Najemcy green-oriented – zielona przyszłość biurowców

Ekologia i zrównoważony rozwój odgrywają coraz większą rolę w projektowaniu i użytkowaniu przestrzeni biurowych. Aspekty środowiskowe stają się kluczowe zarówno dla pracowników, jak i najemców biur. Zielone biura przynoszą szereg korzyści, w tym znaczący wzrost wydajności pracowników oraz ich lepsze samopoczucie.

Korzyści ekonomiczne i społeczne

Raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) „Szacowanie śladu węglowego budynków – Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050” podkreśla, że budynki odpowiadają za ok. 38% światowych emisji CO2. Z tego 28% pochodzi z ich eksploatacji, a pozostałe 10% z zużycia energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie.

W ostatnich latach branża budowlana i nieruchomości stanęła przed różnymi wyzwaniami. Niektóre z nich są długotrwałe – wynikają z samej natury sektora, podczas gdy inne są skutkiem ubocznym ogólnego rozwoju gospodarki czy trendów rynkowych. Jednym z najgłośniejszych tematów jest zrównoważony rozwój, a co za tym idzie “bardziej ekologiczne” i “bardziej zielone” budynki, które dzięki implementacji pewnych rozwiązań zmniejszają lub eliminują negatywne skutki i mogą mieć pozytywny wpływ na nasz klimat i środowisko naturalne. Inwestorzy, deweloperzy i najemcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że zrównoważony rozwój nie tylko wspiera środowisko, ale także przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne.

Budynki biurowe zaprojektowane zgodnie z zasadami ESG są bardziej energooszczędne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Nowoczesne technologie, takie jak systemy zarządzania energią, panele fotowoltaiczne oraz inteligentne oświetlenie, pozwalają na znaczną redukcję zużycia energii i emisji CO2. Wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych oraz innowacyjnych rozwiązań, takich jak zielone dachy czy systemy zbierania wody deszczowej, dodatkowo minimalizuje negatywny wpływ budynków na środowisko.

Rosnące zainteresowanie aspektami ESG oraz wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju wśród użytkowników biurowców zainspirowało nas do inwestowania w nowoczesne rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby naszych obecnych i przyszłych najemców – mówi Anna Sienkiewicz, ​​zarządca Grunwaldzki Center. – Kluczową inwestycją była modernizacja systemu klimatyzacji, który teraz dzięki nowoczesnemu agregatowi chłodniczemu spełnia przyszłościowe dyrektywy Komisji Europejskiej, które wejdą w życie w 2030 roku. Dodatkowo, w przestrzeniach wspólnych, takich jak lobby, garaż i klatki schodowe, tradycyjne oświetlenie zastąpiono energooszczędnymi lampami LED – dodaje.

Wpływ na zdrowie i efektywność pracowników

Oprócz wymagań ze strony branży, zmiany napędzają także nowe preferencje konsumentów green-oriented – millenialsów czy generację Z, a także inwestorów. Według raportu ThinkCo, zielone biura mogą pochwalić się wzrostem wydolności pracowników o 26%, a 93% pracujących tam osób odczuwa lepsze samopoczucie i większe zadowolenie z wykonywanej pracy. To pokazuje, że inwestycje w ekologiczne rozwiązania nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również mają pozytywny wpływ na zdrowie i efektywność pracowników.

Prawie 80% ankietowanych przedstawicieli firm (raport ThinkCo) twierdzi, że pracownicy oczekują, aby ich miejsce pracy miało pozytywny wpływ na społeczeństwo. Trend ten pokazuje, że przedsiębiorstwa muszą dostosowywać się do rosnących wymagań rynku pracy, zwłaszcza że zrównoważony rozwój staje się istotnym elementem w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów.

Zróżnicowane oczekiwania pracowników

Różnorodność pokoleniowa na rynku pracy obejmuje baby boomers, pokolenie X, milenialsów, pokolenie Z oraz silversów. Odpowiednio dostosowana powierzchnia biurowa, uwzględniająca potrzeby różnych grup wiekowych, przyciąga talenty i wspiera kapitał intelektualny firm. Zielone budynki mogą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu przyjaznych i efektywnych miejsc pracy, które odpowiadają na zróżnicowane oczekiwania pracowników.

Dziś zarządcy budynków, architekci czy firmy projektowe muszą budować i przekształcać obecne przestrzenie biurowe, tak, by odpowiadały potrzebom zarówno młodszych pracowników, poszukujących nowoczesnych technologii i elastyczności, jak i starszych, preferujących stabilność i ergonomiczne rozwiązania. Wspólne strefy relaksu, miejsca do cichej pracy oraz nowoczesne technologie komunikacyjne mogą zjednoczyć pracowników różnych pokoleń.

Dążymy do dalszej redukcji śladu węglowego naszego obiektu, dlatego w najbliższym czasie zainstalujemy panele fotowoltaiczne. Już dziś użytkownicy Grunwaldzki Center mogą korzystać z podziemnego garażu, gdzie znajdują się stacje ładowania dla samochodów elektrycznych oraz ładowarki dla elektrycznych hulajnóg. Z myślą o rowerzystach, rozbudowano liczbę miejsc postojowych przy zielonym patio, gdzie umieszczono domki dla owadów, wspierając tym samym bioróżnorodność miejską – tłumaczy Anna Sienkiewicz.

Korzyści płynące z wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju są nie do przecenienia – zarówno dla środowiska, jak i użytkowników. Inwestycje w zrównoważone budynki przynoszą długoterminowe zyski ekonomiczne, poprawiają jakość życia pracowników i wzmacniają wizerunek firm jako podmiotów odpowiedzialnych społecznie.