Jak dokonać optymalnego wyboru pokrycia dachowego?

Z powodu panującej inflacji inwestorzy znacznie rozważniej niż wcześniej planują obecnie swoje wydatki. Dodatkowo stale rosnące ceny gazu i prądu wpływają na braki w dostępności wielu produktów. Jak w tym kontekście wygląda sytuacja na rynku pokryć dachowych? Które materiały są słabiej dostępne, a na jakie inwestorzy decydują się chętniej niż wcześniej?

Wzrost cen energii spowodował, że wraz z nimi podrożały również tradycyjne dachówki, do wypału których wykorzystuje się gaz. Rosnące ceny tego typu pokryć idą w parze z ich niższą niż wcześniej dostępnością. Na realizację zamówień inwestorzy często muszą czekać nawet kilka miesięcy. Jak wygląda sytuacja na rynku pokryć dachowych z blachy? Temat rozwijają przedstawiciele firmy Regamet, podkarpackiego producenta pokryć tego typu.

Dobra dostępność, lepsza cena

Kłopoty z dostępnością produktów, charakterystyczne dla producentów tradycyjnych dachówek, omijają w obecnych czasach firmy wytwarzające pokrycia dachowe z blachy. Proces produkcji jest w tym przypadku mniej kosztochłonny, dlatego producenci nie mają problemów z realizacją poszczególnych zamówień.

Cena dobrej jakościowo dachówki ceramicznej waha się w tej chwili w granicach od 100 do 125 zł za metr kwadratowy, dachówka cementowa płaska to koszt ok. 70 zł. Tymczasem koszt dobrej klasy pokrycia dachowego z blachy utrzymuje się w granicach od 60 do 65 zł za metr kwadratowy. Wysokiej jakości pokrycie z blachy jest tańsze od obu wspomnianych wariantów. Jednocześnie ich zalety w niczym nie ustępują pozostałym rodzajom materiałów, w wielu aspektach wręcz je przewyższają. Możemy wyróżnić chociażby lekką wagę, łatwość transportu, zróżnicowanie wzorów i kolorów – mówi Bartłomiej Ukowski, Dyrektor Handlowy Regamet.

Z czego wynika przewaga cenowa?

W przypadku dachów krytych blachodachówkami niższa jest jednak nie tylko cena samego materiału. Co jeszcze wpływa na to, że decydując się na to rozwiązanie, inwestor może oczekiwać sporych korzyści finansowych? Koszty są znacznie niższe niż w przypadku dachów pokrywanych dachówką tradycyjną, na co wpływa kilka czynników, min. cena więźby, robocizna i sam materiał. Inwestor jest w stanie zaoszczędzić ok. 40% kwoty wybierając pokrycie dachowe z blachy. To wnioski z analizy dokonanej na jakościowo zbliżonych do siebie produktach klasy premium – tłumaczy Marcin Kluz, dyrektor ds. Sprzedaży Hurtowej Regamet.

Przewaga cenowa pokryć dachowych z blachy bierze się jednak nie tylko z korzystniejszej ceny samego materiału, a z całości konstrukcji dachowej i związanych z nią kosztów. Pokrycia z tradycyjnych dachówek wymagają bardziej masywnej więźby, a praca ekipy montażowej pochłania więcej czasu, co wynika m.in. z konieczności łączenia ze sobą pojedynczych elementów i znacznie większego ciężaru pokrycia. Metr kwadratowy dachówki waży przeciętnie 60-70 kg, podczas gdy w przypadku pokrycia z blachy jest to waga zaledwie kilku kilogramów.

 

Niewielki ciężar blachodachówki jest bardzo ważnym aspektem w przypadku rekonstrukcji dachów. Kiedy dom ma już swoje lata, a sama więźba jest nieco osłabiona, decyzja o wyborze pokrycia blaszanego okaże się znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Korzyści jest więcej

Przeznaczając na pokrycie dachowe z blachy budżet mniejszy niż na analogiczne pokrycie z dachówki tradycyjnej, jednocześnie nie trzeba obawiać się, że będzie ono mniej estetyczne, trwałe czy gorsze technicznie. W przypadku tego typu pokryć względy estetyczne idą w parze z najnowszymi trendami. Panele dachowe, jak choćby MAX PRO czy Alex PRO, a także blachodachówki Liwia PRO – o prostej, ciekawej formie czy Karen PRO – wyjątkowo płaska nowość w naszej ofercie, idealnie wpisują się w obowiązujące w nowoczesnym budownictwie trendy – deklaruje Bartłomiej Ukowski, Dyrektor Handlowy Regamet. Dodatkowo pokrycia dachowe z blachy klasy premium, oferowane w najtrwalszych powłokach, jak choćby Purtext Strong 300, to produkty najlepszej jakości. Potwierdza to choćby ich bardzo długa, sięgająca nawet pięćdziesięciu lat gwarancja – zapewnia Bartłomiej Ukowski.

Wymienione wcześniej zalety pokryć dachowych z blachy udowadniają, że krążąca od lat teoria na temat tego, że tradycyjne dachówki są pokryciem bardziej luksusowym, zapewniającym większy prestiż, nie jest prawdą. Inwestorzy poszukujący na swój dach pokrycia bardziej nowoczesnego, urozmaiconego, w ciekawszych kształtach i kolorach, już od dawna zwracają uwagę właśnie na pokrycia z blachy. Względy ekonomiczne i lepsza dostępność produktów – zwłaszcza w obecnych czasach – dodatkowo przemawiają na ich korzyść.