Mercedes-Benz Polska i Polska Grupa Farmaceutyczna ogłaszają podjęcie współpracy, w ramach której PGF zdecydowała się na długoterminowy wynajem floty samochodów elektrycznych Mercedes eSprinter, aby jeszcze efektywniej i w sposób bardziej zrównoważony transportować do aptek leki ratujące życie. – Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać innowacyjne rozwiązania w nurcie nowej mobilności, które przyczyniają się do rozwoju branży farmaceutycznej – komentuje Jan Zachel, National Key Account Manager, Mercedes-Benz Vans Polska. Jest to także pierwszy krok na drodze do elektryfikacji floty Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Umowa została podpisana na 4 lata.
Obserwujemy znaczne przyspieszenie w dynamice rozwoju e-mobilności w Polsce, zarówno w segmencie aut osobowych, jak i dostawczych. Coraz więcej przedsiębiorstw zakłada nisko- lub zeroemisyjność pojazdów w swoich strategiach ESG, co za tym idzie w ciągu kilku najbliższych lat udział elektryków w firmowych flotach będzie się zwiększał. Na drogę zielonej transformacji weszła także Polska Grupa Farmaceutyczna, której w wyniku współpracy, Mercedes-Benz Polska dostarczy 26 dostawczych samochodów elektrycznych eSprinter, wyposażonych w zabudowy izotermiczne, agregaty i specjalistyczne lodówki, spełniające rygorystyczne warunki przechowywania i przewożenia leków ratujących życie. Partnerstwo między Polską Grupą Farmaceutyczną a Mercedes-Benz Polska to nie tylko biznesowy kontrakt, to nowa era w dostawach leków w Polsce.
– Nasz kontrakt z Mercedes-Benz Polska stanowi dowód na zobowiązanie PGF do modernizacji swojej floty oraz zaangażowanie w elektromobilność. Jako lider branży dostaw farmaceutycznych pragniemy wytyczać kierunek zmian, dbając jednocześnie o zrównoważony rozwój i przyczyniając się do poprawy jakości życia społeczeństwa. Wspólnie otwieramy rozdział, w którym technologia i jakość idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Zrobiliśmy także krok w kierunku jeszcze wydajniejszej i bardziej ekologicznej dostawy leków do aptek, a także większego komfortu naszych kierowców. Nowoczesne pojazdy elektryczne dają nam pewność, że leki i wyroby medyczne przechowywane są w idealnych warunkach – mówi Dawid Stasiecki, Koordynator ds. floty w Polskiej Grupie Farmaceutycznej.
Oferta skrojona na miarę potrzeb
W portfolio Mercedes-Benz Vans już teraz można znaleźć szeroki wybór elektrycznych samochodów dostawczych, które ułatwiają przejście na elektryczny transport.
– eSprinter Furgon to pojazd, który redefiniuje standardy przestrzeni ładunkowej. Z przestrzenią ładunkową wynoszącą 11 m³, ładowność eSprintera to 848 kg przy pojemności powiększonej. Istotnym atutem jest fakt, że napęd elektryczny w żaden sposób nie ogranicza dostępnej przestrzeni. Zasięg eSprintera wynosi do 159 km wg normy WLTP (przy określonym wariancie akumulatora). Dzięki temu świetnie sprawdzi się w jeździe po mieście, jednocześnie w ciągu 25 minut będziemy w stanie naładować auto nawet do 80% baterii (w zależności od dostępnej infrastruktury ładowania) – wyjaśnia Jan Zachel, Mercedes-Benz Vans Polska.
