30 października 2024 – Potrzeba wzmocnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz nowe wymogi regulacyjne związane z finansowaniem długoterminowym banków sprzyjać będą dalszemu rozwojowi rynku sekurytyzacji w Polsce i Europie, uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W pierwszych trzech kwartałach tego roku europejski rynek sekurytyzacyjny odnotował wzrost liczby transakcji o ponad połowę.
W październiku Komisja Europejska rozpoczęła oficjalne konsultacje eksperckie na temat funkcjonowania rynku sekurytyzacji, szukając sposobu na zwiększenie finansowania gospodarki oraz wzmocnienie rynków kapitałowych. Sekurytyzacja pozwala bowiem bankom oraz pożyczkodawcom niebędącym bankami na pozyskanie kapitału na zwiększenie akcji kredytowej, pożyczkowej czy leasingowej poprzez zamianę wierzytelności wynikających z udzielonych kredytów, pożyczek czy leasingu na papiery wartościowe, które stają się przedmiotem obrotu.
– Bez wątpienia sekurytyzacja staje się coraz ważniejsza dla rozwoju europejskiego rynku kapitałowego. Wystarczy wskazać, że Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji dotyczący funkcjonowania sekurytyzacji w UE – mówi Paweł Turek, counsel w zespole finansowania DLA Piper w Warszawie. – Ma to bardzo istotne znaczenie także dla polskiego rynku kapitałowego i jego dalszego rozwoju.
Bazując na raporcie byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, Komisja Europejska określiła potrzeby inwestycyjne Unii Europejskiej na poziomie 800 mld euro rocznie. Sekurytyzacja ma być jednym ze sposobów na wygenerowanie kapitału, który odpowiednio zainwestowany dałby impuls rozwojowy europejskiej gospodarce. Autorzy raportu zwrócili uwagę na dużo mniejszą rolę, jaką dla europejskich banków odgrywa sekurytyzacja w porównaniu do konkurencyjnej gospodarki amerykańskiej. Udział emisji sekurytyzacyjnych w PKB Unii Europejskiej wyniósł w 2022 roku zaledwie 0,3 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych stanowił 4 proc. PKB.
– Na poziomie europejskim zaczyna się mówić o sekurytyzacji 2.0 jako remedium na zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki wobec znacznie szybciej rozwijającej się gospodarki USA oraz Chin – dodaje Paweł Turek.
W ubiegłym roku Europejski Bank Centralny wezwał do przyspieszenia prac nad wspólnym rynkiem kapitałowym. Jego istotną częścią ma być duży rynek sekurytyzacyjny, dzięki któremu banki będą miały możliwość przeniesienia części ryzyka na inwestorów, uwolnienia kapitału i odblokowania dodatkowego kredytowania. Kapitał ten miałby zostać zainwestowany w rozwój zrównoważonych technologii i cyfryzację. Według unijnych danych potrzeby inwestycyjne sięgają rocznie 620 mld euro na zieloną transformację i 125 mld euro na cyfryzację aż do 2030 roku.
Eksperci DLA Piper zwracają także uwagę, że istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sekurytyzacji w Polsce może być wejście w życie w 2025 roku wymogów wynikających z europejskiego rozporządzenia CRR 3, które między innymi ujednolica metody raportowania i wyliczania wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego. Ponadto w tym roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację WFD (dotyczącą Wskaźnika Finansowania Długoterminowego), której celem jest zwiększenie udziału długoterminowych instrumentów dłużnych w pasywach banków, a wraz z nim odporności sektora bankowego na potencjalne sytuacje kryzysowe.
– Polski sektor bankowy od lat jest nadpłynny, więc wydawałoby się, że nie potrzeba na nim dodatkowego kapitału na inwestycje. Jednakże spółki starają się dywersyfikować swoje źródła finansowania – dodaje Paweł Turek. – Dodatkowo zapotrzebowanie na sekurytyzację rośnie choćby w związku z rosnącymi wymogami kapitałowymi.
Jak wynika z danych organizacji branżowej PCS (Prime Collateralised Securities) od stycznia do połowy października 2024 roku w Europie zrealizowano 216 transakcji sekurytyzacyjnych typu STS, czyli spełniających wymóg „prostoty, transparentności, ustandaryzowania” (Simple, Transparent and Standardised), co stanowi wzrost o 54 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Największy wzrost odnotowano w segmencie sekurytyzacji należności handlowych. Od początku roku zrealizowano 68 tego typu transakcji w porównaniu do 26 w tym samym okresie 2023 roku.
O DLA Piper
DLA Piper jest globalną firmą prawniczą wspierającą klientów w ponad 40 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach, co umożliwia jej zaspokajanie potrzeb prawnych klientów na całym świecie.
W Polsce zespół DLA Piper liczy ponad 130 prawników. Warszawskie biuro Kancelarii rekomendują międzynarodowe rankingi Chambers and Partners, IFLR1000, a także The Legal 500 EMEA, który wyróżnia DLA Piper w 20 kategoriach dla Polski, z czego 19 przypada na Tier 1 i Tier 2. Więcej informacji na temat biura i zakresu świadczonych usług można znaleźć na stronie: www.dlapiper.com.