Przedsiębiorcy Intermarché i Bricomarché przekazali darowiznę w wysokości 1 000 000 złotych na rzecz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zbiórka została zainicjowana w odpowiedzi na dramatyczną sytuację powodziową w południowo-zachodniej Polsce. Środki wpłacone przez przedsiębiorców na konto Fundacji Muszkieterów, którą współtworzą od ponad 20 lat, zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, niezbędnego do prowadzenia skutecznych i bezpiecznych akcji pomocowych. Uroczystość przekazania symbolicznego czeku miała miejsce 7 listopada 2024 roku (czwartek) w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W uroczystości uczestniczyli: Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Anna Wesołowska – Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP, Marek Feruga – Prezes Fundacji Muszkieterów, Sławomir Czarnecki – Prezes Grupy Muszkieterów w Polsce, Marek Sawa – Prezes sieci Bricomarché oraz Maciej Ćwikliński – Prezes sieci Intermarché.
Mobilizacja właścicieli sklepów w ramach Fundacji Muszkieterów mająca na celu pomoc osobom dotkniętym powodzią rozpoczęła się 16 września 2024 roku, w odpowiedzi na pierwsze doniesienia o zalaniach w Polsce. Dzięki hojnemu wsparciu przedsiębiorców zrzeszonych w Grupie Muszkieterów, udało się szybko zgromadzić imponującą kwotę 1 miliona złotych. Marek Feruga, Prezes Fundacji Muszkieterów, podkreślił:
Jestem niezwykle wdzięczny za wsparcie, jakie okazały moje koleżanki i koledzy prowadzący sklepy Intermarché i Bricomarché oraz nasi klienci. Zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz strażaków ochotników, którzy w tak znaczącym stopniu przyczynili się do ratowania mienia i życia osób dotkniętych tegoroczną powodzią. To wspólne działanie dowodzi, że w obliczu kryzysu potrafimy się zjednoczyć i wzajemnie wspierać. Każda złotówka, którą udało nam się zebrać, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa podczas akcji ratunkowych oraz ochrony życia ludzi.
Niecałe dwa miesiące po rozpoczęciu zbiórki, 7 listopada 2024 roku, Fundacja Muszkieterów, w imieniu wszystkich przedsiębiorców Grupy, przekazała całą zebraną kwotę Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Fundusze te będą przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu dla strażaków, takiego jak bielizna termiczna, rękawice ochronne oraz specjalistyczne obuwie, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo ratowników podczas akcji ratunkowych.
Wsparcie lokalnych społeczności w trudnych chwilach jest dla nas priorytetem. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do poprawy warunków pracy strażaków, którzy niosą pomoc w sytuacjach kryzysowych. To nie tylko inwestycja w sprzęt, ale także w ludzi, którzy w trudnych momentach są zawsze pierwsi na miejscu.
– dodał Sławomir Czarnecki, Prezes Grupy Muszkieterów w Polsce.
Dzięki wsparciu przedsiębiorców Intermarché i Bricomarché Związek OSP RP będzie mógł jeszcze skuteczniej reagować na potrzeby osób dotkniętych przez powódź i inne zdarzenia. Każda pomoc, jaką otrzymujemy, ma ogromne znaczenie, a ta darowizna pozwoli nam poprawić jakość działań ratunkowych oraz zapewnić bezpieczeństwo strażakom ochotnikom, którzy codziennie ryzykują swoje życie dla dobra drugiego człowieka.
– powiedział Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Grupa Muszkieterów zorganizowała również cztery transporty humanitarne z ramienia polskiego biznesu z produktami pierwszej potrzeby, takimi jak woda, żywność i środki czystości. Transporty, które wyruszały z centrów logistycznych w Swadzimiu i Mysłowicach, dotarły do miejscowości najbardziej dotkniętych powodzią, takich jak Głuchołazy, Jelenia Góra, Nysa i Świdnica. Ponadto bezpośrednio z Grupy Muszkieterów we Francji zostało przekazane Bankom Żywności ponad 130 palet z artykułami spożywczymi i higienicznymi.
Sławomir Czarnecki, Prezes Grupy Muszkieterów skomentował:
Nasze działania w zakresie pomocy humanitarnej są integralną częścią naszej misji. Chcieliśmy, aby osoby dotknięte powodzią miały dostęp do podstawowych dóbr, które są im niezbędne do normalnego funkcjonowania w trudnych warunkach
Równolegle z działaniami centrali, w pomoc zaangażowali się także przedsiębiorcy Grupy z punktów sprzedaży w całym kraju. Transporty indywidualnie przygotowywane przez właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché były dostosowywane do zapotrzebowania zgłaszanego przez przedsiębiorców z południowej Polski. Dodatkowo, w sklepach przeprowadzono specjalne zbiórki pieniężne do skarbonek przy kasach oraz zbiórki rzeczowe we współpracy z lokalnymi organizacjami charytatywnymi, co przyczyniło się do dalszego wsparcia osób dotkniętych katastrofą. Marek Feruga podsumował
Wierzymy, że poprzez zaangażowanie lokalnych społeczności możemy wspólnie budować silniejsze i bardziej odporne na kryzysy społeczeństwo.
