Zminimalizuj czas konserwacji i zmaksymalizuj czas pracy oraz wydajność parków maszyn, zakładów produkcyjnych i fabryk za pomocą nowoczesnych rozwiązań i innowacyjnych systemów dedykowanych dla niemal wszystkich branż przemysłu w Polsce. Wydajność, przejrzystość, niezawodność i elastyczność to właściwa droga ewolucji w rozwoju każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa, którą zapewnia moc cyfrowo generowanych informacji z moneo i IO-Link.
Czy temperatura w trwającym procesie produkcyjnym jest prawidłowa? Czy zachowanie wibracyjne działającego silnika jest w normalnym zakresie? Czy działanie zaworów jest nadal tak precyzyjne i niezawodne jak w przeszłości? Wystarczy kilka kliknięć i moneo odpowie na te pytania, zasygnalizuje potrzeby i zgłosi ostrzeżenia. Ta platforma wykorzystuje i koncentruje się na mocy cyfrowo generowanych informacji, dzięki inteligentnym czujnikom IO-Link i sprawia, że uzyskiwane w ten sposób precyzyjne dane w czasie rzeczywistym stają się solidną podstawą do podejmowania decyzji. Doświadcz łatwości optymalizacji procesów wspieranych z poziomu IT z nową, wszechstronną platformą IIoT.
Modułowa struktura
Jak zatem działa moneo? To platforma IIoT, która łączy dwa poziomy – technologii informatycznej z operacyjną. Odbywa się to przy pomocy danych generowanych z czujników zamontowanych w instalacjach produkcyjnych, które mogą być łatwo odczytywane i przetwarzane z wielu miejsc dostępowych. Pozwala na to struktura modułowa, składająca się z oprogramowania podstawowego oraz dodatkowych aplikacji przeznaczonych do monitoringu stanu czy ustawiania parametrów z wykorzystaniem sensorów IO-Link. Taki system czujników, wchodzących w skład pakietu oprogramowania, może być dedykowany do indywidualnych potrzeb zakładu lub szerokich oczekiwań fabrycznych sieci. Koszty jego zaimplementowania wynikają z liczby wykorzystywanych punktów danych.
– To innowacyjne narzędzie to doskonały początek digitalizacji. Po osiągnieciu gotowości do podjęcia kolejnych kroków, z łatwością można rozbudowywać system za pomocą dodatkowych modułów lub podłączając kolejne urządzenia oraz rozwijając go zgodnie z własnymi wymaganiami. Ten cyfrowy zestaw narzędzi wykazuje szczególną elastyczność w dostosowaniu się do wymagań projektu IIoT dla wielu różnych zastosowań i branż, a jego moduły funkcyjne również można skalować dla wszystkich maszyn – mówi Aleksandra Banaś, prezes ifm electronic.
Sensoryczna instalacja
Zaplanowanie konserwacji maszyn może się więc odbywać zgodnie z bieżącymi wymaganiami, w łatwy i wygodny sposób. Taka technologia nie działa jednak wyłącznie jednokierunkowo, bo zbieranie informacji to element szerokiego procesu komunikacji z instalacją. Parametry czujników można regulować za pomocą kilku kliknięć z natychmiastową reakcją sensorów na zadane zmiany czy korekty ustawień.
Ten prosty proces optymalizacji za pośrednictwem moneo dostosuje się do pojedynczych wymagań operatorów parków maszyn czy załogi danej linii produkcyjnej. Dzięki swojej modułowej strukturze oprogramowanie oferuje szeroki wachlarz możliwości. Samodzielnie można zdecydować, w jaki sposób większość z tych nowoczesnych rozwiązań wykorzystać w celu zmniejszania liczby przestojów w pracy urządzeń. – Możliwość wizualizacji, podglądu i długofalowej analizy wartości procesowych daje nieograniczone możliwości doboru odpowiedniej dla danego sektora ścieżki wykrywania anomalii w pracy maszyn. Mówimy tu szerokim spektrum możliwości: od monitorowania przekroczeń stanów alarmowych, przez badanie trendów, aż po zaawansowaną analizę danych wspieraną przez moduł sztucznej inteligencji AI – zauważa Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w ifm electronic.
Rozbudowana digitalizacja
System moneo analizuje dane z czujników zgromadzonych w instalacji i wykrywa odchylenia. Inna niż zazwyczaj praca maszyny wskazuje na jej zużycie lub zmiany w procesie mogące prowadzić do awarii. Często pomiędzy wystąpieniem pierwszych odchyleń a przestojem upływa wystarczająco dużo czasu, aby można było zaplanować konserwację.
Jednym z elementów godnych uwagi jest też aplikacja moneo blue, zapewniająca mobilne ustawianie parametrów i diagnozowanie urządzeń IO-Link stosowanych w parkach maszyn. Dzięki graficznemu odwzorowaniu rozwiązanie jest intuicyjne i można je wdrożyć, używając adaptera bluetooth dla smartfonów. W celu instalacji konieczna jest jedynie krótka wizyta w sklepie aplikacji dla systemu iOS lub Android. Kreator danych wyświetla za pomocą grafik precyzyjne wartości procesowe pobierane z sieci czujników, między innymi ciśnienia, poziomu, drgań czy temperatury.
Operator po ich odczytaniu oraz analizie może je przesłać dalej w postaci pliku spakowanych elektronicznie dokumentów. Jednocześnie możliwe są natychmiastowe oceny danych zarejestrowanych poprzez adapter. Zdarzenia mogą być zbiorczo analizowane ze wszystkich urządzeń IO-Link podłączonych do mastera.
Autonomiczna integracja
– moneo może być stosowane we wszystkich fabrykach, nie tylko tam, gdzie utrzymanie ruchu jest najważniejszym elementem procesu produkcyjnego. Wykorzystanie tego innowacyjnego systemu z pewnością przełoży się na zapewnienie ciągłości produkcji, zwiększenie dostępności i wydłużenie pracy urządzeń bez względu na rodzaj branży – tłumaczy Aleksandra Banaś.
Na początek warto zacząć od systemu moneo starterkit ifm electronic, który jest kompleksowym pakietem innowacyjnego sprzętu, nowoczesnych narzędzi oraz kompatybilnego oprogramowania IO-Link do monitorowania stanu czujników, silników, wentylatorów, pomp i wielu innych maszyn.
– Implementacja takiego systemu w zakładzie produkcyjnym jest w stanie poprawić parametry funkcjonowania jego poszczególnych komórek. Niewątpliwie platforma moneo realizuje założenia Smart Factory. Jednocześnie dzięki autonomiczności i możliwościom skalowania i customizacji, rozwiązanie jest łatwe do wdrożenia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej – dodaje Bartosz Dudziński.
Eksperci ifm electronic skrupulatnie wyliczają wszystkie zalety moneo. Po pierwsze, ustawianie parametrów wszystkich czujników IO-Link z poziomu centralnego znacznie wzmacnia wydajność. Po drugie, analiza danych procesowych poprzez ich gromadzenie w czasie rzeczywistym ma wpływ na przejrzystość działania danej struktury. Po trzecie, idealne dopasowanie zestawu poszczególnych komponentów gwarantuje niezawodność instalacji w całości. Po czwarte, rozwiązania autonomiczne to niezwykła elastyczność rozwoju z opcją przyszłego rozszerzania zapotrzebowania danej jednostki produkcyjnej według aktualizacji procesów zarządzania.