Szansa na przełom w czasach niedoborów wody

Opracowany przez Artagro Polska hydrożel, przeszedł pomyślnie testy i wykazał 100 proc., deklarowanej skuteczności w hodowli pomidorów na farmie w agroklastrze w regionie Jizzakh w Uzbekistanie. Wkrótce kolejne próby AgroNanoGel-u rozpoczną się na jednym z najważniejszych w Azji Centralnej obszarów uprawy buraka cukrowego. 

Azja Środkowa to szczególne miejsce na rolniczej mapie świata. Według danych FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) kraje tego regionu znajdują się w pierwszej 10 liderów zużycia wody na świecie, a sektor rolniczy zużywa prawie trzy razy więcej wody na jednostkę produkcji niż w krajach rozwiniętych.

– Jesteśmy polskim producentem jedynych przebadanych i certyfikowanych superabsorbentów i polimerów przeznaczonych do zastosowań rolniczych i przyrodniczych. Nasze produkty pomagają̨ racjonalnie i efektywnie wykorzystywać wodę̨ w uprawach rolniczych i założeniach roślinnych. Wdrożone innowacje w dotychczas stosowanej technologii produkcji pozwoliły na otrzymanie produktów, które są̨ jeszcze wydajniejsze, ich stosowanie jest ekonomicznie uzasadnione i są bardziej przyjazne dla środowiska – podkreśla Piotr Nowak, prezes Artagro Polska i dodaje: – Oczywiście wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i oczekiwane, zapewniamy techniczne doradztwo przed rozpoczęciem i w czasie aplikowania do gruntu naszych produktów. Nasza obecność z Azji nie jest tutaj przypadkowa. Razem z naszymi lokalnymi partnerami prowadzimy rozległe badania, których efektem powinno być wdrożenia naszych rozwiązań w różnych uprawach.

Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, ma sposób na walkę z suszą, która zagraża coraz większej liczbie upraw rolniczych. Kilka gramów hydrożelu opracowanego w spółce jest w stanie zaabsorbować 1 litr wody.

Możliwych jest nawet 35 tys. cykli wchłaniania i oddawania wody, co oznacza, że jedna aplikacja hydrożelu do gleby wystarcza nawet na 5 lat uprawy. W zależności od uprawy i rodzaju gleby na 1 hektar potrzeba od 50 do 100 kg hydrożelu. Producent z Miechowa, jako jedyny producent na rynku polskim, otrzymał dopuszczenie do obrotu,dla opracowanych i wdrożonych już do produkcji superabsorbentów – AgroNanoGel Basic i AgroNanoGel Root. Dopuszczenie zostało wydane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, klasyfikując produkty Artagro Polska jako środki poprawiające właściwości gleby.

Warto zwrócić uwagę, że według danych z najnowszego raportu suszowego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) straty w plonach monitorowanych upraw wynoszą obecnie minimum 20 proc. 
W okresie od 11 maja do 10 lipca suszę rolniczą odnotowano we wszystkich województwach i w aż 12 uprawach: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych i chmielu. Raport suszowy IUNG-PIB w Puławach wskazał wystąpienie suszy we wszystkich 16 województwach w Polsce, ale najgorsza sytuacja jest w województwach: łódzkim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Największe niedobory wody od -160 do -219 mm notowano na obszarze: Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej.

Na sukces trzeba zapracować

Prace nad opracowaniem technologii produkcji superabsorbentów przeznaczonych do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie, a także – jak czas pokazał – w uprawach leśnych rozpoczęto 27 lat temu.

W 1997 roku Edward Kulikowski zaczął prowadzić badania, wynikiem których było opracowanie technologii produkcji superabsorbentów i polimerów do zastosowań przyrodniczych. Dzięki współpracy z innymi firmami technologie te zostały wdrożone w małej skali do produkcji. Wyniki prowadzonych badań konsultowano i weryfikowano m.in. w Akademii Rolniczej w Krakowie, IUNG Puławy, AR Lublin czy Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. W 2012 roku natomiast powstała spółka Artagro Polska, której głównym zdaniem było uruchomienie produkcji i komercjalizacja opracowanych produktów, które trafiły do sprzedaży pod nazwą handlową AgroNanoGel. Od 2016 r. produkcja superabsorbentów i polimerów odbywa się w siedzibie spółki w Miechowie.

