Sprawdź które miasta znalazły się na podium Indeksu Zdrowych Miast, w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców

Podczas tegorocznej edycji Kongresu Zdrowe Miasta po raz pierwszy ogłoszono wyniki Indeksu Zdrowych Miast w dwóch nowych kategoriach. Badacze przeanalizowali dane dla miast powyżej i poniżej 300 tysięcy mieszkańców. W grupie największych miast laur zwycięzcy uzyskał Poznań. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa, a trzeci na podium był Gdańsk.

Summer skyline cityscape of Poznan (Poznań), Poland. Wide panoramic view of Plac Kolegiacki square and Basilica of Our Lady of Perpetual Help in Poznań Fara (Fara Poznańska)

 

Indeks Zdrowych Miast to inicjatywa realizowana od 2022 roku przez Grupę LUX MED we współpracy z Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Celem projektu jest kompleksowa analiza i ocena, jak polskie miasta radzą sobie w obszarach kluczowych dla jakości życia ich mieszkańców. W ramach Indeksu oceniane są takie kategorie jak zdrowie, edukacja, mieszkalnictwo, infrastruktura, środowisko, usługi miejskie, ludność i pokolenia oraz przestrzeń.

Każda edycja projektu dostarcza rzetelnych i szczegółowych danych, które pomagają samorządom zidentyfikować obszary wymagające poprawy oraz zaplanować odpowiednie działania. Dzięki temu, Indeks Zdrowych Miast staje się nie tylko rankingiem, ale i drogowskazem dla miast, które pragną wprowadzać skuteczne i innowacyjne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia swoich mieszkańców.

– To jest dla nas motywacja do działania. Takie rankingi oparte o twarde parametry pokazują te obszary, które musimy poprawić i te, które musimy ulepszyć. Warto było zainwestować w infrastrukturę, chociażby rowerową, warto było zrobić szereg programów, takich jak in vitro czy punkt profilaktyki intymnej, bo zdrowie jest tak naprawdę najważniejsze – mówił podczas Gali Kongresu Zdrowe Miasta, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Indeks Zdrowych Miast, jako projekt wspierający zrównoważony rozwój, zyskał już uznanie wśród samorządów, stając się istotnym narzędziem do monitorowania jakości życia w polskich miastach. Organizatorzy podkreślają, że jego misją jest nie tylko ocena, ale również inspirowanie do działania i wprowadzania pozytywnych zmian, które bezpośrednio przekładają się na lepsze życie mieszkańców.

Przede wszystkim dla nas niezwykle ważne jest to, że Indeks Zdrowych Miast analizuje bardzo wiele obszarów, które wpływają na to jak funkcjonują nasze miasta i na zdrowie naszych miast – mówiła Renata Kaznowska, Wiceprezydentka miasta stołecznego Warszawy.

Tworzenie przestrzeni miejskich, które są zarówno zdrowe, jak i wygodne do życia, to zadanie, które wymaga zrozumienia potrzeb współczesnych miast oraz ich mieszkańców.  Dlatego tak ważną inicjatywą jest Indeks Zdrowych Miast i wyrastający z niego Kongres Zdrowe Miasta, będący przestrzenią do dyskusji oraz miejscem tworzenia rozwiązań i rekomendacji. Współczesne miasta wymagają bowiem odpowiednich działań adaptacyjnych, aby zapewnić zrównoważony rozwój i wysoką jakość życia swoich mieszkańców.

Myślę, że bardzo ciekawym aspektem tego Kongresu i tego konkretnego Indeksu jest to, że wskaźniki są opracowane w tak naukowy sposób, bardzo zobiektywizowany. To jest ogromna inspiracja dla nas, żeby przyglądać się naszej pracy. Miasto to jest ogromny żywioł. Gdańsk to pół miliona osób i można sobie wyobrazić jak dużo jest różnych aspektów,  ścieżek, spraw, na które musimy patrzyć i jeszcze przypilnować, aby strategicznie szło to w jednym kierunku. I to jest ogromna pomoc, że ktoś patrzy na to z boku, chłodnym okiem i jest w stanie powiedzieć co wychodzi dobrze – podkreśliła Monika Chabior, Zastępczyni Prezydenta Gdańska ds.  rozwoju społecznego i równego traktowania.

Najnowszy Indeks Zdrowych Miast dostępny jest tutaj: Indeks-Zdrowych-Miast-2024.pdf (luxmed.pl).

Filmy z wypowiedziami prezydentów i innych przedstawicieli nagrodzonych samorządów dostępne są na kanale Zdrowe Miasta: Nagrodzeni na Gali Kongresu Zdrowe Miasta – YouTube

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Więcej informacji: www.luxmed.pl

Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.

Więcej informacji: www.sgh.waw.pl

Więcej o Fundacji GAP:

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 9. edycja odbędzie się w Krakowie w dniach 19-20 listopada 2024, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.

Więcej informacji: www.fundacjagap.pl