Porter Bałtycki połączył trzy browary

Tej zimy trzy polskie browary rzemieślnicze postanowiły połączyć siły, żeby dobitniej pokazać wyjątkowość Porteru Bałtyckiego.

Okazją do współpracy browarów PINTA, Trzech Kumpli i Widawa jest przypadająca na 18 stycznia 2025 roku 10. edycja Święta Porteru Bałtyckiego (Baltic Porter Day). Po konsultacjach z inicjatorem tego święta, piwowarem i piwnym blogerem Marcinem Chmielarzem browary zdecydowały, że pod wspólną marką „Baltic Porter Day 2025” każdy z nich uwarzy inny, wyjątkowy Porter Bałtycki: chmielowy, żytni i wędzony. W sklepach będą one zapakowane w jeden wspólny zestaw degustacyjny z podkładkami i dedykowanym szkłem.

Piwowarski skarb Polski

Mówi Kuba Rosiek z Browaru Trzech Kumpli: Zdecydowaliśmy się na współpracę, aby wzmocnić przekaz o wyjątkowości tego piwa. Wspólnie uwarzyliśmy i prezentujemy trzy różne interpretacje stylu, by ukazać szerokie spektrum aromatów i smaków, jakie kryje to ciemne piwo degustacyjne. Pragniemy, aby każdy mógł odkryć swój ulubiony typ i, być może, zakochać się w Porterze Bałtyckim.

Mimo że Święto Porteru Bałtyckiego jest już cenione w piwnym świecie, to nadal Porter Bałtycki jest w naszym kraju lepiej znany tylko kilkuprocentowej grupie osób. Pod względem rozpoznawalności stylu porter zdecydowanie przegrywa z jasnymi lagerami, piwami smakowymi, a ostatnio też z piwami bezalkoholowymi.

Tymczasem od momentu odrodzenia tego stylu w Polsce po 2010 roku – wraz z rozwojem browarów regionalnych i rzemieślniczych – portery bałtyckie są uważane za piwowarski skarb Polski. Powszechnie używa się tego określenia, mimo że styl powstał na początku XIX wieku nie tylko na terenach dawnej Polski, ale też w innych krajach leżących nad Bałtykiem.

Najlepsze polskie piwa

Uznanie dla polskich porterów trudno uznać za przypadkowe, ponieważ portal Ratebeer, klasyfikujący piwa z całego świata, wśród 10 najlepszych piw z Polski wymienia obecnie 4 portery bałtyckie. W rankingach z poprzednich lat było ich jeszcze więcej.

W dorocznym Konkursie Piw Rzemieślniczych Kraft Roku od trzech lat tytuł najlepszego piwa w Polsce zdobywają właśnie portery: w 2021 roku był to „9th. Anniversary Barrel Aged” z Browaru Widawa, w 2022 roku „Porter 180” z Kultowego Browaru Staropolskiego, a w 2023 roku „Latający Jeleń” z Browaru Kazimierz.

Polskie browary zdobywają też dla porterów bałtyckich medale za granicą. Na rozstrzygniętym 28 listopada br. największym europejskim konkursie piwa European Beer Star w kategorii Porter Bałtycki złoto przypadło Browarowi Zamkowemu z Raciborza, a brąz browarowi Kormoran z Olsztyna. Tymczasem piwa nagrodzone w Polsce i za granicą to tylko wierzchołek góry lodowej, bo co roku w naszym kraju powstaje od 60 do ponad 140 premierowych porterów.

Mówi Wojtek Frączyk z Browaru Widawa: Warzenie Porteru Bałtyckiego podkreśla kunszt piwowarów, a jednocześnie daje wielkie pole do eksperymentowania. Dzięki temu powstają wersje imperialne, wędzone, mocno chmielone, leżakowane w beczkach po szlachetnych destylatach i winach czy też z różnorakimi dodatkami – na przykład wędzonymi śliwkami.

Zestaw na Święta

Wszystkie trzy portery z zestawu „Baltic Porter Day 2025” będą premierowe. W butelkach nie będą dostępne luzem. Wyłącznym dystrybutorem tych piw jest hurtownia OneMoreBeer. W sumie do sklepów trafi około 6 tys. zestawów. Będą one oferowane handlowi od 10 grudnia br. Zainteresowanie pubów udostępnioną wcześniej ofertą beczkową było tak duże, że wszystkie beczki z jubileuszowymi porterami zostały zarezerwowane na styczeń jeszcze przed końcem listopada.

Mówi Grzegorz Zwierzyna z Browaru PINTA: Porter Bałtycki zasługuje na jeszcze więcej powszechnego uznania niż ma go obecnie. Jest on wpisany w sposób wyjątkowy w historię naszego piwowarstwa. Jesteśmy najlepszymi specjalistami od tego stylu piwa na świecie. Warto o tym pamiętać nie tylko od święta.

Porter Bałtycki to mocne, ciemne piwo, szczególnie popularne w okresie zimowym. W Polsce jest warzone nieprzerwanie od początku istnienia tego stylu. W skład zestawu Baltic Porter Day 2025 wchodzą: Hoppy Baltic Porter z Browaru PINTA, Rye Baltic Porter z Browaru Trzech Kumpli i Smoked Baltic Porter z Browaru Widawa.