Property Forum 2024: Ważni gracze na rynku nieruchomości zapowiedzieli nowe inwestycje

Warszawa, 18.09.2024 r. – Property Forum w Warszawie dobiegło końca. Przez dwa intensywne dni zaproszeni eksperci dyskutowali i szukali odpowiedzi na pytanie, w co warto inwestować. W wydarzeniu wzięli udział szefowie i właściciele największych firm z rynku nieruchomości oraz przedstawiciele Rządu RP i władz samorządowych. Na scenie Property Forum deweloperzy i inwestorzy ogłosili plany nowych projektów i inwestycji, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju branży.

Ponad 1000 uczestników, blisko 130 prelegentów, 20 sesji tematycznych, gala wręczenia nagród oraz kluczowe wnioski i opinie – tak w skrócie można podsumować 14. edycję Property Forum, która odbyła się pod hasłem „JUMP TO THE FUTURE”.

– Agenda naszego spotkania obejmowała wiele ważnych tematów, ale w tym roku szczególnie mocno skupiliśmy się na zielonej transformacji budownictwa
i nieruchomości, która musi zadziać się szybko, przebiec sprawnie i zrealizować bardzo konkretne cele – choćby w postaci zeroemisyjnych budynków
w perspektywie już 2030 roku. Dlatego już w styczniu br. powołaliśmy Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa, które podczas Property Forum spotkało się po raz trzeci, ale tym razem po to, by prowadzić realny dialog
z przedstawicielami rządu – mówi Małgorzta Burzec-Lewandowska, współautorka programu Property Forum, redaktorka naczelna PropertyDesign.pl, zastępczyni redaktora naczelnego PropertyNews.pl.

– Obecni na naradzie Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwojui Technologii oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnieśli się do wszystkich 10 postulatów wypracowanych przez członków Forum. Zadeklarowali chęć współpracy i kontynuowania dialogu – dodaje Robert Posytek, redaktor naczelny PropertyNews.pl i współautor programu Property Forum 2024.

Inwestorzy, inwestycje, kapitał

Sesję inauguracyjną 14. edycji Property Forum otworzyła dyskusja na temat scenariuszy przyszłości w kontekście perspektyw dla Polski, gospodarki i nieruchomości oczami tych, którzy odnieśli sukces i wyznaczają trendy.
W rozmowie udział wzięli m.in.: Robert Dobrzycki, dyrektor i współwłaściciel Panattoni w Europie, Indiach i na Bliskim Wschodzie; Anna Duchnowska, Managing Director Invesco Real Estate; Maciej Dyjas, partner Griffin Capital Partners; Andrew Knight, Global AI, Data, and Tech Lead RICS; Mikołaj Konopka, członek zarządu Dom Development, prezes Euro Styl; Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Grupy Landeskrone oraz Adam Ponichtera, dyrektor DATA4 Group.

Polska ma mocne fundamenty do dalszego wzrostu gospodarczego. Aby przyciągnąć większe inwestycje, konieczna jest stabilność prawno-podatkowa i rozwinięcie lokalnego rynku kapitałowego mówił Maciej Dyjas, partner Griffin Capital Partners podczas sesji inauguracyjej.

Jak podkreślał Dyjas, kluczowe dla utrzymania tego trendu są zarówno mocne fundamenty makroekonomiczne, jak i stabilne otoczenie prawno-podatkowe.

Najważniejsze są te elementy, które stymulowały wzrost Polski przez ostatnie 30 lat. Polska to duży kraj, który leży blisko Niemiec i posiada duży zasób siły roboczej mówił partner Griffin Capital Partners, zaznaczając, że te czynniki geograficzne i demograficzne odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu zagranicznych inwestorów.

Jednym z najważniejszych wskaźników, na który zwracają uwagę inwestorzy, jest prognozowany wzrost PKB w najbliższych latach. Według Macieja Dyjasa, Polska pod tym względem ma dobre prognozy, co stawia ją w korzystnym świetle na tle innych krajów europejskich i przemawia za Polską jako atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału.

