SOS dla Planety – młodzież pyta co z tym klimatem?

Fundacja Digital University połączyła siły z Fundacją Globalworth, aby wspólnie wesprzeć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w realizacji edukacji klimatycznej. Organizacje zaprosiły do udziału młodzież oraz nauczycieli_ki i ekspertów_ki zajmujących się zmianami klimatu i stworzyły serię edukacyjnych filmów SOS dla planety: Co z tym klimatem. Materiały edukacyjne są darmowe i dostępne online.

SOS dla planety: Co z tym klimatem? to krótkie filmy edukacyjne w których młodzi reporterzy: Zosia, Michał i Szymon pytają zaproszonych do studio ekspertów i ekspertki o kwestie dotyczące klimatu, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska. Młodzi aktywiści i młode aktywistki sondują opinie rówieśników, weryfikują fakty i obalają mity na temat zmian klimatu. Poruszają istotne dla swojego pokolenia zagadnienia, takie jak psychologiczne i społeczne skutki zmian klimatu, stabilność zasobów wodnych i stan gleby. Wszystko po to, aby zachęcić rówieśników do proekologicznych postaw oraz aktywizmu

Młodzież a zmiany klimatu

Choć ze skutkami zmian klimatu będą musiały radzić sobie przede wszystkim najmłodsze pokolenia, ich głos rzadko przebija się w debatach o ekologii i globalnym ociepleniu. – Misją Fundacji Digital University jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości po to, aby przygotować ludzi do świata, który nadejdzie. Jednym z największych wyzwań przyszłości są zmiany klimatu. To właśnie młodzież zmierzy się ze skutkami naszych obecnych działań lub zaniedbań, dlatego dajemy im przestrzeń do działania i platformę do mówienia, a przy okazji uczymy ich jak dbać o planetę i zmieniać nawyki mówiła Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Filmy w pozbawiony retuszu sposób pokazują stosunek najmłodszych przedstawicieli pokolenia Zet do obecnej sytuacji i ich obawy o przyszłość planety. Seria SOS dla Planety to przydatny materiał do nauki. Efekt taki osiągnięto dzięki udziałowi przedstawicieli świata akademickiego, biznesu, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli i nauczycielek. –Fundacja Globalworth zaangażowała się w projekt SOS dla Planety, wierząc, że edukacja ekologiczna jest tym, co zmieni przyszłość. Młodzi ludzie są przyszłością naszej planety, i to od nich zależy, jakie dziedzictwo ekologiczne zostawimy kolejnym pokoleniom. Dlatego ważne jest inwestowanie w ich edukację i inspirowanie ich do działań na rzecz środowiska. Jest to kluczowe dla zrównoważonej przyszłości naszej planety – mówi Weronika Kurnatowska, CSR Project Coordinator w Fundacji Globalworth.

Lekcja o ekologii

Do filmów, które już same w sobie są doskonałym materiałem edukacyjnym dołączamy także: scenariusze lekcji, karty pracy, e-booki, praktyczne materiały na przeprowadzenie młodzieżowych debat szkolnych i klasowych oraz pomysły na lekcje w terenie.

Taki kompleksowy pakiet materiałów dydaktycznych został opracowany przez ekspertów i ekspertki jako pomoc dla nauczycieli i nauczycielek w ramach realizacji edukacji ekologicznej podczas zajęć wychowawczych, przedmiotów przyrodniczych oraz humanistycznych, a także zajęć interdyscyplinarnych oraz w ramach dni tematycznych czy lekcji poza klasą. SOS dla planety to propozycja skierowana do grona pedagogicznego oraz uczniów i uczennic szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych.

Więcej informacji o projekcie: https://fundacja.digitaluniversity.pl/sos-dla-planety/

Zwiastun: Zwiastun SOS dla Planety. Część I: Co z tym klimatem?


Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Naszą misją jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości. Dostarczamy najnowszą wiedzę w tych obszarach i pomagamy odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zależy nam na wzmacnianiu kompetencji przyszłości wśród społeczności szkolnych, dlatego nasze programy – Be.Eco i Be.Net, kierujemy do nauczycieli, dzieci i młodzieży. Poprzez program Uniwersytet Sukcesu podejmujemy działania wyrównujące szanse kobiet na rynku pracy w IT.

Globalworth jest notowaną na giełdzie spółką działającą na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej, notowaną w segmencie AIM Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dzięki wiodącej pozycji na rynku w Polsce i Rumunii Globalworth stał się wiodącym inwestorem na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Globalworth nabywa, rozwija i bezpośrednio zarządza wysokiej jakości nieruchomościami biurowymi i przemysłowymi w najlepszych lokalizacjach, generując przychody z najmu od wysokiej jakości najemców z całego świata. Zarządzany przez ponad 260 specjalistów na Cyprze, Guernsey, w Polsce i Rumunii, łączna wartość jego portfela wynosi 3,2 mld euro, według stanu na 31 grudnia 2022 r. Około 96,4% portfela stanowią aktywa przynoszące dochód, głównie w sektorze biurowym, wynajmowane zróżnicowanej grupie ponad 690 krajowych i międzynarodowych korporacji.