PCK w Rzeszowie otrzymał samochody, dzięki którym pomaga uchodźcom z Ukrainy

Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie otrzymał 5 samochodów w ramach kolejnego etapu współpracy z firmą Volkswagen Financial Services. Pojazdy zostały udostępnione PCK bezpłatnie na okres 6 miesięcy i w tym czasie mają służyć na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie od początku wojny jest silnie zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Każdego dnia pracownicy i wolontariusze wkładają ogromny wysiłek w zapewnienie wsparcia ludziom, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny z powodu prowadzonych przez Rosję działań zbrojnych. Potrzeby były i są ogromne, a jedną z nich jest zapewnienie logistyki, przede wszystkim w zakresie przewożenia ludzi oraz niezbędnych towarów, np. produktów higienicznych.

PCK dziękuje za przekazane auta

Wśród podmiotów prywatnych, które odpowiedziały na apel podkarpackiego PCK i bez wahania przyłączyły się do pomocy, był Volkswagen Financial Services. Firma zajmująca się finansowaniem samochodów nowych i używanych dzięki produktom typu leasing czy kredyt przekazała 5 samochodów. Auta trafiły na 6 miesięcy do jednostek terenowych wzdłuż granicy oraz do Przemyśla. Ich zadaniem jest zapewnienie mobilności działającym na miejscu przedstawicielom PCK oraz wsparcie w codziennych obowiązkach. Przekazanie miało miejsce w październiku br.

Mówiąc o wsparciu, jakiego udzieliła nam firma Volkswagen Financial Services, tak naprawdę powinniśmy cofnąć się do lutego 2022 r. Już 2 dni po wybuchu wojny użyczono nam bezpłatnie 10 samochodów, które każdego dnia przez 6 miesięcy pełniły razem z nami służbę przy granicy. Jednak potrzeby mimo upływu kilku miesięcy wciąż są ogromne, dlatego z ogromną wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Volkswagen Financial Services będzie dalej wspierać nas w tym obszarze. Od października do dyspozycji Oddziału mamy 5 samochodów, które wykorzystujemy w działaniach każdego dnia – zaznacza Maciej Maruszak, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie.

Wsparcie w zakresie mobilności

Dyrektor Maciej Maruszak wymienia, że samochodami udostępnionymi przez Volkswagen Financial Services realizowane są przewozy z granicy w Medyce, Korczowej i Krościenku do punktów recepcyjnych, ponadto przewozy osób niepełnosprawnych do miejsc zakwaterowania na terenie głównie Podkarpacia, ale także pojedyncze przejazdy w inne części kraju. Pracownicy i wolontariusze PCK przewożą żywność i produkty dla uchodźców zarówno bezpośrednio na granicę z Ukrainą, jak i do punktów udzielania pomocy.

Samochody przekazane przez Volkswagen Financial Services naprawdę nam służą, czego potwierdzeniem niech będzie liczba osób, które dzięki tym pojazdom udało się przewieźć. Według naszych szacunków oraz informacji pochodzących z Urzędu Miasta w Przemyślu wyliczyliśmy, że od początku współpracy, czyli od marca tego roku, przewieźliśmy około 250 tysięcy osób – dodaje Maciej Maruszak z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pojazdy przekazane na rzecz PCK w Rzeszowie zostały dokładnie sprawdzone pod kątem technicznym, aby były niezawodne podczas służby. Każdy został wyposażony w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową, dzięki czemu pracownicy PCK nie muszą myśleć o kosztach związanych z tankowaniem i tym samym skupić się na jeszcze sprawniejszej i skuteczniejszej pomocy.

W obecnych czasach niezwykle istotna jest każda forma wsparcia. O jej skuteczności bardzo często decyduje szybkość reakcji i właściwe miejsce skierowania pomocy. Jako Volkswagen Financial Services doskonale to rozumiemy i pomagamy tak, jak potrafimy najlepiej, poprzez dostarczanie mobilności. Dwa dni po wybuchu wojny w Ukrainie użyczyliśmy 10 samochodów na potrzeby Polskiego Czerwonego Krzyża, które nasi pracownicy dostarczyli do Rzeszowa, skąd niezwłocznie ruszyły w teren. Kilka tygodni później w ramach współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych 20 naszych pojazdów przekazaliśmy wybranym przygranicznym jednostkom OSP. Jesteśmy dumni, że nasze auta z logo VW FS wspierają tych, którzy udzielają pomocy uchodźcom – podkreśla Mikołaj Woźniak, prezes Volkswagen Financial Services.

Samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Współpraca z Podkarpackim Oddziałem Okręgowym PCK w Rzeszowie to jedno z wielu działań z zakresu społecznej odpowiedzialności, jakie realizuje Volkswagen Financial Services. Firma już w marcu br. zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców, użyczając 20 samochodów na potrzeby wybranych jednostek OSP. Samochody trafiły do formacji położonych głównie w województwach przygranicznych. Pojazdy od marca przez 6 miesięcy były wykorzystywane do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów.

Liczny i pozytywny odzew na temat akcji sprawił, że Volkswagen Financial Services zadecydował o kontynuowaniu działań. W listopadzie br. w ramach IV odsłony wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych do wybranych 10 jednostek w całej Polsce trafiło 10 pojazdów marki Volkswagen. Działania były i są koordynowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.