Jak właściwie przechowywać płyty meblowe? Rady specjalisty

Czy sposób przechowywania płyt meblowych ma wpływ na późniejszą jakość ich obróbki? Oczywiście! Warto wiedzieć, jak je sezonować i składować, aby uniknąć odkształcania się materiału. Zobacz, co radzi doradca techniczny firmy Pfleiderer, specjalizującej się w produkcji płyt drewnopodobnych. 

Płyty meblowe Pfleiderer są doskonałym pod względem estetycznym i jakościowym materiałem do produkcji mebli, zabudów meblowych i elementów wykończenia wnętrz zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Wykończone dekorem mogą być wykorzystywane do produkcji frontów, korpusów, szaf wnękowych itp. W wersji surowej z kolei, doskonale sprawdzają się jako materiał do produkcji mebli tapicerowanych czy materiał bazowy do dalszego uszlachetniania. Jak wiele różnych materiałów, wymagają jednak odpowiedniej ochrony przy przechowywaniu. W jaki sposób to robić, aby nie naruszyć ich struktury i konstrukcji? Oto, co radzi Janusz Laskowski, doradca techniczny w firmie Pfleiderer. 

W pionie czy w poziomie?

Tak naprawdę oba sposoby są dobre, a każdy z nich rządzi się jedną, żelazną zasadą – płyty wymagają solidnego i przede wszystkim sztywnego podparcia, które zabezpieczy je przed wyginaniem się. I chociaż płyty meblowe w pełnym formacie zajmują sporo miejsca, to nie warto iść na skróty przy ich składowaniu, bo możemy sprawić, że nie będą się nadawały do dalszej obróbki. Jeśli zdecydujemy się przechowywać płyty meblowe w poziomie, musimy pamiętać, że na przekładkach płyty powinny być ułożone na twardym i stabilnym podłożu. Podobnie, czyli na przekładkach, powinny być ułożone również następne palety. Przy długości płyty 2800 mm układamy minimum cztery przekładki. Takie ułożenie zapewni równe ułożenie płyty, bez możliwości odkształcania się – podkreśla Janusz Laskowski. 

Przechowywanie płyt meblowych w pozycji pionowej sprawdzi się doskonale, gdy nie mamy dużo miejsca w magazynie. Warto jednak pamiętać, że płyta ułożona w pionie również wymaga odpowiedniego podparcia. Jeśli oparlibyśmy ją o ścianę pod niewielkim kątem i pozostawili w ten sposób, to będzie miała ona tendencje do odginania się i odkształcania pod wpływem własnego ciężaru. Może się nawet trwale odkształcić, co będzie widoczne przy procesie dalszej obróbki. Jeśli chcemy płytę meblową składować prawidłowo w pozycji prawie pionowej, to pamiętajmy, aby użyć stabilnego stojaka, np. na metalowej konstrukcji, a pod pierwszą opartą płytę podłożyć element wspierający. Dobrze sprawdzi się tu surowa płyta wiórowa, która jest twarda i sztywna – mówi Janusz Laskowski. 

Co z tym sezonowaniem?

Drewno jest materiałem higroskopijnym, a więc ma zdolność pobierania wody z otoczenia bądź odwrotnie – może ją do otoczenia oddawać. Z tego powodu tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w magazynie, w którym mamy zamiar przechowywać płyty meblowe. Zazwyczaj wilgotność powietrza w jakiej funkcjonujemy w domu, w pracy oraz w innych pomieszczeniach, wynosi od 40 do 70 % wartości względnej. Optymalna temperatura powietrza to z kolei około 20-23 stopnie Celsjusza. To są także dobre warunki do obrabiania i przechowywania płyt meblowych – radzi Janusz Laskowski. Warto pamiętać, że płyta przed podaniem do obróbki powinna być sezonowana przez około dwie doby. Dlaczego? Jest to szczególnie ważne, jeśli transport płyt odbywał się w czasie, gdy wilgotność powietrza jest wysoka (np. jesienią lub zimą) lub same płyty 

przechowywane były na zewnątrz. Sezonowanie płyty w odpowiedniej wilgotności i temperaturze powietrza, pozwoli jej powrócić do równowagi higroskopijnej. A sama stabilizacja płyty poprzez sezonowanie zapewni nam, że nie będzie się ona odkształcała i nie będzie zmieniała swoich wymiarów liniowych. Również w trakcie i po obróbce elementy płyty pozostaną stabilne. 

Postaw na jakość i komplementarność

Szeroka oferta produktów firmy Pfleiderer sprawia, że z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb i stworzymy efektowne oraz trwałe meble i zabudowy do wnętrz mieszkalnych, jak i publicznych. W ofercie producenta znajdują się również blaty robocze (kuchenne), ścianki przyblatowe, (z powodzeniem zastępujące tradycyjne płytki ceramiczne), ale też trwałe i niezwykle wytrzymałe laminaty kompaktowe. Ich wysoka jakość sprawia, że stworzone meble i zabudowy będą nam służyły przez długi czas. Co więcej, dostępne w kolekcji Mood Stories dekory są zgodne z obowiązującymi trendami, a cała oferta Pfleiderer charakteryzuje się spójnością wzorniczą. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy stworzyć wnętrze o unikalnym klimacie. 

Więcej informacji znajdziesz na www.pfleiderer.pl