ID LOGISTICS PO i PÓŁROCZU 2023 -WZROST PRZYCHODÓW O 10,3%

  • Przychody za II kwartał 2023: 658,2 mln euro, +3,6%
  • Rynki międzynarodowe (68% przychodów ): 446,9 mln euro, +7,2%
  • Francja (32% przychodów): 211,3 mln euro, -3,4%
  • Przychody za I półrocze: 1, 288 mld euro, +10,3%

ID Logistics, europejski lider logistyki kontraktowej, podsumował przychody za I półrocze 2023 r.

Eric Hémar, prezes i dyrektor generalny ID Logistics, komentuje: „W kontekście spowolnienia popytu konsumpcyjnego w Europie, nasza firma odnotowała organiczny wzrost dzięki dynamicznej strategii generowania przychodów i doskonałej pozycji na rynkach międzynarodowych. Podpisaliśmy też nowe umowy z międzynarodowymi klientami, których teraz będziemy wspierać w ich wdrażaniu. Dziś jesteśmy szczególnie pewni, że utrzymamy dynamikę naszego modelu wzrostu”.

WZROST PRZYCHODÓW W II KWARTALE:  3,6% (3,3% LIKE-FOR-LIKE)

W II kwartale ID Logistics osiągnął przychody na poziomie 658,2 mln euro, co stanowi wzrost o 3,6% i 3,3% w ujęciu like-for-like, w porównaniu z II kwartałem ub.r., kiedy firma osiągnęła wzrost o 15,5% like-for-like.

Na rynkach międzynarodowych ID Logistics odnotował wzrost przychodów o 7,2% do 446,9 mln euro. Wynik ten uwzględnia przychody firmy Spedimex, przejętej i skonsolidowanej od 1 czerwca 2023 r. Po skorygowaniu wyników o te dane i uwzględnieniu niekorzystnego wpływu kursów wymiany walut w minionym kwartale, wzrost wyniósł 6,9% w porównaniu z II kw. ub.r.,  w którym przychody wzrosły o 23,6%.

We Francji (rynku macierzystym Grupy) przychody wyniosły 211,3 mln euro (-3,4%), na co miał wpływ niższy popyt konsumpcyjny, zwłaszcza w sektorze DIY i wyposażenia wnętrz, oraz rygorystyczna i selektywna polityka zarządzania ryzykiem firmy.

W II kwartale Grupa rozpoczęła realizację 7 nowych projektów.

ID Logistics zakończył I półrocze z przychodami na poziomie 1, 288 mld euro, co przekłada się na wzrost o 10,3%, i 4,3% w ujęciu like-for-like. Od początku roku ID Logistics rozpoczął wdrażanie 12 nowych projektów, i mimo przesunięcia realizacji niektórych z nich na drugą połowę roku, Grupa działa zgodnie z ustalonym planem na 2023 r.

ID LOGISTICS GARONS
Entrepôt ID Logistics Garons

NOWE KONTRAKTY

W II kwartale ID Logistics brał udział w wielu przetargach. W tym czasie Grupa wygrała lub rozpoczęła realizację nowych kontraktów, m.in.:

• W Francji ID Logistics, kontynuując umowę partnerską z Intermarché, do końca 2023 r. uruchomi na południu Francji nowy magazyn o powierzchni 57 tys. mkw.  ID Logistics będzie odpowiadać za zarządzanie obsługą magazynową artykułów spożywczych i niemrożonych Intermarché, wykorzysta też doświadczenie w obsłudze napojów alkoholowych. W nowym magazynie ma być zatrudnionych ponad 160 osób.

• W Hiszpanii ID Logistics rozpoczął obsługę centrum dystrybucji dla dużej sieci handlowej, która już jest  klientem Grupy, o powierzchni 22 tys. mkw., w regionie Valladolid.

• Rok po rozpoczęciu działalności we Włoszech, ID Logistics uruchomił nowe centrum dystrybucji dla międzynarodowej firmy z branży modowej  i przygotowuje się do rozpoczęcia obsługi magazynowej dużej sieci handlowej w Mediolanie.

• W Stanach Zjednoczonych ID Logistics rozszerza zasięg geograficzny usług, uruchamiając dla jednego ze swoich długoletnich klientów magazyn o powierzchni 12 tys. mkw. w Teksasie. Po jego otwarciu sieć logistyczna Grupy obejmie także Sun Belt, region o dużym potencjale gospodarczym, rozciągający się od zachodniego wybrzeża do Florydy.

