(Warszawa, 15.05.2025) – Forum Kobiet w Logistyce wybrało „Mistrzów ESG w Logistyce 2025”. Celem wyróżnienia jest promowanie dobrych praktyk w obszarze ESG i działalności zgodnie ze zrównoważonym rozwojem a przede wszystkim wyróżnienie firm, które wzorcowo wdrażają strategie ESG w swoich organizacjach. Organizatorką konkursu „Mistrz ESG w Logistyce” jest Beata Trochymiak, twórczyni i organizatorka Forum Kobiet w Logistyce. Konkurs powstał z inicjatywy społeczności liderek zgromadzonej wokół Forum.
Temat ESG w logistyce został wpisany na stałe w agendę Forum Kobiet w Logistyce w roku 2022. Od ESG nie ma ucieczki. Dyrektywa CRSD dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju obowiązuje od grudnia ub.r. Nakłada ona wymogi co do obowiązków raportowania niefinansowego z działań w obszarze ESG (Environmental, Social, Corporate Governance). Obowiązek ten ma być rozszerzany od 2024 roku o kolejne przedsiębiorstwa,
w zależności od wielkości i spełniających określone kryteria m.in. wielkości zatrudnienia
i przychodów. Należą do nich także firmy z branży TSL.
– To Be Fair wobec środowiska naturalnego – jak to bardzo wpisało się w tegoroczne Forum Kobiet w Logistyce. Statuetki i wyróżnienia Mistrza ESG w Logistyce wręczyliśmy już po raz 4. Świadomość jaką mają firmy w zakresie wpływu swoich działalności jest ogromna i można śmiało powiedzieć, że zasady zrównoważonego biznesu stają się standardem w logistyce. Bez nich nie ma rozwoju. Dlatego tym bardziej warto wyróżniać tych, którzy angażują się w ochronę klimatu, poprawę życia społeczności lokalnych oraz budują kultury swoich organizacji w oparciu o najwyższe wartości – skomentowała Beata Trochymiak, twórczyni wyróżnienia i organizatorka Forum Kobiet
w Logistyce.
Kto jest Mistrzem ESG w Logistyce 2025
Do udziału w konkursie mogły zgłaszać się firmy będące uczestnikami rynku logistycznego. Zgłoszenia dokonywano za pomocą ankiety, w której należało opisać swoje projekty w zakresie ESG. Oceny projektów i działalności zgłoszonych do konkursu dokonała Kapituła, powołana przez organizatorkę Forum Kobiet w Logistyce – Beatę Trochymiak, w skład której wchodzą: Aleksandra Zielińska, Marketing Manager Poland & Ukraine w IVECO Poland, dr Marta Szymborska, Menedżerka ds. Komunikacji, PR i ESG / Head of Communication, PR & ESG w GS1 Polska oraz Beata Konecka, niezależna ekspertka w zakresie ESG, CSR, komunikacji i PR w logistyce.
W drodze punktacji wybrano zwycięzców. Tytuł „Mistrza ESG w Logistyce 2025” otrzymały firmy:
Marathon Logistics – Mistrz ESG w Logistyce 2025 w kategorii (E) Environmental
Marathon Logistics od lat konsekwentnie realizuje strategię minimalizowania wpływu transportu drogowego na środowisko. Kluczowym filarem jest eco-driving. Szkolenia obejmują ponad 500 kierowców i są regularnie powtarzane. W 2024 roku średnie spalanie floty w firmie, która obejmuje ponad 350 zestawów wyniosło 21,42 l/100 km przy średniej w branży wynoszącej 24–27 l/100 km. To tysiące ton CO₂ mniej w skali roku. Dodatkowo projekt ten realnie przełożył się na kulturę pracy kierowców, większe bezpieczeństwo na drogach oraz obniżenie kosztów operacyjnych firmy. Firma wdrożyła też projekt up-cyklingowy „Drugie życie dla plandek”, w ramach którego zużyte plandeki przekazywane są do produkcji m.in. plecaków i toreb.
DSV – Mistrz ESG w Logistyce 2025 w kategorii (S) Social
Działając globalnie, DSV uwzględnia potrzeby lokalne. Granty na lokalną działalność społeczną, które DSV stworzył, umożliwiły pracownikom 19 centrów magazynowych w Polsce realizację
i wsparcie wskazanych przez nich projektów społecznych. Każdy grantobiorca był zobowiązany do przedstawienia raportu końcowego, dzięki czemu firma zrealizowała też cel edukacyjny.
Program jest kontynuowany w 2025 roku. Liczba zgłoszeń do drugiej edycji zwiększyła się o 100%.
No Limit – Mistrz ESG w Logistyce 2025 w kategorii (G) Corporate Governance
No Limit zaktualizował swój Kodeks etyczny. Dodatkowo opracował Kodeks Postępowania dla Dostawców. W ramach Raportu ESG, firma przeprowadziła proces podwójnej istotności, który pozwolił jej wyłonić obszary, na które ma największy wpływ. W rankingu EcoVadis, No Limit poprawił wynik o 3 punkty, osiągając 63 punkty, co oznacza, że uzyskał lepszy wynik niż 78% firm
w tym obszarze usług. W organizacji wdrożono też narzędzie dla sygnalistów. Firma szkoli pracowników z zakresu identyfikacji mobbingu, przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu.
– W tym roku projekty zgłoszone do wyróżnienia wskazywały na wyraźny postęp w obszarze zrównoważonego rozwoju i prowadzenia zrównoważonych usług. Firmy podchodzą kompleksowo do tego tematu, obejmując wszystkie obszary aktywności w swoich organizacjach. Wyraźnie widać, że to już nie są hasła, ale praktyczny wydźwięk i skutki, które odczuwamy na drodze, w obsłudze nas jako klientów, a nawet w branży fashion – torby uszyte z plandek. Projekty są nie tylko innowacyjne, ale też zaskakujące – powiedziała Beata Trochymiak.
O konkursie „Mistrz ESG w Logistyce roku”
Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie punktacji udzielonej niezależnie przez każdą z członkiń kapituły, a suma wszystkich punktów – czyli największa ich liczba, wskazała najlepszych. Udział
w konkursie był otwarty i bezpłatny, w którym można było zgłosić projekty w 3 kategoriach: ochrony klimatu (E), działalności społecznej (S) i ładu korporacyjnego (G).
13. Forum Kobiet w Logistyce odbyło się w dniach 12 i 13 maja w Gdańsku pod hasłem „To Be Fair”. Wyróżnienia i statuetki „Mistrzowie ESG w Logistyce” zostały wręczone zwycięzcom 12 maja 2025r.
(na zdj. laureaci tytułu Mistrz ESG w Logistyce 2025)