Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko powraca z drugą edycją. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 30 września w Zamku Ujazdowskim w Warszawie i ponownie stanie się przestrzenią dla rozmów o przyszłości polskich miast – ich odporności, zdrowiu, inkluzywności i zrównoważonym rozwoju. Organizatorzy Kongresu: Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i ruch Open Eyes Economy zapewniają, że w ramach tegorocznej edycji nie zabraknie nowości. Będzie nią m.in. Indeks Zdrowych Firm, a także zmiana w metodologii Indeksu Zdrowych Miast. Podobnie, jak w roku ubiegłym, laureatów tegorocznej, 4. już edycji raportu, poświęconego najzdrowszym miastom w Polsce, poznamy podczas wieczornej Gali.
Zeszłoroczny Kongres przyciągnął 1300 zarejestrowanych uczestników, ponad 100 prelegentów, 15 przedstawicieli samorządów nagrodzonych podczas Gali Indeksu Zdrowych Miast, a także Ministrów i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Wydarzenie pokazało, że istnieje potrzeba dyskusji o sposobie tworzenia realnych, systemowych rozwiązań, które poprawiają jakość życia mieszkańców i wspierają zrównoważony rozwój miast. Dlatego organizatorzy rozwijają formułę wydarzenia i już dziś zapraszają do udziału w drugiej edycji Kongresu Zdrowe Miasta.
– Pragniemy czynić świat lepszym i wierzymy, że możemy to osiągnąć, wspierając miasta, w których żyje dziś większość Polaków. Kongres Zdrowe Miasta to przestrzeń, gdzie wspólnie szukamy praktycznych rozwiązań dla wyzwań współczesnych miast. Rekomendacje wypracowane razem z przedstawicielami rządu, samorządu i biznesu mają realnie poprawić jakość życia w miastach – pod względem społecznym, zdrowotnym i przestrzennym. Dziękuję naszym wyjątkowym partnerom, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP oraz całemu ruchowi Open Eyes Economy, z którymi od lat rozwijamy ideę zdrowych miast. Serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznym Kongresie – powiedziała dr Anna Rulkiewicz, inicjatorka Kongresu, Prezeska Grupy LUX MED.
– Kiedy wspólnie z Grupą LUX MED i Fundacją GAP powoływaliśmy Kongres Zdrowe Miasta, zależało nam, by stworzyć forum, które będzie impulsem do realnych zmian w polskich miastach. Sukces pierwszej edycji i ciągła potrzeba rozmów o zdrowych przestrzeniach miejskich skłoniła nas do kontynuacji tego przedsięwzięcia. Serdecznie zapraszamy na 2. edycję Kongresu wszystkich tych, którym na sercu leży zrównoważony rozwój polskich miast – powiedział dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Co nowego podczas 2. edycji Kongresu Zdrowe Miasta?
Idea Zdrowych Miast stale się rozwija, a jedną z tegorocznych nowości Kongresu będzie prezentacja Indeksu Zdrowych Firm, stworzonego z inicjatywy prof. Jerzego Hausnera. Narzędzie to pomoże firmom analizować i poprawiać ich wpływ na zdrowie pracowników, środowisko pracy i lokalne społeczności.
– Podczas pierwszej edycji Kongresu Zdrowe Miasta, zainicjowaliśmy projekt Indeks Zdrowych Firm. Jego celem było wypracowanie narzędzia badawczego, służącego wiarygodnej i transparentnej metodologii oceny polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz środowisko naturalne. Indeks Zdrowych Firm ma za zadanie promować i wyróżniać firmy, które aktywnie wkładają wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy – powiedział prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, założyciel Fundacji GAP.
Warto podkreślić, że celem opracowania Indeksu Zdrowych Firm nie jest tworzenie rankingu firm, a dostarczenie zainteresowanym przedsiębiorstwom rzetelnej, analitycznej wiedzy, umożliwiającej im porównawczą i pogłębioną samoocenę.
Dla kogo tworzymy Kongres Zdrowe Miasta?
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym, udział w Kongresie jest bezpłatny dla uczestników. Konieczna jest jedynie rejestracja na stronie www.zdrowemiasta.pl. Kongres skierowany jest do szerokiego grona decydentów, w tym przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, sektora biznesowego, liderów miejskich i przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także wszystkich tych, którym zależy na zrównoważonym i zdrowym rozwoju polskich miast.
Program tegorocznego Kongresu opiera się na 4 blokach tematycznych:
- Przestrzeń i Środowisko
- Gospodarka i Zdrowie
- Edukacja i Społeczeństwo
- Bezpieczeństwo i Infrastruktura
Każdy blok składać się będzie z wystąpienia wprowadzającego, dwóch paneli oraz rozmowy 1:1. W programie nie zabraknie tematów kluczowych dla rozwoju zdrowych miast.
Święto liderów miejskiej zmiany
Podczas tegorocznej edycji Kongresu zaprezentowana zostanie 4. edycja Indeksu Zdrowych Miast – kompleksowego opracowania, które od 2022 roku analizuje, w jaki sposób polskie samorządy dbają m.in. o zdrowie, edukację, przestrzeń publiczną czy środowisko. Indeks obejmuje analizę warunków życia w 66 polskich miast na prawach powiatu w oparciu o osiem obszarów tematycznych i blisko 70 wskaźników.
– Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze oraz polityki w miastach sprzyjają zdrowiu mieszkańców. Za nami trzy edycje Indeksu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród władz samorządowych, jak też samych mieszkańców. Czwarta edycja przynosi kilka zmian w metodologii badania, o których szczegółowo opowiemy podczas wrześniowego wydarzenia – powiedziała dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wyniki Indeksu Zdrowych Miast zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. To właśnie tam wręczone zostaną nagrody dla miast, które najlepiej dbają o jakość życia i zdrowia swoich mieszkańców.
Przestrzeń Kongresu zaplanowano z myślą o komfortowym udziale gości i partnerów. Do dyspozycji uczestników w Zamku Ujazdowskim będą m.in. Sala Marmurowa, dziedziniec na 400 osób, strefa networkingowa w specjalnie przygotowanej na potrzeby wydarzenia hali namiotowej oraz dedykowane przestrzenie chill-out i strefa dla mediów.
Dodatkowe informacje o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: http://www.zdrowemiasta.pl
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat i zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, szpitalną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl
Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Więcej informacji: www.sgh.waw.pl
Więcej o Fundacji GAP:
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechniania rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju, a także prowadzone doradztwo dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 10. jubileuszowa edycja odbędzie się w Krakowie w dniach 19–20 listopada 2025 roku, a także: Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi czy też Kongresu Miasto–Woda–Jakość życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.
Więcej informacji: www.fundacjagap.pl