Salone del Mobile 2024. Setki marek, dziesiątki tysięcy uczestników i jeszcze więcej inspiracji. Domoteka śledzi najnowsze trendy.

W ostatnią niedzielę zakończyły się targi Salone del Mobile 2024 – wielkie święto designu i bezsprzecznie najistotniejsze międzynarodowe wydarzenie w dziedzinie projektowania i architektury wnętrz. Jak informują organizatorzy, tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników oraz globalnej reprezentacji rynków spod najróżniejszych szerokości geograficznych. A jakie trendy w urządzaniu wnętrz możemy prognozować po ofercie zaprezentowanej podczas targów? O to, na które propozycje szczególnie warto zwrócić uwagę, zapytaliśmy cenionych architektów wnętrz współpracujących z Centrum Designu Domoteka.

Za nami Salone del Mobile 2024, czyli coroczne targi meblarskie w Mediolanie – największe i najbardziej prestiżowe międzynarodowe wydarzenie w branży designu. Tegoroczna edycja miała miejsce w spektakularnej przestrzeni wystawienniczej Rho Fiera Milano pomiędzy 16-21.04. Była to już 62. i zarazem rekordowa pod wieloma względami edycja. Na targach swoje kolekcje zaprezentowało ponad 1950 wystawców z 35 państw (w tym z Polski), a przez cały tydzień w targach uczestniczyło ponad 360 tys. osób – projektantów, architektów wnętrz, producentów, sprzedawców, dziennikarzy czy specjalistów od marketingu i komunikacji. To o ponad 100 tys. osób więcej w porównaniu do jubileuszowej edycji z 2022 r.! Jak w oficjalnym komunikacie podają organizatorzy wydarzenia, Polska znalazła się wśród 15 największych rynków Salone del Mobile 2024, razem z takimi globalnymi graczami jak Niemcy, Francja, USA czy Chiny.

„62. edycja Salone del Mobile przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. (…) Z liczbą 361 417 odwiedzających, targi ponownie potwierdziły swoją pozycję jako międzynarodowego lidera, a także stworzyły pomost dla rynków z najróżniejszych regionów geograficznych – stając się globalnym miastem otwartym na innowacje, w którym konkurencja przyspiesza konkurencyjność rozwiązań tego kluczowego sektora gospodarki” – oświadczyła Maria Porro, prezeska Salone del Mobile Milano.

Głównymi elementami programowymi tegorocznej edycji wydarzenia były prezentacje „EuroCucina / FTK, Technology for the Kitchen” oraz „International Bathroom Exhibition”. Jak co roku, część stricte wystawienniczą uzupełniały intrygujące propozycje kulturalne jak m.in. instalacje “Interiors by David Lynch. A thinking room” oraz “Under the surface”. Pierwsza z nich to surrealistyczna przestrzeń zaprojektowana przez znanego reżysera (wyposażona w szereg właściwych dla autora „Twin Peaks” motywów stylistycznych), z wyświetlaną wewnątrz projekcją rozmowy Davida Lyncha z kuratorem Antonio Mondą. Zaś „Under the surface” (autorzy: Accurat, Design Group Italia, Emiliano Ponzi) to immersyjna instalacja w formie wyspy, której tematem był problem wody jako jednego z najcenniejszych naturalnych zasobów. Targom towarzyszyły też liczne wydarzenia edukacyjne – szkolenia i panele dyskusyjne. Wiele wydarzeń odbywało się też w poza samą przestrzenią Rho Fiera Milano, również w przestrzeni miasta, np. w showroomach designerskich marek. Tym samym cały Mediolan, jeszcze bardziej niż zwykle, na kilka dni stał się tętniącym życiem, inspirującym, wielokulturowym i międzynarodowym centrum designu.

Salone del Mobile 2024. Współczesne oblicze klasyki

Tyle jeśli chodzi o liczby. A jak ostatnia edycja Salone del Mobile wyglądała pod kątem merytorycznym? O to, które designerskie propozycje zrobiły największe wrażenie i jakie rozwiązania szczególnie warto przedstawić polskiej publiczności Centrum Designu Domoteka zapytało uznanych architektów i stylistów wnętrz.

„Tegoroczne targi Salone del Mobile utwierdziły mnie w przekonaniu, że nadchodzącym trendem, który będzie cieszył się popularnością we wnętrzach, będą obłości” – relacjonuje Katarzyna Sosińska, architektka wnętrz.

Zdaniem ekspertki wnętrza w nadchodzącym czasie wyraźnie będą skłaniać się w stronę miękkich form, które wprowadzają do nowoczesnego stylu nieco więcej lekkości:

„Miałam okazję zobaczyć wiele wnętrz – bardzo klasycznych, stonowanych – które jednak wyraźnie odchodziły od typowo modernistycznych, zgeometryzowanych form. Prostokątne, ostre krawędzie sof, stołów czy lamp zastąpiły linie i formy bardziej organiczne i obłe, które przełamują rygorystyczne podziały proporcji. Nazwałabym to nowoczesną klasyką, która wprowadza do wnętrza wrażenie miękkości. Charakterystyczne dla tej stylistyki są też naturalne kolory, beże, brązy, zielone akcenty – na przykład w postaci roślin – albo złamana żółć. Jeśli zaś chodzi o materiały, tutaj nie mam wątpliwości, że największym fenomenem Salone del Mobile 2024 było szkło”.

