powstaje w Toporowej Cyrhli – usytuowanej na 992 m.n.p.m., najwyższej części Zakopanego, słynącej dawniej z pól krokusowych, a obecnie z czystego powietrza i pięknych widoków. Atuty tej lokalizacji to z jednej strony kameralne miejsce, z dala od zgiełku najbardziej obleganych atrakcji Zakopanego. Z drugiej – to idealna baza wypadowa do górskich wędrówek. Z tej części Zakopanego swój początek mają dwa szlaki turystyczne: czerwony – przez Psią Trawkę, Waksmundzką Polanę i Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka oraz zielony – przez Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki.

Poza bliskością Tatrzańskiego Parku Narodowego i szlaków górskich, działkę na której powstają Cyrhla Villas wyróżnia dostęp do lasu i potoku oraz widok na Giewont, Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie. To właśnie tutaj, na powierzchni ponad 20.000 mkw., budowane są 54 luksusowe apartamenty zlokalizowane w 12 stylowych willach.

Energooszczędny resort w duchu eko

Inwestycja jest realizowana w duchu eco-thinking, z myślą o otaczającej przyrodzie i zamieszkujących góry zwierzętach. W Cyrhla Villas zostaną wdrożone rozwiązania minimalizujące zużycie energii i marnotrawstwo.

– W procesie budowlanym wdrażamy szereg rozwiązań, których celem jest zmniejszenie kosztów użytkowania budynków oraz terenu zielonego. W tym celu wyposażamy resort m.in. w perlatory, ekospłuczki, systemy sterowania światłem, energooszczędne elementy wyposażenia kuchni czy gruntowe pompy ciepła zasilane fotowoltaiką – komentuje Adam Michańków, twórca konceptu Zakolovers.

Podhalański sznyt w nowoczesnym wydaniu

Do wspólnego projektowania resortu Cyrhla Villas zaproszono nagradzaną na światowych konkursach Pracownię Architektoniczną Modelina oraz pochodzącego z Toporowej Cyrhli architekta Stanisława Topora. Powstające w Cyrhla Villas budynki są inspirowane słynnymi, zakopiańskimi willami witkiewiczowskimi, bogatymi w detale i charakterystyczne elementy ozdobne. W projektach pojawiły się liczne wyględy, przysztychy i wględy, a całości dopełniły unowocześnione w formie ornamenty akcentujące konstrukcję. Aby, pomimo nowoczesnej architektury, cała przestrzeń emanowała kulturą Podhalańską, wnętrza wzbogacą autentyczne stare meble oraz wytwory lokalnych rzemieślników.

Podczas tworzenia konceptu Cyrhla Villas zależało nam na stworzeniu miejsca, w którym inwestorzy i goście będą mogli odkryć piękno kultury Podhala. W tym celu współpracujemy z lokalnymi artystami, a także wspieramy młodych twórców z Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Liczymy, że Cyrhla Villas będzie miejscem obcowania nie tylko z górską przyrodą, ale też z lokalną sztuką, dlatego chcemy na terenie resortu m.in. wystawiać prace podhalańskich artystów – tłumaczy Adam Michańków.

Rodzinne atrakcje z kulturą podhalańską w tle

Celem Zakolovers jest stworzenie klimatycznego miejsca dla rodzin z dziećmi, które zapewni zarówno rodzicom, jak i ich pociechom szereg aktywności i komfortowe warunki o każdej porze roku. W tym celu Goście będą mieli zapewnione usługi dodatkowe na życzenie, jak np. opiekę nad dziećmi czy wsparcie consierge, który spersonalizuje wyjazd i stworzy atrakcje szyte na miarę potrzeb całej rodziny. Dodatkowo w standardzie znajdzie się pełne “dziecięce” wyposażenie: łóżeczka, podgrzewacze, wanienki, nosidełka, przewijaki, krzesełka oraz kojce. Na dorosłych czeka z kolei m.in. odpoczynek na platformie do porannej jogi wśród drzew czy na placu do kalisteniki stworzonym z myślą o codziennym treningu.

Ideą twórców jest edukacja najmłodszych o pięknie kultury Podhala poprzez zabawę, jak również rozwijanie wrażliwości dzieci na piękno natury i dobro zwierząt. W tym celu w Cyrhla Villas powstaną domki wśród drzew, ekofarma, alpakarnia oraz miniarboretum z roślinnością charakterystyczną dla Podhala, gdzie zostaną zasadzone gatunki drzew, krzewów i bylin typowych dla tatrzańskiego ekosystemu. Na terenie osady będą również realizowane warsztaty i animacje, które pozwolą dzieciom na odkrywanie skarbów podhalańskiego dziedzictwa.

Budowa pierwszego etapu inwestycji – Cyrhla Villas I zakończy się w 3. kwartale 2023. Dostępne są apartamenty o powierzchni  110 mkw. z tarasami – 40 mkw. z ruską banią na każdym z nich.