- Od 1 stycznia 2026 roku zakazane będzie stosowanie nowych rozdzielnic średniego napięcia z SF₆ w urządzeniach poniżej 24 kV
- Aby zminimalizować wpływ zmian na organizacje, kluczowe jest przygotowanie
Warszawa, 21.05.2025 – Zmiany klimatyczne, zaostrzone regulacje środowiskowe i potrzeba zrównoważonych rozwiązań w elektroenergetyce to wyzwania, które wymagają natychmiastowych działań. Szczególnie istotne staje się uwzględnienie nowych przepisów dotyczących gazu SF₆ w sieciach średniego napięcia, chociażby ze względu na zaostrzenie przepisów unijnych. Od 1 stycznia 2026 roku zakazane będzie stosowanie nowych rozdzielnic średniego napięcia z SF₆ w urządzeniach poniżej 24 kV. Dla urządzeń od 24 kV do 52 kV zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 2030 roku.
Rozporządzenie wprowadza całkowity zakaz stosowania F-gazów w urządzeniach SN, dotyczy to m.in. SF6. Jedynie urządzenia bez nich, jak te z czystym powietrzem, będą dopuszczone do użytku. W wyjątkowych przypadkach, gdy brak jest dostępnych alternatyw, dopuszcza się czasowe odstępstwa, w tym możliwość korzystania z innych gazów o GWP < 1000, maksymalnie przez 2–4 lata od daty wejścia w życie zakazu. Dopuszczalne są także rozbudowy istniejących rozdzielnic z SF6, o ile inne rozwiązania są technologicznie niekompatybilne. W przypadku odstępstw, szczegółowa dokumentacja powinna być przechowywana przez co najmniej pięć lat i udostępniana organom kontrolnym na ich żądanie. Schneider Electric w swojej Białej Księdze podkreśla, że dostępne są rozwiązania oparte na czystych gazach oraz technologiach próżniowych, które spełniają wymogi nowych regulacji.
„Czas ucieka, a terminy wprowadzenia nowych przepisów zbliżają się wielkimi krokami. Aby zminimalizować wpływ zmian na organizacje, kluczowe jest przygotowanie. Proces ten obejmuje analizę obecnej infrastruktury, wybór alternatywnych technologii , wykonanie nowych projektów oraz wdrożenie zgodnych z regulacjami urządzeń – wszystko to wymaga czasu i precyzji. Wspieramy firmy w sprawnym i bezproblemowym dostosowaniu się do nowych standardów. Kto działa wcześniej, ten wygrywa na końcu” – podkreśla Szymon Szczur, Szef Produktu SN w Schneider Electric.
Kluczowym elementem w zapewnieniu ciągłości realizacji projektów, zwłaszcza przy wdrażaniu rozwiązań o długim cyklu produkcyjnym, mogą okazać się odstępstwa od wymogów związanych z „wprowadzaniem do użytku”. Przepisy umożliwiają pewne odstępstwa, jednak ich zakres musi być jasno określony i udokumentowany. Kluczowe przykłady obejmują scenariusze, w których rozdzielnica została zainstalowana lub przetestowana przed datą wejścia w życie nowych regulacji, ale jej pełne uruchomienie nastąpi po tej dacie. W takich przypadkach niezbędne jest wykazanie, że wszystkie wymagane czynności zostały przeprowadzone zgodnie z wcześniejszymi standardami, przed zmianą przepisów. Wprowadzenie precyzyjnej dokumentacji technicznej i przekazanie odpowiedzialności użytkownikowi końcowemu pozwala na minimalizowanie ryzyka błędnej interpretacji przepisów i potencjalnych opóźnień.
Rozwój technologii alternatywnych dla SF6 daje szansę na stopniowe odejście od gazów cieplarnianych w elektroenergetyce. Wskaźnik GPW (Global Warming Potential) gazu SF6 wynosi 24,300, podczas gdy dla rozdzielnic SN w izolacji gazowej z technologią czystego powietrza jest to 0. W perspektywie długoterminowej wdrażanie rozwiązań bez tego gazu cieplarnianego nie tylko przyczyni się do znaczącego ograniczenia szkodliwych emisji, ale również pozwoli na budowę bardziej wydajnych i nowoczesnych sieci energetycznych. Staną się one kluczowym fundamentem dla zrównoważonej transformacji energetycznej, umożliwiając tworzenie przyszłościowych i przyjaznych środowisku systemów .
Podejście to wpisuje się w koncepcję „Moc Sieci. Sieć Mocy”, promowaną przez Schneider Electric. Jej ideą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, które zwiększają niezawodność, usprawniają dystrybucję energii i podnoszą efektywność infrastruktury. Więcej na temat rozwiązań wpisujących się w koncepcję dowiesz się z podcastu dostępnego na platformie Spotify, Ponadto Schneider Electric promuje to podejście w trakcie trwającego ogólnopolskiego roadshow „Moc Sieci.Sieć Mocy”, podczas którego eksperci firmy odwiedzą jeszcze Zabierzów (26 maja) oraz Wrocław (3 czerwca). Wydarzenie to jest wyjątkową okazją, aby wziąć udział w warsztatach oraz porozmawiać z praktykami i ekspertami branżowymi. Rejestracja na otwarte wydarzenia roadshow Schneider Electric jest możliwa na stronie internetowej.