Z kolei architekt Alina Badora podkreśla perfekcyjną jakość prezentowanych na targach produktów designerskich marek.

„Oglądanie Salone del Mobile rozpoczęłam od ekspozycji EuroCucina 2024. Bardzo się cieszę, że jednym z głównych tematów tegorocznego wydarzenia była właśnie kuchnia. Kuchnia to dla większości moich klientów najistotniejsze miejsce całego domu, dlatego zależy im, by jej wnętrze było wyjątkowe. Wrażenie zrobiła na mnie bardzo wysoka jakość prezentowanych mebli – wspaniale było oglądać meble, które faktycznie są „premium” w każdym detalu wykonania, w których widać precyzję, techniczne znawstwo, z przemyślanym najdrobniejszym szczegółem, funkcjonalnością, zastosowaniem najlepszych materiałów…” – tłumaczy architektka.

Dla Badory to właśnie prostota połączona z precyzją i najwyższą jakością stanowi o ponadczasowości mebla, a tym samym – elegancji całego wnętrza:

„Osobiście zachwyciły mnie prezentowane na targach fronty kuchenne z litego kamienia i szczotkowanej blachy mosiężnej. Dla mnie to jeszcze jeden dowód, że meble wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, takich jak prawdziwy kamień, lite drewno czy naturalne forniry, zawsze będą produktem ponadczasowym – nawet kiedy się starzeją, to starzeją się w sposób szlachetny, pozostają piękne. Ta kuchnia tworzyła wnętrze, które choć proste i minimalistyczne, było bardzo eleganckie i ponadczasowe. To tylko potwierdza, że ekskluzywny minimalizm wciąż jest niesłabnącym międzynarodowym trendem: cicha elegancja, której siłą jest jakość”.

Jak dodaje architekt i stylista Łukasz Siwiec, ponadczasowa klasyka wciąż jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji, a w jej aktualnych wydaniach coraz częściej zaobserwować można wpływ nowoczesnych technologii:

„Zauważyłem kontynuację trendu, który opiera się na subtelnych, naturalnych odcieniach kolorów i wyrazistych fakturach – jak różnorodne interpretacje klasycznej tkaniny boucle czy fronty mebli z mocną teksturą. Podczas tegorocznej edycji Salone del Mobile dostrzegłem rozwój ogólnej tendencji – wnętrza naszych domów stają się coraz bardziej proste i minimalistyczne, a równocześnie coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Niektóre prezentowane na targach aranżacje przestrzenne przypominały mi futurystyczne scenografie, co estetycznie przybliża nas do wizji science fiction, która staje się stopniowo rzeczywistością”.

Raport wzorniczy Domoteki, czyli prezentacja nadchodzących trendów

Na corocznym święcie designu w Mediolanie nie mogło zabraknąć reprezentantów tak samej Domoteki, jak i składających się na jej ofertę ekskluzywnych marek. Specjaliści Centrum Designu Domoteka co roku obecni są na targach, gdzie uważnie śledzą nadchodzące wnętrzarskie trendy oraz propozycje topowych projektantów, które następnie przedstawiają polskim klientom. Także tym razem międzynarodowej publiczności Salone del Mobile zaprezentowane zostały nowości takich luksusowych producentów jak Artemide, Calligaris, Cattelani, de Sede, Dienne czy Fiam, które dostępne są w salonach Domoteki. Tradycyjnie też we współpracy z ekspertami opracowany zostanie raport wzorniczy Domoteki. Wnioski z wydarzenia zostaną omówione podczas najbliższego Domodesign (10-11 maja w Domotece) przez ekspertów w składzie: Olga Kisiel-Konopka, Łukasz Siwiec, Anna Koszela, Anna Grużewska oraz Szczepan Zalewski. Następnie cały dokument bezpłatnie udostępniony zostanie na stronie internetowej www.domoteka.pl. Dzięki raportowi wszyscy zainteresowani designem zyskają niepowtarzalną szansę, by poznać najnowsze propozycje designerskich marek oraz inspirujące trendy stylizacji wnętrz.

„Tak jak w poprzednich latach, także i w czasie ostatnich targów w Mediolanie Domoteka podjęła się zadania opracowania raportu wzorniczego wieńczącego Salone del Mobile. W tegorocznej publikacji czytelnicy będą mogli znaleźć zarówno informacje o najbardziej innowacyjnych propozycjach w światowym designie, jak i zapoznać się z opiniami cenionych ekspertów, których zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie – architektów wnętrz, dziennikarzy oraz influencerów – którzy merytorycznym okiem osobiście przyglądali się najnowszym trendom”– mówi Olga Kisiel-Konopka, właścicielka OKK PR.

Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany designowi. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks, który należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,4 miliarda euro zawiera ponad 59 centrów i parków handlowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich posiadających łącznie 2,500 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.