• Rok po przejęciu Kane Logistics, Grupa może wykorzystać pozyskane zasoby i doświadczenie, aby wesprzeć swoich europejskich klientów w ich ekspansji na rynek amerykański.

W drugiej połowie 2023 r. w Pensylwanii ID Logistics uruchomi nowy magazyn o powierzchni 86 tys. mkw. dla jednego ze swoich kluczowych klientów, globalnego giganta e-commerce.

ID LOGISTICS URUCHAMIA PIERWSZY MAGAZYN W WIELKIEJ BRYTANII

W wyniku przejęcia firmy Spedimex, specjalizującej się w obsłudze fashion, jeden z głównych klientów z branży modowej decydował się powierzyć ID Logistics zarządzanie zwrotami towarów ze sklepów stacjonarnych i on-line w Wielkiej Brytanii. Zespół, który ma obsługiwać nowy magazyn w Northampton, będzie korzystał z wiedzy polskich zespołów ID Logistics i wsparcia w zakresie obsługi procesów e-commerce.

Rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii, 18. kraju w sieci logistycznej ID Logistics, zapewni Grupie także nowe możliwości współpracy z klientami anglosaskimi, którzy swoje siedziby mają w USA.

PERSPEKTYWY ROZWOJU BIZNESU

Wobec niskiego popytu w pierwszej połowie roku, ID Logistics skoncentruje teraz się na wdrażaniu modelu zmiennych kosztów, tak aby zwiększać rentowność operacyjną. Końcowi szczytu inflacji w drugiej połowie roku powinna towarzyszyć poprawa konsumpcji i akcje promocyjne, jak już zaobserwowano w kilku krajach europejskich, gdzie Grupa prowadzi działalność. ID Logistics przygotowuje się też do uruchomienia nowych projektów, o których wspomniano wcześniej, co ma przyspieszyć wzrost przychodów.

    o ID LOGISTICS:

                                                                 Grupa ID Logistics, zarządzana przez Erica Hémara, jest międzynarodowym operatorem logistyki kontraktowej, z przychodami na poziomie 2,5 mld EUR w 2022 r. ID Logistics zarządza 365 lokalizacjami w 17 krajach, dysponuje
8 mln mkw. powierzchni magazynowej w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Zespół ID Logistics tworzy 30 000 pracowników.

Firma kreuje zaawansowane technologicznie rozwiązania dla klientów z takich sektorów jak handel detaliczny, e-commerce czy FMCG. Od momentu powstania, w 2001 r., grupa ID Logistics jest zaangażowana w szereg projektów społecznych i proekologicznych, w myśl ambitnej polityki CSR.

Akcje ID Logistics są notowane na rynku regulowanym przez Euronext
w Paryżu, Compartment A (kod ISIN: FR0010929125, Ticker: IDL).

                                  

ID LOGISTICS w polsce:

ID Logistics Polska S.A., zarządzana przez Yanna Belgy, jest częścią międzynarodowej Grupy ID Logistics i wiodącym operatorem specjalizującym się w dedykowanej logistyce kontraktowej dla branży retail (spożywcza i specjalistyczne sieci handlowe), FMCG, e-commerce, kosmetycznej, fashion i dóbr luksusowych. Zapewnia pełne wsparcie w efektywnym zarządzaniu łańcuchem dostaw. W 2022 r. ID Logistics uruchomił nową spółkę IDEO by ID Logistics, która pełni rolę Control Tower dla przepływów towarów w transporcie drogowym, kolejowym i multimodalnym dla Danone i firm z branży FMCG. W 2023 r. ID Logistics przejął 100 proc. udziałów firmy Spedimex, jednego z czołowych polskich operatorów logistyki kontraktowej dla branży modowej i e-commerce. Po połączeniu obu firm, ID Logistics odpowiada za zarządzanie 35 centrami logistycznymi o łącznej powierzchni magazynowej ponad 950 tys. mkw. Firma rozwija też krajową sieć dystrybucji, która w Polsce obejmuje 12 oddziałów transportowych, ID Logistics obsługuje ponad 100 tys. ładunków FTL i 7 mln przesyłek drobnicowych rocznie. W oparciu o cele globalnej strategii CSR Grupy, kieruje się zasadami odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Obecnie zatrudnia ponad 7 tys. osób. Siedziba główna mieści się w Katowicach. Więcej informacji na: www.id-logistics.com/pl.