800 apartamentów i domów w Hiszpanii zakupili nasi rodacy w I kwartale 2024 r., co dało im 9. miejsce w rankingu – wynika z najnowszych danych Registradores de España. To wynik, który wpisuje się w rosnące zainteresowanie Polaków nieruchomościami na Półwyspie Iberyjskim. Przełożyło się ono na rekordowy 2023 r., podczas którego polscy inwestorzy nabyli tam aż 3 118 apartamentów i domów.
W okresie od stycznia do marca 2024 r. Polacy zakupili 800 nieruchomości w Hiszpanii. To aż o 142 więcej niż w poprzednim kwartale. Jak wskazują dane Registradores de España, nasi rodacy po raz kolejny plasują się w czołówce – na 9. pozycji wśród zagranicznych inwestorów na Półwyspie Iberyjskim – z udziałem w rynku wynoszącym już 3,72%. Pierwsze trzy miejsca przypadły odpowiednio: Brytyjczykom (9,13%), Niemcom (6,77%) oraz Marokańczykom (6,06%).
– Polscy klienci kupują coraz więcej domów w Hiszpanii, stanowiących już blisko 40% transakcji. Widzimy wyraźny trend w kierunku nieruchomości z sektora luksusowego, w którym się specjalizujemy. Polacy chcą dywersyfikować geograficznie swój majątek, co wynika z różnorodnych motywacji. Doświadczenia z pandemii, pojawienie się modelu pracy hybrydowej i agresja na Ukrainę w 2022 r. skłaniają wielu naszych rodaków do traktowania apartamentu lub domu na Costa del Sol nie tylko jako wakacyjnej lokalizacji, ale coraz częściej także jako nowego, stałego miejsca do życia – mówi Agnieszka Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones – największego, najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.
W Hiszpanii dominuje rynek pierwotny, na który wg. danych Agnes Inversiones w I kwartale 2024 r. przypadło 75% zakupów nieruchomości. 25% stanowił rynek wtórny, jednak jego specyfika na Półwyspie Iberyjskim jest zdecydowanie inna niż w Polsce. Statystyki mówią bowiem, iż w Hiszpanii nieruchomość średnio co 5 lat zmienia właściciela. Jest to widoczne szczególnie na początku roku, kiedy na rynku pojawia się więcej ofert. Drugim takim momentem są miesiące następujące po wakacjach.
W I kwartale 2024 r. 65% sprzedaży stanowiły apartamenty (o powierzchni od 100m2 do 250m2), a 35% – domy wolnostojące (o powierzchni od 250 m2 do 600 m2) – wynika z danych Agnes Inversiones. Ceny apartamentów wynosiły od 450 tys. do 1,9 mln euro, natomiast domów oscylowały w przedziale od 1,5 mln do 5 mln euro.
Na stabilność inwestycyjną Hiszpanii wpływa położenie kraju, ale również sytuacja na rynku nieruchomości. Według najnowszych danych Eurostat, w ciągu 2023 r. ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o 13%, podczas gdy na Półwyspie Iberyjskim było to 4,3%. Hiszpania znalazła się także w czołówce opracowanego przez IQI Global rankingu krajów, które są najbezpieczniejszą lokalizacją do inwestowania w nieruchomości.
Marbella, położona na Costa del Sol, uplasowała się w czołówce rynków luksusowych nieruchomości w opublikowanym przez Knight Frank corocznym „The Wealth Report 2024”. Została także doceniona przez turystów w plebiscycie „European Best Destinations”. W najnowszym rankingu Marbella okazała się bezkonkurencyjna, pokonując uznane kurorty i luksusowe destynacje.
Słońce, które świeci ponad 320 dni w roku, wspaniałe plaże oraz malownicze widoki na wybrzeże Afryki – nie bez powodu określane przez turystów jako „million dollar view” – to tylko początek zalet Costa del Sol, czyli wybrzeża słońca. Jeżeli dodamy do tego wysoki poziom opieki medycznej czy edukacji, a także prawdziwy raj dla golfistów, otrzymamy wyjątkowe miejsce do życia, pracy i wypoczynku.
Do inwestowania w hiszpańskie nieruchomości zachęcają władze Andaluzji, wprowadzając atrakcyjne rozwiązania prawne i podatkowe. Jednym z nich jest bezterminowe przedłużenie obniżki podatku od zakupu nieruchomości w tym regionie. Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla kupujących nieruchomości na Costa del Sol jest również 100-procentowa bonifikata podatku od majątku. Zagraniczny nabywcy nieruchomości w Hiszpanii mogą także uzyskać kredyt na 50% – 60% wartości inwestycji.