Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisja Europejska (KE) oraz partnerzy z całej Europy zainaugurowali trzeci rok kampanii #PlantHealth4Life – ogólnoeuropejskiej inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia roślin. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat kluczowej roli, jaką zdrowe rośliny odgrywają w ochronie środowiska, wspieraniu gospodarki i codziennym życiu obywateli. Kampania, która rusza w maju 2025 roku, wnosi nową energię i świeże spojrzenie, opierając się na sukcesach i doświadczeniach z dwóch poprzednich edycji. Jej zadaniem jest dalsze pogłębianie zaangażowania społeczeństwa zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami.
Parma, 12 maja 2025 r.
Kiedy obywatele rozumieją kluczową rolę, jaką zdrowie roślin odgrywa w ich życiu – od żywności na ich stołach po powietrze, którym oddychają – stają się potężną siłą napędzającą zmiany – komentuje Sylvain Giraud, szef Działu ds. Zdrowia Roślin w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE). – Kampania #PlantHealth4Life przypomina, że każdy z nas może zmienić świat na lepszy, pozostając świadomym i podejmując przemyślane decyzje, które pomagają chronić to, co nas wszystkich podtrzymuje.
Roślina to coś więcej – może być także nośnikiem innych żywych organizmów – dodaje Giuseppe Stancanelli, szef zespołu ds. oceny ryzyka w zakresie zdrowia roślin w EFSA. – W naszym świecie opartym na wzajemnych powiązaniach rośliny przemieszczają się częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego UE opiera się na naukowej ocenie ryzyka, aby rozpoznawać potencjalne zagrożenia dla zdrowia roślin i zarządzać nimi – chroniąc tym samym nasze środowisko, rolnictwo i bioróżnorodność. Poprzez kampanię #PlantHealth4Life zwiększamy świadomość w całej Europie.
Tegoroczna edycja kampanii #PlantHealth4Life kładzie jeszcze większy nacisk na zaangażowanie, współpracę i aktywny udział obywateli. Inicjatywa łączy partnerów z 26 państw członkowskich UE, pięciu krajów objętych procesem rozszerzenia oraz Szwajcarii, by wspólnie budować świadomość i inspirować do refleksji nad powiązaniami między zdrowiem roślin, stanem środowiska i jakością codziennego życia. Skupiając się na konkretnych działaniach i aktywizacji lokalnych społeczności, kampania zachęca obywateli do dzielenia się wiedzą i inspirowania innych – by wspólnie działać na rzecz ochrony ekosystemów i trwałej gospodarki.
W jaki sposób zdrowie roślin wpływa na nasze życie?
Rośliny to podstawa życia na Ziemi. Stanowią 80% żywności, którą spożywamy, są źródłem pożywienia dla zwierząt hodowlanych, a także oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Zdrowe rośliny to również gwarancja obfitych plonów, co bezpośrednio wpływa na dostępność żywności oraz jej ceny dla konsumentów.
Jednak rosnące zagrożenia – takie jak zmiany klimatu, intensywne podróże i globalny handel – wywierają coraz większą presję na zdrowie roślin. Rozprzestrzenianie się agrofagów i chorób roślin może mieć katastrofalne skutki – zarówno gospodarcze, jak i środowiskowe. Przykładem jest trwająca od ponad dekady epidemia bakteryjnego patogenu Xylella fastidiosa, która zniszczyła miliony drzew oliwnych w południowych Włoszech, powodując ogromne straty i zagrożenie dla lokalnej bioróżnorodności oraz gospodarki.
Mimo to wielu obywateli wciąż nie zdaje sobie sprawy z kluczowej roli zdrowia roślin. Celem kampanii #PlantHealth4Life jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, ale także pokazanie, że każdy z nas może mieć wpływ na ich ograniczenie i ochronę wspólnego dobra.
Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Polsce, apeluje o wspólne działania:
– Zachęcam wszystkich do dbania o rośliny w swoim otoczeniu. Troszcząc się o nie, wspieramy ekosystemy i możemy cieszyć się ich bujną zielenią. Razem możemy wcielić w życie przesłanie kampanii: „Chroniąc rośliny, chronimy życie!”.
Rozpowszechniaj informacje i zaangażuj się!
Działania każdego Europejczyka są kluczowe dla utrzymania zdrowia roślin. Wszyscy możemy przyczynić się do ochrony naszych ekosystemów i przyszłości naszej planety. Kampania #PlantHealth4Life zachęca do aktywnego udziału, oferując bogaty zestaw materiałów edukacyjnych i narzędzi, które pomagają zrozumieć, jak ważne jest dbanie o zdrowie roślin.
Na stronie internetowej kampanii można znaleźć m.in. materiały prasowe, posty do mediów społecznościowych i nagrania wideo, które pomogą w łatwy sposób przekazać wiedzę na temat ochrony roślin. Kampania jest otwarta dla wszystkich, szczególnie dla:
- rodziców, którzy troszczą się o to, co jedzą ich dzieci,
- ciekawskich podróżników, którzy uwielbiają odkrywać świat i przyrodę,
- ogrodników, którzy pielęgnują rośliny w swoich ogrodach, na balkonach i w domach,
- osób zaangażowanych w ochronę społeczności rolniczych, środowiska i bioróżnorodności na rzecz przyszłych pokoleń.
W ramach kampanii organizatorzy ponownie odwiedzą targi, wystawy i szkoły w państwach uczestniczących. Sprawdź krajową stronę internetową kampanii, aby dowiedzieć się, co dzieje się w Twoim kraju i być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!
O kampanii
#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia, obejmująca szereg krajów kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań obywateli związanych ze zdrowiem roślin w całej UE. Zakres i zasięg kampanii nadal się rozszerzają, a w 2025 r. dołącza do niej 10 nowych państw: Austria, Bułgaria, Holandia, Rumunia i Włochy przyłączają się do uczestniczących 21 krajów członkowskich UE, do których zaliczają się: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry. Trzy nowe kraje objęte procesem rozszerzenia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo* oraz Turcja dołączają do Czarnogóry jako członkowie kampanii #PlantHealth4Life wraz ze Szwajcarią.
*Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244(1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
Źródło: EFSA
O EFSA
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 r. Działa ona w charakterze bezstronnego źródła doradztwa naukowego dla podmiotów zarządzających ryzykiem oraz informowania o zagrożeniach związanych z łańcuchem dostaw żywności.
Urząd współpracuje z zainteresowanymi stronami, aby promować spójność unijnego doradztwa naukowego. Zapewnia również podstawę naukową dla przepisów ustawowych i wykonawczych. Działa w celu ochrony europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością – od uprawy do spożycia.