Grupa Muszkieterów nie zapomniała również o zwierzętach, które ucierpiały w wyniku powodzi. Do miejscowości takich jak Jelenia Góra, Nysa czy Świdnica wysłano palety karmy dla zwierząt, które trafiły do lokalnych schronisk i organizacji. Pracownicy tych instytucji, często z narażeniem życia, ratowali czworonogi z terenów dotkniętych powodzią, zapewniając im niezbędną opiekę i wsparcie w trudnych warunkach.
Pomoc w liczbach:- 1 000 000 zł – środki zgromadzone na koncie Fundacji Muszkieterów przez właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché- 475 zaangażowanych przedsiębiorców- 268 – liczba jednostek OSP będących beneficjentami przekazanej darowizny150 palet z pomocą humanitarną dla potrzebujących przekazanych w pierwszych dniach powodzi- 4 tiry z artykułami pierwszej pomocy od centrali Grupy Muszkieterów we Francji
Informacje o Grupie Muszkieterów w Polsce
Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem blisko 500 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. W 2023 r. obroty Grupy Muszkieterów wyniosły 10,3 mld złotych. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Grupa Muszkieterów jest regularnie nagradzana w licznych konkursach i rankingach, m.in. w rankingu najlepszych polskich pracodawców tygodnika „Wprost” (28. miejsce w 2023 r.), na Liście 2000 dziennika „Rzeczpospolita”, czyli w zestawieniu największych firm w Polsce (47. pozycja wg. danych za 2021 r.), w rankingu „1000 największych firm w Polsce” „Gazety Finansowej” (47. miejsce w 2020 r.), w zestawieniu Najwięksi money.pl (48. pozycja w 2021 r.), w ramach nagród TOP Franczyzobiorca 2022 czy w rankingu „30 najpopularniejszych franczyz” magazynu „Franczyza & Biznes” (16. miejsce w 2021 r.). Muszkieterowie są obecni w 4 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii i Portugalii.Więcej informacji o Grupie Muszkieterów, Intermarché oraz Bricomarché w Polsce znajduje się na stronach: www.muszkieterowie.pl, www.intermarche.pl i www.bricomarche.pl.
Dodatkowych informacji udziela:
Bartłomiej TarłowskiMenadżer ds. Komunikacji Korporacyjnej i Rozwoju FranczyzyITM Polska sp. z o.o., ul. św. Mikołaja 5Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórnetel.: +48 519 317 285e-mail: bartlomiej.tarlowski@muszkieterowie.com
Informacje o Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnopolskim, samorządnym, trwałym stowarzyszeniem, które zrzesza ponad 16 tysięcy OSP i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych. Związek jest kontynuatorem chlubnych tradycji ruchu strażackiego wyrażających się w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie. W Ochotniczych Strażach Pożarnych działa około 700 tysięcy członków, w tym niemal 250 tysięcy strażaków ratowników mogących brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, ponad 82 tysiące dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat tworzących ponad 6,5 tysiąca Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz prawie 70 tysięcy kobiet w strukturach OSP.Ponad 5,5 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego (KSRG).STRAŻACY–OCHOTNICY systematycznie nabywają wiedzę, doskonalą swoje umiejętności praktyczne. Uczestniczą, samodzielnie lub wspólnie z PSP, w różnego rodzaju akcjach związanych z działaniami ratowniczymi lub usuwaniem skutków pożarów, miejscowych zagrożeń (klęsk żywiołowych, wypadków, awarii i katastrof) oraz innych zdarzeniach.Z ponad 16 tysięcy istniejących Ochotniczych Straży Pożarnych obecnie uprawnionych jest – czyli posiadających wiedzę, umiejętności praktyczne oraz niezbędne kwalifikacje ratowników, a także sprzęt ratowniczy do realizacji specjalistycznych działań w następujących zakresach ratownictwa:- gaśniczego – prawie 14 500 jednostek OSP- technicznego i drogowego – ponad 6 700 jednostek OSP- powodziowego i nawodnego – prawie 3 200 jednostek OSP- chemicznego i ekologicznego – prawie 800 jednostek OSP ponad- medycznego tj. kwalifikowanej pierwszej pomocy – prawie 7 500 jednostek OSP- wysokościowego – prawie 900 jednostek OSP- wodnego – prawie 3 800 jednostek OSP- poszukiwawczo-ratowniczego – prawie 4 500 jednostek OSP- inne – ponad 800 jednostek OSPZwiązek OSP RP wykonuje zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwija działalność artystyczną i sportową w Ochotniczych Strażach Pożarnych, ale przede wszystkim to organizacja wolontariuszy.