Ponadto elektryczne vany dostawcze, takie jak eSprinter, są lokalnie bezemisyjne, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w miastach, a jednocześnie zapewnia kierowcom komfort jazdy dzięki cichej i wygodnej technologii. Warto też dodać, że samochody elektryczne mogą okazać się dużo prostsze w serwisowaniu, chociażby ze względu na brak części znanych z pojazdów z „tradycyjnym” silnikiem – takich jak chociażby filtr DPF, dwumasa czy rozrusznik. W miejskich warunkach wybór elektrycznego samochodu jest strzałem w dziesiątkę. Taki pojazd ma możliwość poruszania się buspasami i wjeżdżania do stref czystego transportu, a przy tym jest zawsze gotowy do pracy – nawet w ujemnych, zimowych temperaturach. Dodatkowym benefitem jest także bezpłatne parkowanie w miejskich strefach płatnego parkowania. Wszystkie te aspekty ułatwiają jazdę po mieście, co znacząco wpłynie np. na terminowość dostaw.
Dodatkowo dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Mój Elektryk”, przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie na zakup e-pojazdu w wysokości nawet do 70 000 złotych (na samochód w kategorii N1).
Współpraca między liderami takimi jak Mercedes-Benz Polska i Polska Grupa Farmaceutyczna, to połączenie branż, w których jakość, wydajność i ekologia odgrywają kluczową rolę, a celem jest rozwój zrównoważonego transportu i optymalizacja procesu dostarczania leków.
Najważniejsze informacje o Mercedes-Benz Group AG
Mercedes-Benz Group AG to jeden z odnoszących największe sukcesy koncernów motoryzacyjnych na świecie. Grupa obejmująca Mercedes-Benz AG jest jednym z największych oferentów samochodów osobowych luksusowych i klasy premium oraz samochodów dostawczych. Mercedes-Benz Mobility AG oferuje kredyty, leasing, abonamenty samochodowe, wynajem samochodów, zarządzanie flotą, usługi cyfrowe związane z ładowaniem i płatnościami, pośrednictwo w zakresie ubezpieczeń oraz innowacyjne usługi mobilnościowe. Założyciele firmy, Gottlieb Daimler i Carl Benz, przeszli do historii, konstruując w 1886 roku pierwszy samochód. Motywacją i zobowiązaniem dla Mercedes-Benz, jako pioniera motoryzacji, jest kształtowanie przyszłości mobilności w sposób bezpieczny i zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Firma stawia przy tym na innowacyjne i zielone technologie oraz na bezpieczne, wysokiej jakości pojazdy, które fascynują i zachwycają. Mercedes-Benz nieprzerwanie inwestuje w rozwój wydajnych napędów oraz wyznacza kierunek ku całkowicie elektrycznej przyszłości: Marka z trójramienną gwiazdą dąży do osiągnięcia celu, jakim jest motoryzacja w pełni elektryczna – wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Obierając ten strategiczny cel – przejście od „Electric first” do „Electric only” – Mercedes-Benz przyspiesza transformację prowadząca do motoryzacji bezemisyjnej i opartej na oprogramowaniu. Ponadto przedsiębiorstwo intensywnie rozwija rozwiązania w zakresie inteligentnej łączności sieciowej swoich pojazdów i autonomicznej jazdy, a także nowe koncepcje mobilności. Odpowiedzialność za społeczeństwo i środowisko naturalne Mercedes-Benz postrzega jako wyzwanie oraz zobowiązanie. Mercedes-Benz oferuje swoje pojazdy i usługi w niemal wszystkich krajach świata, a jego zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Europie, Ameryce Północnej i Łacińskiej, Azji oraz Afryce. Oprócz Mercedes-Benz, najcenniejszej na świecie luksusowej marki motoryzacyjnej (źródło: badanie Interbrand, 20.10.2021 r.), oraz Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach, Mercedes EQ i Mercedes me, portfolio marek obejmuje również marki Mercedes-Benz Mobility: Mercedes-Benz Bank, Mercedes-Benz Financial Services i Athlon. Przedsiębiorstwo notowane jest na giełdach we Frankfurcie i Stuttgarcie (skrót giełdowy MBG). W 2020 roku koncern zatrudniał łącznie ok. 288 500 pracowników i sprzedał 2,8 mln pojazdów. Obroty w tym okresie kształtowały się na poziomie 154,3 mld euro, a zysk operacyjny EBIT wyniósł 6,6 mld euro.