Robot rolniczy Solix Sprayer samodzielnie wyszukuje i niszczy chwasty

Herbicydy są nie tylko kosztowne, ale mogą również szkodzić środowisku… więc po co stosować je na całej uprawie zamiast tylko na obszarach, na których rosną chwasty? Taki jest sposób myślenie robota Solix Sprayer, który wykrywa i opryskuje chwasty na polach rolników.

Zaprojektowany przez brazylijsko-amerykańską firmę Solinftec zajmującą się technologią rolniczą, Solix Sprayer będzie produkowany przez McKinney Corporation z siedzibą w stanie Indiana. Podobnie jak istniejący już robot Solix Scout firmy Solinftec – który kontroluje i raportuje uprawy, ale ich nie spryskuje – jest zasilany przez cztery pokładowe panele słoneczne.

Opryskiwacz poruszający się autonomcznie w tę i z powrotem po zasianych polach wykorzystuje zestaw zintegrowanych czujników do skanowania „od korzeni do liścia” każdej rośliny, nad którą przejeżdża. Jeśli pokładowy system AI Alice ustali, że roślina to chwast, zostanie na nią selektywnie zastosowany herbicyd. Robot tworzy również cyfrową mapę pola, pokazującą, gdzie wykryto i potraktowano chwasty.

Według Solinftec pojedynczy robot opryskiwacza jest w stanie zarządzać do 100 akrów (40,5 hektara) ziemi uprawnej dziennie, w zależności od ukształtowania pola i ukształtowania terenu. Co więcej, wykorzystując system oświetlenia i akumulator ładowany przez panele słoneczne, opryskiwacz może pracować 24 godziny na dobę.

W obecnej formie opryskiwacz Solix jest zoptymalizowany do stosowania przy uprawach zbóż, takich jak pszenica, soja i kukurydza. Solinftec twierdzi, że w dotychczasowych badaniach w USA technologia była w stanie zmniejszyć zużycie herbicydów nawet o 70%.

Plany przewidują, że robot będzie dostępny na rynku w przyszłym roku.

Źródło: Solinftec