Nieruchomości komercyjne: deweloperzy znaleźli nową niszę

Podczas Property Forum 2024 nowy kierunek rozwoju zapowiedział największy w Europie deweloper nieruchomości przemysłowych – Panattoni.

– Pracujemy w tej chwili nad stworzeniem podkomórki poświęconej obiektom typu „data centers” – zdradził Robert Dobrzycki, dyrektor generalny, współwłaściciel Panattoni w Europie, Indiach i na Bliskim Wschodzie.

– Centra danych mają olbrzymią perspektywę. Jeśli nie zadziałamy w tym sektorze dziś, to ktoś inny to zrobi i będzie większy niż my teraz w segmencie logistycznym – przyznał Robert Dobrzycki.

– Tak długo, jak PKB na świecie będzie rosło – liczba magazynów też będzie wzrastać – dodał.

Inwestor z tej branży, Adam Ponichtera,  dyrektor generalny Grupy Data4
w Polsce, która w ubiegłym roku otworzyła pierwsze centrum danych w naszym kraju uważa, że rynek „data centers” w Polsce urośnie do 2030 roku trzykrotnie. Skąd takie prognozy?

– To z Polski mają być prowadzone operacje i świadczone usługi dla dużej części krajów Europy Środkowej – powiedział Adam Ponichtera.

Dyrektor dodał też, że światowi gracze zmieniają strategię i zamiast budować własne zaplecze wolą korzystać z infrastruktury wynajętej.

– To niesie ze sobą ogromne możliwości dla deweloperów, którzy mogą stać się generalnymi wykonawcami centrów danych oraz brać udział w ich zarządzaniu – dodał.

W co jeszcze warto inwestować na rynku nieruchomości komercyjnych?

– „Beds and sheds” to segment, który rządzi na europejskim rynku nieruchomości. Inwestorzy, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, chcą inwestować kapitał w projekty mieszkaniowe, wielorodzinne, hotelowe i studenckie, a także w całościowe magazyny zaprojektowane tak, aby zaspokoić rosnący rynek e- commerce – stwierdził Kamil Kowa, dyrektor Savills Poland.

Nieruchomości mieszkaniowe: czy nowe programy pobudzą rynek?

Mikołaj Konopka, członek zarządu Dom Development, podczas sesji inaugurującej, pozytywnie ocenił rządowe programy mieszkaniowe, ale skrytykował sposób ich wdrażania. Według niego, inicjatywy wspierające rodziny wielodzietne są krokiem w dobrym kierunku, szczególnie w sytuacji, gdy wysokie stopy procentowe uniemożliwiają wielu Polakom zaciągnięcie kredytu.

– W przypadku rodzin wielodzietnych to są bardzo dobre inicjatywy, szczególnie kiedy stopy procentowe są na tak wysokim poziomie, a zaciągnięcie kredytu oraz jego spłata są praktycznie niemożliwe – tłumaczył Konopka.

Jednak pomimo dobrych intencji rządu, ekspert widzi wiele problemów w realizacji tych programów. Zwraca uwagę, że kluczowe jest, aby publiczne fundusze trafiały bezpośrednio do osób potrzebujących.

– Te programy muszą być absolutnie dobrze skrojone. Nie mogą wspierać publicznymi pieniędzmi inwestorów – podkreślał Konopka.

Według Konopki istotnym problemem jest sposób, w jaki rząd komunikuje swoje inicjatywy. Uważa, że obecnie wprowadzają one więcej zamieszania niż korzyści, co negatywnie wpływa na rynek.

– Dzisiaj to, co widzimy, jest bardzo szkodliwe dla rynku, ponieważ wstrzymuje i ogranicza popyt na mieszkania, który teoretycznie mógłby się realizować – wyjaśnił ekspert.

Zapytany o obecne wyzwania dla deweloperów, Konopka wskazał na problemy związane z podażą, które wynikają z nieprzewidywalności administracyjnej i trudności w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń.

