Pilkington Mirai™ zweryfikowane jako szkło architektoniczne o najniższym śladzie węglowym

Szkło architektoniczne Pilkington Mirai™ produkowane przez NSG Group zostało zweryfikowane przez niezależne organizacje jako produkt o niższym śladzie węglowym o 52% w porównaniu z konkurencyjnymi produktami, co potwierdza jego status jako szkła o najniższym śladzie węglowym w tej kategorii. Niezależna weryfikacja została uruchomiona w październiku ubiegłego roku, a jej wyniki dostępne są w nowej Deklaracji Środowiskowej Produktu (EPD).

Szkło Pilkington Mirai™ zostało opracowane w wyniku serii pierwszych na świecie prób koncepcyjnych wykorzystania alternatywnych paliw w produkcji szkła, przeprowadzonych przez Grupę NSG. Pionierskie próby podjęto, aby osiągnąć certyfikowany cel neutralności węglowej do 2050 roku, zgodnie z Science Based Targets Initiative (SBTi). Efektem jest produkt, który ma niższy ślad węglowy o 52% w porównaniu do standardowego szkła float produkowanego przez NSG Group. Jest to zamiennik o możliwie najniższym śladzie węglowym dla zwykłego szkła float dostępnego na rynku, który nie różni się od niego parametrami technicznymi, jakością ani estetyką. Stanowi to proste rozwiązanie dla architektów, deweloperów i właścicieli nieruchomości, którzy dążą do zmniejszenia śladu węglowego swoich inwestycji.

„Weryfikacja Pilkington Mirai™ jako szkła o najniższym śladzie węglowym stanowi ogromny krok naprzód na drodze do nowej ery budownictwa niskoemisyjnego” – twierdzi Kristian Chalmers, Global Strategic Commercial Manager w Architectural Glass SBU. „To szkło umożliwia projektantom budynków natychmiastową redukcję śladu węglowego ich projektów, jednocześnie oferując te same cechy i parametry techniczne, jakie można oczekiwać od zwykłego szkła architektonicznego. Deklaracje Środowiskowe Produktów (EPD) dla Pilkington Mirai™ oferują architektom, deweloperom i właścicielom nieruchomości materiał, który stanowi swoistą rewolucję w osiąganiu celów związanych z niskoemisyjnością” – dodaje.

Deklaracje Środowiskowe Produktów (EPD) dostarczają danych na temat potencjału globalnego ocieplenia (GWP) produktów poprzez ocenę emisji węgla na każdym etapie cyklu ich życia. Dotyczy to procesu produkcji i transportu, emisji generowanych podczas użytkowania produktu, a także jego utylizacji – wszystko jest oceniane i raportowane w EPD. Deklaracje nie tylko umożliwiają architektom i specjalistom podejmowanie bardziej świadomych decyzji ekologicznych podczas zakupu materiałów, ale także obliczanie rzeczywistego śladu węglowego budynku. To z kolei pozwala uzyskać certyfikację projektu i wykazać, że spełnia określone standardy w projektowaniu budynków zrównoważonych, takich jak certyfikacja LEED lub BREEAM.

„Nazwa Mirai, oznaczająca „przyszłość” po japońsku, została wybrana, aby zaznaczyć początek następnej generacji szklanych produktów o niskim śladzie węglowym. Pilkington Mirai™ jest znakiem ciągłego postępu przemysłu szklarskiego w kierunku dekarbonizacji na korzyść szeroko rozumianego środowiska. Nasza misja polega na dalszym pionierskim rozwijaniu technologii szkła o niższym śladzie węglowym, gdzie  kierujemy się naszymi certyfikowanymi celami SBTI w kierunku zerowego bilansu netto emisji oraz bliskiej współpracy z innowacyjnymi partnerami przemysłowymi” – mówi Leopoldo Castiella, Head of Architectural Glass Global w NSG Group.

Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD) dla Pilkington Mirai™ dołącza do 21 już dostępnych deklaracji EPD dla gam produktów Grupy NSG, obejmujących różne odmiany szkła, w tym m.in. szkło float, laminowane czy hartowane. Każda z deklaracji produktów Grupy NSG została przygotowana przez konsultanta ds. zrównoważonego rozwoju EuGeos i niezależnie zweryfikowana przez trzecią stronę, Studio Fieschi & soci.