Karta Ratownicza – dodatkowa naklejka dla młodych kierowców? Nie tylko „zielony listek”

Powrót do szkoły wiążący się z końcem wakacji to czas zwiększonego ruchu na drogach. Warto wtedy zapewnić sobie i najbliższym dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Karta Ratownicza, czyli schemat pojazdu na kartce A4 i żółta naklejka na przedniej szybie ratują ludzkie życie! W sytuacji krytycznej o życiu poszkodowanych mogą decydować sekundy. Karta Ratownicza pozwala skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 proc. Dzięki niej służby mogą sprawniej wydostać ofiary wypadku z wraku pojazdu i udzielić im pierwszej pomocy. Gdzie znaleźć Kartę Ratowniczą do swojego samochodu i gdzie ją trzymać?

Producenci samochodów stale rozwijają systemy bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę kierowców i pasażerów oraz poprawę ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Jednak im bardziej wzmocnione konstrukcyjnie samochody, wyposażone w zaawansowane systemy wytracania energii, tym bardziej mogą w pewnych przypadkach utrudniać akcje ratownicze. Mocniejszy szkielet pojazdu może stanowić wyzwanie nawet dla nożyc hydraulicznych straży pożarnej. Tak samo utrudnieniem mogą okazać się układy wysokiego napięcia w powszechnych na naszych drogach pojazdach hybrydowych i coraz popularniejszych „elektrykach”.

W odpowiedzi na te wyzwania, powstała inicjatywa „Karta Ratownicza w Pojeździe”. Karta Ratownicza to narzędzie przedstawiające schemat pojazdu z zaznaczonymi kluczowymi elementami jego budowy, takimi jak wzmocnienie karoserii, zbiornik paliwa, wyłączniki wysokiego i niskiego napięcia, czy gazowe napinacze pasów. Wiedza o zaznaczonych elementach jest niezwykle istotna dla służb ratowniczych. Pozwala one na szybką reakcję strażaków, a w rezultacie skrócenie czasu wydostania ofiar nawet o 30%.

W ostatnich latach młodzi kierowcy, studenci a nawet uczniowie ostatnich klas szkół średnich coraz chętniej wybierają samochód jako codzienny środek transportu. Szczególnie ich oraz rodziców autorzy akcji zachęcają do udziału w akcji „Karta Ratownicza w pojeździe”. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy są szczególnie narażeni na sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie na drodze – w razie wypadku, warto być dodatkowo zabezpieczonym Kartą Ratowniczą. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.

Z jakich elementów składa się Karta Ratownicza

Karta Ratownicza składa się z dwóch części: żółtej nalepki umieszczonej na przedniej szybie pojazdu oraz umieszczonej w samochodzie karty w formacie A4. Nalepka na szybie informuje służby ratownicze o obecności Karty Ratowniczej w pojeździe, co jest kluczowe dla skuteczności akcji ratunkowej.

Jak działa Karta Ratownicza i gdzie ją umieścić ?

Karta Ratownicza, która powinna być zawsze umieszczona za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy, pozwala służbom ratowniczym szybko uzyskać najważniejsze informacje na temat samochodu. Na miejscu zdarzenia liczy się każda sekunda, a dzięki Karcie Ratowniczej służby mogą zaoszczędzić nawet 30% czasu – w praktyce to nawet 6-7 minut, które są w stanie zdecydować o życiu. Należy pamiętać, że służby ratownicze będą szukać Karty tylko w pojazdach, które mają naklejoną żółtą nalepkę „Karta Ratownicza w pojeździe” w dolnym rogu przedniej szyby, po stronie kierowcy.

Jak uzyskać Kartę Ratowniczą?

Aby uzyskać Kartę Ratowniczą, należy odwiedzić stronę internetową Kartyratownicze.pl i wpisać w wyszukiwarkę numer rejestracyjny pojazdu. Strona przekieruje do odpowiedniej Karty Ratowniczej, lub do katalogu Kart, jeżeli odpowiednia nie zostanie odnaleziona automatycznie. Nalepkę informującą o obecności Karty Ratowniczej można odebrać bezpłatnie w autoryzowanych punktach, które również można wyszukać na mapie przedstawionej na stronie internetowej akcji.

O czym kierowca powinien pamiętać?

Karta Ratownicza musi być dobrana do konkretnego modelu i marki. Wydruk musi być kolorowy. Karta musi być zawsze umieszczona za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy, a nalepka informacyjna naklejona w dolnym rogu przedniej szyby, po stronie kierowcy – i to tak naprawdę wszystko co kierowca powinien zrobić by mieć pewność, że straż pożarna będzie miała ułatwioną i co ważne szybszą pracę w razie wypadku.