SAP Story: Grupa Schaeffler obniża koszty dzięki zmianom w procesach pakowania produktów

Innowacyjne rozwiązania cyfrowe wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju nie tylko wspierają firmy w osiąganiu celów w tym obszarze, ale także pomagają w znaczący sposób obniżać koszty operacyjne i zwiększać efektywność procesów. Przykładem może tu być Grupa Schaeffler, jeden z liderów technologii ruchu, która postawiła na przełomowe zmiany w zarządzaniu opakowaniami zwrotnymi, łącząc zrównoważony rozwój z cyfryzacją.

Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają, że cyfryzacja jest kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju. Odpowiednio skonfigurowane rozwiązania nie tylko wzmacniają misję i wartości marki, ale także przekładają się na wymierne korzyści biznesowe. Z raportu SAP „Biznes napędzany cyfrowo – czy przez ludzi?” wynika, że wśród oczekiwanych korzyści po wdrożeniu zasad i narzędzi raportowania ESG polskie firmy wymieniają przede wszystkim lepsze wyniki finansowe (53%). Przedsiębiorstwa oczekują też poprawy efektywności operacyjnej (57%) oraz poprawy relacji z kluczowymi interesariuszami (deklaruje to blisko połowa badanych menadżerów).

W ciągu ostatnich 75 lat Grupa Schaeffler, koncern produkujący zaawansowane rozwiązania na potrzeby rynku motoryzacyjnego, opracowała wiele innowacyjnych technologii, m.in. związanych z mobilnością elektryczną, napędami efektywnymi pod względem emisji CO₂, rozwiązaniami podwoziowymi oraz energią odnawialną.

„Zrównoważony rozwój i cyfryzacja to dla nas kluczowe elementy. Łącząc odpowiednie technologie cyfrowe, takie jak innowacje AI, z naszym pionierskim duchem, możemy przenieść zrównoważony rozwój na wyższy poziom, dla Schaeffler, a także dla naszych klientów i dostawców” – mówi Christof Heurung, head of Strategic Digitalization, Schaeffler.

Wysyłka zróżnicowanych produktów do klientów na całym świecie wymaga szerokiej gamy rozwiązań do pakowania i transportu. Wszystkie te procesy muszą być zarządzane w sposób wydajny i przejrzysty – zarówno w ramach działań wewnętrznych, jak i we współpracy z dostawcami i klientami. Kluczowa jest integracja systemów i aplikacji biznesowych, która zapewnia bezpieczny dostęp do danych, usprawnienie procesów strategicznych oraz szybkie reagowanie na nowe wyzwania i możliwości.

Niestety, dla większości firm osiągnięcie tej przewagi pozostaje wyzwaniem. Fragmentaryczne środowiska aplikacji często utrudniają zarządzanie kontenerami transportowymi, co ogranicza możliwość szybkiego reagowania na trendy oraz spełnianie nowych wymagań biznesowych. Brak przejrzystości dodatkowo komplikuje przepływ opakowań zwrotnych oraz organizację dostaw. Dostawcy korzystający z tych samych rozwiązań, działają w oparciu o odrębne systemy innych firm, co prowadzi do rozproszenia operacji.

„Od około 40 lat korzystamy z rozwiązań SAP, a w ciągu ostatnich pięciu lat nawiązaliśmy strategiczne partnerstwo z firmą w celu opracowania i wdrożenia nowych systemów aplikacji IT, jednocześnie dążąc do prowadzenia bardziej zrównoważonej działalności. Taka współpraca pozwala Schaefflerowi i SAP identyfikować niezaspokojone potrzeby branży oraz wprowadzać liczne innowacje” – mówi Gerhard Stoessel, kierownik programu IT dla SAP S/4HANA w Schaeffler Group.

Jednym z kluczowych rozwiązań jest SAP Returnable Packaging Management. To specjalistyczne narzędzie obsługuje przepływy logistyczne zwrotnych materiałów opakowaniowych, takich jak pojemniki, pudełka i palety – od ich dostarczania przez dostawców i klientów, po przemieszczanie w ramach firmy i podróż powrotną do centrali. Początkowo system ten pokrywał jedynie 30% potrzeb związanych z zarządzaniem kontenerami, jednak dzięki ścisłej współpracy z SAP został wzbogacony o dodatkowe funkcje oraz niemal kompleksową integrację cyklu zarządzania kontenerami. Dzięki temu Schaeffler wdraża obecnie rozwiązanie w ponad 80 zakładach produkcyjnych na całym świecie. Pozwala to na przekształcenie łańcucha dostaw w bardziej wydajną i solidną sieć, co skutkuje mniejszą liczbą nieudanych dostaw oraz większą przejrzystością zapasów materiałów opakowaniowych.

„Możemy teraz szybko reagować na zmiany dzięki kompleksowemu rozwiązaniu usprawniającemu współpracę z dostawcami  i klientami oraz oszczędzać czas i koszty dzięki automatyzacji. Efektywne zarządzanie kontenerami pomaga nam również uniknąć niepowodzeń w dostawach z powodu niedoborów” – mówi Sven Proschek, product owner SAP S/4HANA Cloud dla logistyki w Schaeffler.

Schaeffler bada również nowe możliwości SAP Returnable Packaging Management oparte na sztucznej inteligencji, które mogą wspierać firmę i jej partnerów w dalszym wypełnianiu luki między zrównoważonym rozwojem, a efektywnością kosztową. Jednym z innowacyjnych pomysłów jest wykorzystanie modeli uczenia maszynowego do  zwiększania dokładności inwentaryzacji w całym łańcuchu dostaw. Ten przykład dobitnie pokazuje, jak innowacje oparte na chmurze i sztucznej inteligencji mogą napędzać zrównoważone praktyki biznesowe, jednocześnie zwiększając efektywność kosztową oraz konkurencyjność na rynku.