Trzecie spotkanie Polskiego Związku Wędkarskiego
 i Związku Producentów Ryb z Wodami Polskimi nie zbliżyło stron

21 marca br. odbyło się kolejne spotkanie PZW, Związku Producentów Ryb z Wodami Polskimi. Strona społeczna nie otrzymała odpowiedzi na pytania jakie zadała w ubiegłym tygodniu, nie zostały przedstawione założenia do programu „Opłata Krajowa”.

W spotkaniu uczestniczył Janusz Wrona Wiceprezes PGW Wody Polskie ds. usług wodnych i pracownicy urzędu. Mimo, pozostawionych w zeszłym tygodniu szczegółowych pytań odnośnie mechanizmu funkcjonowania programu, nie przedstawiono żadnej merytorycznej odpowiedzi. Po wnikliwym indagowaniu, okazało się, że wysokość „Opłaty Krajowej” zaproponowana całemu krajowi na rok 2023 była opracowywana bez uwzględnienia umów PZW kończących się w tym roku, a uwzględniając jedynie 6 obwodów Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie. Nie wzięto też pod uwagę kończących się umów prywatnych użytkowników wód.

Prezes J.Wrona dopiero dziś zaproponował, że w ciągu 2 tygodni Wody Polskie będą w stanie odpowiedzieć na temat o wysokości opłat w następnych latach i sposobie ich redystrybucji. Kolejne punkty dyskusji takie jak, wystawiania wód na konkurs i przedłużenia umowy, Pan Prezes J.Wrona zdefiniował jako relacje zależne  wyłącznie od lokalnych RZGW i ich decyzji.

Strona społeczna nie otrzymała też informacji jak będą chronione przez dyrektorów RZGW wrażliwe dane przedsiębiorstw, które są przekazywane do Wód Polskich.  Obecnie Wody Polskie stają się mimowolnie bezpośrednim konkurentem dla przedsiębiorców prywatnych oraz PZW.

Strona społeczna wykazała ogrom dobrej woli, aby następne spotkanie 4 kwietnia o godzinie 12:00 odbyło się w atmosferze wzajemnego zrozumienia podczas, którego maja być przedstawione założenia do programu „Opłaty Krajowej”, wyliczenia i kompleksowa propozycja Wód Polskich dla użytkowników rybackich.