Spółka przede wszystkim prowadzi sprzedaż samodzielnie, chociaż część produkcji trafia do firm zewnętrznych, konfekcjonujonujących żel pod marką własną. Produkty z Miechowa są eksportowane do Włoch, Anglii, Estonii i Niemiec. Były testowane w Kenii, Zimbabwe, Maroko czy RPA. Zostały też dopuszczone do stosowania w Rwandzie i Senegalu.

– Rynek krajowy jest zawsze, paradoksalnie, trudniejszy do zdobycia, wymaga więcej zachodu i uwagi. Ten etap mamy już jednak za sobą. Z opracowanych w naszym laboratorium hydrożeli korzystają m.in. Lasy Państwowe, klienci z branży upraw warzywniczych i rozsad oraz szkółkarze w produkcji materiału nasadzeniowego drzew i krzewów. Coraz chętniej sięgają po nie rolnicy w kilkusethektarowych gospodarstwach, gdzie uprawia się rzepak, kukurydzę czy ziemniaki. Przykłady można by mnożyć, bo hydrożele stosuje się, obok rolnictwa, w wielu innych pokrewnych branżach. Nasze produkty znalazły zastosowanie w parkach i starodrzewach, takich jak Wilanów czy Park Jerzmanowskich oraz w poprawie warunków wzrostu  drzew pomnikowych w Krakowie i Opolu. Wreszcie, hydrożele są wykorzystywane w pracach rekultywacji terenów zdegradowanych – dotyczy to między innymi terenów przy elektrowniach, zakładach produkcyjnych, takich jak Pustyni Kaltenbacha czy Miasteczko Śląskie – wskazuje Aneta Mazur, specjalistka ds. produktu w Artagro Polska.

Ziemia ma swoją specyfikę

W spółce podkreśla się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań, jest to dotyczące możliwości stosowania hydrożelu na różnych glebach. I zawsze jest taka sama odpowiedź: że kluczem do sukcesu, bez względu na rodzaj gleby, jest dawka hydrożelu. Gleby gliniaste naturalnie cechuje wysoka pojemność wodna, ale są ciężkie i zbite. W tym wypadku hydrożel wpłynie na ich strukturę oraz dodatkowo zmagazynuje w sobie składniki pokarmowe. W przypadku gleb piaszczystych, luźnych efekty są najlepiej widoczne. Dodatek hydrożelu zwiększa ich pojemność wodną – więcej wody i składników pokarmowych zostanie zatrzymanych w obrębie systemu korzeniowego roślin. Na takich glebach należy użyć wyższych dawek produktu, aby jak najbardziej zwiększyć ich pojemność wodną.

– Przy dozowaniu należy pamiętać, aby produkt znalazł się w obrębie sytemu korzeniowego roślin, gdzie będzie mógł spełniać swoje zadanie. Musi zostać przykryty lub wymieszany z glebą (nie należy stosować go powierzchniowo). W przypadku użycia produktu do podłoży (późniejsze wykorzystanie do wypełniania donic i pojemników) trzeba go dobrze i równomiernie wymieszać w masie substratu. Jeżeli zastosujemy sposób użycia w rząd roślin przy wysiewie nasion, głębokość będzie zależeć od głębokości siewu – wyjaśnia Aneta Mazur.

Obecnie skala produkcji Zakładu produkcyjnego Artagro w Miechowie wynosi 150 ton hydrożelu rocznie. Moce produkcyjne zakładu sięgają jednak 8 tys. ton rocznie i jest on przygotowany na zwiększone zapotrzebowanie na produkt.