Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że internet i media w ostatnich dniach wprost oszalały na punkcie jagodzianek. Jedno jest pewne! Te mięciutkie, rozpływające się w ustach bułeczki przeżywają obecnie istny renesans. Jednych ich ceny wprawiają w osłupienie, drudzy rozpływają się nad smakiem w mediach społecznościowych, a jeszcze inni tworzą osobiste rankingi jeżdżąc po okolicy w poszukiwaniu tych najlepszych. Mamy dla Was przepis na idealne, pulchne jagodzianki, jakich nie znajdziecie w cukierni!
Słodkie, jagodowe lato
Prawdziwy przebój lipca, który przenosi nas do wspomnień z dzieciństwa. Mowa o jagodach, na które niedawno zaczął się sezon. Na naszych stołach królują pierogi z ciemnofioletowym nadzieniem i wszelkiego rodzaju ciasta, ale to właśnie one – jagodzianki grają pierwsze skrzypce jako najbardziej pożądany przysmak tego lata! Ich fenomen sprawia, że w cukierniach ustawiają się naprawdę długie kolejki, a najwięksi fani czekają pod drzwiami lokali jeszcze przed ich otwarciem! Temat elektryzuje, a cukiernicy muszą znacznie zwiększyć swoje moce przerobowe, by nadążyć za tym szaleństwem.
Rekordowe ceny
Negatywne emocje, które pojawiają się wokół jagodzianek krążą wokół ich cen.
Na ostateczną wycenę wpływa cena owoców, które w tym roku nie są najtańsze. Ich cena z początkiem sezonu zaczynała się od ok. 45 zł za 1 kg (obecnie jest już nieco taniej). Drugim elementem jest drożdżowe ciasto, do którego dodaje się sporą ilość masła. Renomowane cukiernie nie żałują też kruszonki, która chrupie w ustach. Niekiedy na sam koniec na wierzch dodaje się jeszcze palone masło z dodatkiem cynamonu lub kardamonu.
Popularne jest też zdobienie wypieków lukrem. Pamiętajmy jednak, że na cenę produktu w piekarni składają się również parametry takie jak najem powierzchni, rachunki za media czy wynagrodzenie dla pracowników. W porównaniu z zeszłym rokiem obserwujemy wzrost cen produktów o 25-30%. Ceny mediów zwiększyły się nawet o 300%. Kwota jagodzianki w lokalnych gastronomicznych i małych manufakturach może zatem w tym roku osiągać nawet 20 zł. Oczywiście w marketach czy w sieciach piekarniczych można znaleźć dużo tańsze odpowiedniki, ale za niższą ceną zawsze stoi gorsza jakość. Jagodzianki z marketu nie będą tak uczciwe i skrupulatnie przygotowane jak te od małych wytwórców.
Domowe jagodzianki jak u babci
Najlepsze jagodzianki to produkt ściśle sezonowy. Świeżych owoców nie uświadczymy w innych momentach roku. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup gotowych bułeczek, warto pomyśleć o przygotowaniu ich na własną rękę. Ważne by uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż ciasto odpowiednio wyrośnie. Następnie nie żałujmy jagód. W zależności od warunków pogodowych, jagody mogą zachowywać się nieco inaczej. W momentach bez opadów jagody będą puszczały mniej soków, z kolei po deszczach mogą być bardziej soczyste. Uważnie obserwujmy je, jak zachowują się w piekarniku, może zdarzyć się, że sok wypłynie z wnętrza bułeczek. Z pomocą w małej domowej manufakturze jagodzianek może przyjść urządzenie Thermomix® TM6, które sprawnie wyrobi jędrne ciasto i później w stabilnych warunkach przetrzyma je do wyrośnięcia. Na platformie z przepisami Cookidoo® znajduje się sprawdzony przepis, dzięki któremu można upiec 16 sztuk słodkich bułeczek. Koniecznie wypróbuj go w sezonie jagodowym!
Źródło: materiały prasowe Vorwerk Polska
Jagodzianki (TM6, TM5)
|
||
Składniki
Nadzienie Lukier
miska, ściereczka kuchenna, blacha i papier do pieczenia, kratka do studzenia, pędzelek do ciasta
miarka
piekarnik |
Przygotowanie z urządzeniem Thermomix® Ciasto 2. Dodać mąkę, cukier waniliowy, żółtka, masło i sól, wyrobić Ciasto /2 min. Ciasto przełożyć do dużej, natłuszczonej olejem miski, przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Umyć i osuszyć naczynie miksujące. 3. Wyrośnięte ciasto podzielić na 16 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić ponownie do wyrośnięcia na ok. 15 min. Nadzienie 5. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej jagody, cukier i skrobię ziemniaczaną, delikatnie wymieszać łyżką. 6. Każdą kulę ciasta lekko rozpłaszczyć dłonią, na środek nałożyć czubatą łyżkę jagodowego nadzienia i zlepić brzegi, formując podłużne bułeczki. Jagodzianki ułożyć na przygotowanej wcześniej blasze zachowując 3-4 cm odstępy, odstawić do wyrośnięcia na 20 min. 7. Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C. 8. Piec 12-15 min (200°C). Upieczone jagodzianki wyjąć i przełożyć na kratkę do studzenia ciast. Lukier 10. Dodać sok z cytryny, wymieszać 10 s/obr. 5. Ostudzone jagodzianki posmarować lukrem za pomocą pędzelka. Jagodzianki podawać jako deser. Przygotowanie bez urządzenia Thermomix® Ciasto 1. Do dużej miski wlać mleko, dodać drożdże i cukier. Dokładnie wymieszać. 2. Dodać mąkę, cukier waniliowy, żółtka, masło i sól, ręcznie wyrobić ciasto. Ciasto przełożyć do dużej, natłuszczonej olejem miski, przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. 3. Wyrośnięte ciasto podzielić na 16 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić ponownie do wyrośnięcia na ok. 15 min. Nadzienie 5. W osobnym naczyniu przygotować jagody, cukier i skrobię ziemniaczaną, delikatnie wymieszać łyżką. 6. Każdą kulę ciasta lekko rozpłaszczyć dłonią, na środek nałożyć czubatą łyżkę jagodowego nadzienia i zlepić brzegi, formując podłużne bułeczki. Jagodzianki ułożyć na przygotowanej wcześniej blasze zachowując 3-4 cm odstępy, odstawić do wyrośnięcia na 20 min. 7. Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C. 8. Piec 12-15 min (200°C). Upieczone jagodzianki wyjąć i przełożyć na kratkę do studzenia ciast. Lukier 10. Dodać odrobinę soku z cytryny i wymieszać. Ostudzone jagodzianki posmarować lukrem za pomocą pędzelka. Jagodzianki podawać jako deser.
|