Jak sprawić, żeby dom był ciepły, tańszy w użytkowaniu, a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zadbać o jego ocieplenie. Ocieplenie to jednorazowy wydatek, a zarazem długoterminowa inwestycja, która przynosi pozytywne efekty dla domowego budżetu i środowiska przez dziesięciolecia. Przyjrzymy się bliżej, jakie korzyści może zyskać inwestor, który decyduje się na termoizolację przegród budynku z wykorzystaniem styropianu.
W Polsce jest około 4 mln budynków jednorodzinnych, które są ocieplone zbyt słabo lub też wcale. Większość z nich wymaga kompleksowej termomodernizacji. W obliczu rosnących kosztów energii i wymagań określonych w krajowych programach wsparcia inwestycji w tym zakresie, kluczowa staje się kolejność zaplanowania i przeprowadzenia niezbędnych prac. Zakres oraz kolejność tych działań określa audyt energetyczny. W pierwszej kolejności, obok wymiany stolarki, wykonuje się ocieplenie przegród zewnętrznych budynku (ścian, fundamentów, dachu oraz podłogi), co pozwala prawidłowo dobrać rodzaj i moc nowego źródła ciepła, tak aby cały proces przyniósł oczekiwany przez inwestora efekt ekonomiczny.
Termomodernizacja ze styropianem – korzyści ekonomiczne
Ocieplenie budynku styropianem to przede wszystkim optymalne koszty materiału i wykonawstwa, a przez to szybszy zwrot z inwestycji w przyszłych, niższych wydatkach na eksploatację domu. Dzięki stosunkowo łatwej instalacji i przyjaznej dla zdrowia obróbce styropianu, na rynku nie brakuje wykonawców, którzy potrafią fachowo zainstalować ocieplenie z płyt styropianowych, przez co koszty takich prac są znacznie niższe niż montaż innych materiałów.
Wybór styropianu to również rozwiązanie kompleksowe, które pozwala na termoizolację praktycznie wszystkich przegród. Budynek ocieplony styropianem w ETICS zyskuje nowoczesny wygląd, staje się komfortowy, energooszczędny i bardziej przyjazny nie tylko dla mieszkańców, lecz także dla środowiska. Nowy design i charakterystyka w prosty sposób przekradają się też na wartość domu.
Ocieplenie budynku styropianem to jednorazowy wydatek, który nie generuje żadnych stałych kosztów np. w postaci potrzeby dokonywania przeglądów. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do jego ogrzewania i chłodzenia nawet o 30-40%. Jest to wiec inwestycja, która szybko się zwraca i procentuje przez kolejne lata.
Sam styropian to materiał niezwykle trwały i stabilny w czasie. Wykonane z jego zastosowaniem ocieplenia, nieważne, czy na elewacji, podłodze, fundamencie czy dachu – charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną (na nacisk, rozrywanie czy zginanie) zapewniając skuteczność termoizolacji i bezpieczeństwo budynku przez cały okres jego użytkowania, w praktyce nawet ponad 100 lat.
Termomodernizacja ze styropianem – korzyści ekologiczne
Pozbawione odpowiedniej termoizolacji i wyposażone w przestarzałe piece (tzw. kopciuchy) budynki odpowiadają za znaczą ilość zanieczyszczeń trafiających do powietrza – a więc tzw. niską emisję i smog. Ocieplenie ze styropianu wyraźnie ogranicza zapotrzebowanie domu na energię niezbędną do jego ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem, co przekłada się na nisze zużycie paliw czy energii, a w konsekwencji obniżenie kosztów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i mniejszy ślad węglowy. Dostępność ociepleń ze styropianu oraz atrakcyjność tej oferty dla inwestorów, pozwala uzyskać efekt skali – powszechność termomodernizacji, ograniczenie ubóstwa energetycznego i długotrwałą poprawę jakości powietrza.
Korzyści dla środowiska niesie nie tylko stosowanie płyt styropianowych na budynkach, lecz także środowiskowe cechy styropianu. Płyt styropianowe nie powodują zagrożenia dla powietrza, gleby ani wody. Również sam proces produkcji styropianu nie wymaga dużego zapotrzebowania na energię ani wodę, przez co nie obciąża środowiska oraz jego zasobów. Instalacja takiego ocieplenia na budynku nie emituje do otoczenia szkodliwych dla zdrowia substancji, pyłów czy też włókien.
Styropian w 98% składa się z powietrza, co sprawia, że bardzo dobrze nadaje się do recyklingu. Ścinki płyt styropianowych mogą być powtórnie wykorzystywane już w fabryce, a te pozostałe po instalacji ocieplenia na budowach, mogą być wykorzystywane do produkcji nowych płyt, przetwarzane do poziomu surowca lub stosowane do produkcji innego asortymentu (np. używane jako izolacyjny dodatek do betonu).
Termomodernizacja to coś więcej niż tylko remont – to inwestycja, która zwraca się każdego dnia w wyższym komforcie życia i niższych rachunkach za ogrzewanie. Inwestycja w ciepło to dobra inwestycja!