Praca w branży elektronicznej to dobry interes

Zatrudnienie, rozwój, utrzymanie… to kwestie podstawowe dla osób w każdym wieku. Wśród branż, które oferują szczególnie dobre warunki pracy warto zwrócić uwagę na sektor elektroniczny opisany ostatnio przez samorządową inicjatywę Invest in Pomerania w raporcie Focus on Electronics Sector in Pomerania.

Branża elektroniczna jest beneficjentem przemian technologicznych. Sektor zatrudnia w Polsce 175 500 pracowników, z czego ponad 14 000 w firmach z pomorskiego i te liczby rosną. Co więcej, ponad 1/5 zatrudnionych w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych wybrało właśnie ten region, co plasuje go na pozycji krajowego lidera.

Z kolei branża IT oferuje atrakcyjne środowisko dla ponad 13 000 programistów etatowych i 12 000 freelancerów. Mimo że łączna liczba wydaje się imponująca, prognozy wskazują na 20-30-tysięczny niedobór specjalistów na rynku. Jak zatem wypełnić tę lukę?

Miejsca pracy w elektronice pod lupą

W tegorocznej edycji badania Randstad Employer Brand Research, w którym respondenci z całego świata oceniają atrakcyjność miejsc pracy, niemal co drugi respondent (47%) uważa, że sektor elektroniczny oferuje atrakcyjną pracę, a wśród jego atutów wymieniane są m.in. dobra kondycja finansowa firm, świetna reputacja oraz stabilność zatrudnienia. To jednak nie wszystko. Z perspektywy pracowników równie ważne są możliwości rozwoju w organizacji. Z kolei kwartalne badanie Randstad – Monitor Rynku Pracy – pokazuje wyraźnie, że powyższe czynniki przesądzić mogą o migracji wewnątrz segmentu. I dotyczy to nie tylko specjalistów czy managerów, ale także pracowników fizycznych, szczególnie z kwalifikacjami technicznymi. O ile średnio w ciągu półrocza miejsca pracy zmienia 21% polskich pracowników, o tyle wśród inżynierów ten odsetek sięga 41%, a wśród mistrzów i brygadzistów – 26%.

Gwarancje rozwoju w cenie

Jak wynika z badania, pracownikom zależy na rozwoju zawodowym przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Twierdzi tak niemal co drugi respondent. Dla części zatrudnionych to także szansa na lepsze wynagrodzenie (44 %), ale również możliwość utrzymania pracy w dłuższej perspektywie (35%). Większość badanych chce się rozwijać poprzez otrzymywanie nowych zadań i obowiązków od pracodawców. Potrzebuje także motywującego poczucia docenienia ze strony szefa i współpracowników. 37% liczy także, że pracodawca pozwoli im uczestniczyć w szkoleniach i kursach, które podnoszą kwalifikacje. Natomiast 36% pracowników chce też zdobywać certyfikaty i uprawnienia, które przydadzą im się w przyszłości.

Strategia korzyści obu stron

Jak podkreślają eksperci rynku pracy, którzy współtworzyli raport Focus on Electronics Sector in Pomerania, firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego, ze względu na branżową specyfikę, poszukują pracowników o konkretnych kwalifikacjach, ale też zapewniają wsparcie w rozwoju kompetencji. Z ich perspektywy utrzymywanie wykwalifikowanych pracowników jest tak samo istotne, jak ich pozyskiwanie. Pomorscy Liderzy branży, Flex, Lacroix czy Intel, prowadzą patronackie kierunki studiów i klasy w szkołach średnich, by zapewnić przyszłej kadrze doskonalenie zawodowe, a także umożliwić rozwój w upragnionym kierunku. Z perspektywy pracodawcy wykwalifikowana kadra, pragnąca stale poszerzać swoje kompetencje i wiedzę, jest bezcenna. Powyższa strategia przynosi obopólne korzyści: wzmacnia markę pracodawcy i sprawia, że łatwiej jest przekonać kandydatów do pracy w firmie o dobrej renomie, która dba o rozwój swoich pracowników. Szczególnie gdy zapotrzebowanie na nich jest tak wysokie, jak obecnie na pomorskim rynku pracy. Ponadto pracodawcy prowadzą na co dzień audyty kompetencji, by rozeznać się w umiejętnościach załogi, rozpoznać niedobory kwalifikacyjne, ale też zachęcać pracowników o unikalnych umiejętnościach, aby dzielili się swoją wiedzą z innymi członkami zespołów. Takie holistyczne podejście wydaje się najsłuszniejszym przy obecnym, niezwykle dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowaną kadrę sektora elektronicznego.

Perspektywy rozwoju branży elektronicznej przybliżają autorzy raportu Focus on Electronics Sector in Pomerania. Swoimi doświadczeniami podzieliły się w nim firmy, które już zdecydowały się na lokowanie inwestycji na Pomorzu. Publikacja skupia się na ogólnoświatowych trendach technologicznych w sektorze elektronicznym oraz rozwoju tego sektora na Pomorzu. Może być też drogowskazem dla nowych firm, które rozważają lokowanie biznesu w regionie i analizują takie czynniki, jak dostępność wykwalifikowanej kadry. Raport został przygotowany przez zespół Invest in Pomerania – samorządową inicjatywę koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza – we współpracy z kluczowymi firmami działającymi w szeroko rozumianym sektorze elektronicznym: Flex, Lacroix Electronics, Aptiv, Intel, Radmor. Za tematykę związaną z rynkiem pracy odpowiedzialna była firma Randstad – światowy lider sektora usług HR. 


O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 150 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie www.jobs.livemorepomerania.com.  

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhubpomerania.com), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com).