Przemysł Spotkań EXPO KATOWICE nie kończy się we wrześniu

Blisko 25 tys. metrów powierzchni wystawienniczych, 171 wystawców z 19 krajów i ponad 11 tys. osób, które odwiedziły wydarzenie. Do tego 6 konferencji, 34 panele dyskusyjne i przeszło 90 prelegentów. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE to największe w Europie i trzecie na świecie targi przemysłu ciężkiego. A przed nami jeszcze – w przyszłym roku – konferencje związane m.in. z przyszłością branży okołogórniczej i realnymi, a mniej deklaratywnymi działaniami na rzecz jakości powietrza. Tymczasem prezentujemy krótkie podsumowanie wydarzeń we wrześniu.

– Targi zmieniają się i ewoluują. Tylko nieliczni potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości globalnych zawirowań i wyzwań dekarbonizacji. Siłą EXPO KATOWICE jest elastyczność w budowaniu oferty dla naszych partnerów i uczestników organizowanych przez nas konferencji. Trudna do przecenienia jest również rola miasta Katowice, jako współgospodarza wydarzenia. Nie żyjemy od spotkania do spotkania, przez cały rok współpracujemy i reagujemy na potrzeby przemysłu – podkreśla Iwona Gramatyka, prezes zarządu spółki EXPO Katowice.

Przemysł Spotkań EXPO KATOWICE – bo tak brzmi pełna nazwa – to jedno z nielicznych wydarzeń na arenie europejskiej cieszące się tak wielkim zainteresowaniem firm i organizacji skupionych wokół przemysłu, przede wszystkim tego związanego z energetyką, przemysłem maszynowym i górnictwem (nie tylko węgla). – Nie tracimy naszego przemysłowego charakteru. W tym roku po raz pierwszy, i to już na etapie przygotowywania wydarzenia, organizowane były spotykania związane z potrzebami – zatrudniającej ponad 70 tys. pracowników – branży okołogórniczej. Okazało się to na tyle ważne, że dziś mamy już przygotowany cały cykl sympozjów, na których ci, którzy szukają nowych możliwości i rynków, będą się spotykać z tymi, którzy poszukują kooperantów i partnerów, żeby sprostać zamówieniom z rynku obronnego, kolejowego czy budowy infrastruktury krytycznej. Jestem przekonana, że przy wsparciu i współdziałaniu odpowiednich instytucji i organizacji polski przemysł okołogórniczy jest w stanie wygenerować olbrzymi potencjał w zakresie eksportu towarów i usług. I z jednej, i z drugiej strony stołu są nasi partnerzy, dlatego chcemy stworzyć platformę, która ułatwi im współpracę – podkreśla Iwona Gramatyka i dodaje: – Nie ma prostych rozwiązań, są tylko decyzje, które trzeba podjąć. Najważniejsze atuty, które mają firmy z tej branży, to kadra i doświadczenie, zaplecze produkcyjne i logistyczne.

To jest siła Śląska i argument w negocjacjach z inwestorami. Śląsk jest przygotowany na wyzwania związane z przemysłem. A EXPO Katowice dzięki współpracy z władzami Katowic, samorządem wojewódzkim i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią chce stworzyć przestrzeń wymiany informacji i zawiązywania współpracy kooperacyjnej.

– Katowice stały się nowoczesnym i bardzo istotnym miastem na mapie Polski, a także Europy. Tutaj jest tradycja przemysłowa i wydobywcza, ale też to, co narodziło się niedawno, czyli nowa gałąź przemysłu – Przemysł Spotkań. Śląsk był budowany na węglu i stali. Dziś w Katowicach dyskutujemy o kulturze, środowisku, sprawach światowych, jak na WUF11, czy o przyszłości przemysłu, jak dziś na EXPO. Dziękuję, że Państwo przyjeżdżacie do Katowic i uczestniczycie w spotkaniach i dyskusjach, które mają na celu służyć rozwojowi całego naszego kraju – zaznaczał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji targów było podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie powołania Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego. Inauguracja powstania konsorcjum pomiędzy śląskimi firmami i instytucjami służące prezentowaniu spójnej i atrakcyjnej oferty na rynek indyjski. Konsorcjum będzie również odpowiedzialne za zacieśnienie relacji biznesowych w obszarze handlu, przemysłu, energetyki i górnictwa.

W ciągu 40 lat istnienia targi EXPO KATOWICE wyewoluowały od targów skupionych wokół jednej branży do wszechstronności, która pozwala na szersze spojrzenie na to, co w gospodarce i przemyśle ważne. Zostawiamy to, co przez 40 lat było siłą napędową i gwarancją jakości naszych spotkań, i dodajemy nowe, oczekiwane przez naszych partnerów elementy, mam tu na myśli kobiety w przemyśle, ekspansję polskich firm, start-upy czy wreszcie problemy i wyzwania branży okołogórniczej.