– Chcielibyśmy działać w przewidywalnym otoczeniu, które pozwoli nam uruchamiać nowe inwestycje, a z tym wiążą się wszelkiego rodzaju decyzje administracyjne – tłumaczył.

Ekspert podkreślił też, że administracja publiczna działa zbyt wolno i chaotycznie, co negatywnie wpływa na tempo realizacji inwestycji. Problemy w planowaniu przestrzennym oraz długotrwałe procesy decyzyjne skutecznie hamują rozwój rynku mieszkaniowego.

Nieruchomości premium odporne na trudności gospodarcze

Szerokie perspektywy rysują się przed rynkiem mieszkań premium. Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes grupy Landeskrone, przyznał, że widzi bardzo duży potencjał w tym sektorze.

– Jest tu stabilna sytuacja i coraz więcej inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych – zauważył.

W porównaniu z innymi rynkami europejskimi, polski rynek nieruchomości premium pozostaje odporny na trudności gospodarcze. – W Niemczech deweloperka przeżywa zadyszkę,  w Polsce tego nie czujemy – podkreślił.

Większość klientów w segmencie nieruchomości premium to osoby płacące gotówką. Co więcej, często nie ograniczają się do zakupu jednego lokalu, lecz inwestują w kilka jednocześnie. Dodał, że taka sytuacja jeszcze bardziej wzmacnia rynek luksusowych nieruchomości w Polsce, zapewniając mu stabilność i perspektywy wzrostu w nadchodzących latach.

Najlepsi z najlepszych

Dopełnieniem Property Forum była gala, która odbyła się pod koniec pierwszego dnia wydarzenia. Podczas tej uroczystości przyznano nagrody finalistom dwóch konkursów: Prime Property Prize oraz PropTech Festival. Prime Property Prize wyłoniło firmy i projekty, które w ciągu ostatniego roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osoby, których wybitne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. W tym roku nagrody trafiły do Miasta Łódź, Echo Investment, LCP Properties, 7R, Grupy Arche, Noho Investment, Volvo Tech Hub, Action, InPost, Hampton by Hilton, Griffin Capital Partners, AXI IMMO, Doki Living, LIXA D i E, Sky Tower oraz Waldemara Olbryka.

Natomiast w ramach konkursu PropTech Festival, skierowanego do twórców innowacyjnych technologii dla nieruchomości, nagrodzono: Outline Ai autorów systemu do zagospodarowania hal magazynowych wykorzystującego sztuczną inteligencję; Rebench pomysłodawców platformy technologicznej dla cyrkularnego obiegu mebli i elementów wyposażenia we wnętrzach komercyjnych oraz Zero Waste Expert twórców aplikacji do zarządzania zasobami biurowymi.

14. edycja Property Forum, największej w Polsce konferencji poświęconej nieruchomościom komercyjnym i mieszkaniowym, odbyła się w terminie 16-17 września 2024 r., w hotelu Sheraton Grand Warsaw. Organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca portali PropertyNews.pl i PropertyDesign.pl oraz organizator takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy i 4 Design Days.

Więcej informacji pod adresem: www.propertyforum.pl.


Informacje o Grupie PTWP

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości jest firmą działającą wobszarze zintegrowanych rozwiązań w zakresie komunikacji i nowych mediów, jej aktywność skupia się na rynku internetowym. Wydawca branżowych portali m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, portalsamorzadowy.pl, pulsHR.pl, farmer.pl oraz czasopism jak np. Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł.

Grupa PTWP zajmuje się organizacją kongresów, konferencji, seminariów iwydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym –European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej. W skład Grupy PTWP wchodzi także spółka PTWP Event Center zarządzająca Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Halą Widowiskowo-Sportową Spodek wKatowicach. W 2024 roku akcje spółki Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA (PTWP) zadebiutowały na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Zapraszamy do odwiedzenia: www.ptwp.pl